Rady pro řidiče

Nafta pod -20 °C tuhne

11. ledna 2009 v 8:00 | iDNES.cz a AutoDiesel
Až minus 36 stupňů Celsia naměřily teploměry minulou noc, řidiči naftových aut by tedy měli zpozornět. Pokud už vám nafta v autě ztuhla, jediné řešení je najít pro něj teplou garáž, kde "povolí". Při cestě na hory natankujte "místní" naftu. Zkusit můžete i speciální aditiva.

Norma (ČSN EN 590) nakazuje benzinkám od prvního prosince prodej zimní nafty, která odolá až dvacetistupňovému mrazu (odborně "s filtrovatelností do -20 ºC"). Když se rtuť vydá ještě hlouběji pod bod mrazu, nemusíte ráno nastartovat.

I pokud se minus dvacítce teplota pouze blíží, ale pod ni neklesá, mohou být s provozem "dieselu" potíže. Zkouška filtrovatelnosti má totiž normovanou nejistotu měření tři stupně, takže výdejní kontrolou projde i nafta s CFPP (Colf Filter Plug Point) -17 ºC. Zkušební sítko používané při měření je také mnohem hrubší než moderní filtry vznětových vozů, které se tak mohou vysráženým parafinem zanést mnohem dříve.

Tipy na zimu: Karton, silikonový olej, deka

9. ledna 2009 v 18:27 | iDNES.cz
Ráno se od domu dobrodíte sněhem k autu a nejdou otevřít dveře, protože přimrzly k těsnění. Zkuste tedy obejít celé auto, aspoň nějaké se otevřít podaří téměř vždycky. Problému se dá předejít namazáním gumových těsnění silikonovým olejem, měli jste to udělat už před zimou, ale ani teď není pozdě.

Odborníci radí auto nastartovat až pár sekund před vyjetím, klíčky tedy nechte zatím v kapse a auto omeťte co nejvíce od sněhu. Nezbytností je očistit všechna okna. Nechcete-li si poničit stěrače, oškrabte z čelního okna led až na sklo. Gumičky stěračů se jinak o tvrdé přimrzlé krystalky ledu potrhají a nebudou pořádně stírat.

Zkontrolujte, zda stěrače k čelnímu sklu rovnou nepřimrzly. Určitě se je nepokoušejte oddělit zapnutím stěračů. Buď to zkuste opatrně ručně, nebo počkejte pár kilometrů jízdy.

Komplikacím s odmrazováním čelního skla se můžete vyhnout překrytím čelního skla třeba kusem kartonu, nebo starou karimatkou. Nebo aspoň stěrače odklopte od skla. Snad vám je na ulici chuligáni neukradnou nebo nezohýbají...

Pozor, velký test zimních pneumatik!

29. září 2008 v 23:06 | iDNES
Pokud plánujete nákup zimních pneumatik, pak si nenechte ujít následující test, který provedl ADAC
Pravidelný velký test zimních pneumatik, který pořádají společně autokluby Rakouska, Švýcarska či Německa, zná své výsledky. Mezi čtyřicítkou testovaných výrobků neuspěly levné pláště. Autokluby proto radí, aby řidiči zbytečně nešetřili. Nejlacinější pneumatiky označují za nebezpečné. Letošní testy se zaměřily na čtrnáctipalcová a patnáctipalcová kola. V Česku je o pneumatiky těchto rozměrů vzhledem ke skladbě vozového parku velký zájem.

Pozor! Víte, jak pustit záchranku?

9. srpna 2008 v 20:50 | MF DNES
Stojíte ve středním pruhu v koloně aut na tříproudé dálnici a za sebou slyšíte sirénu sanitky. Je potřeba uhnout. Jenže kam? Doleva? Doprava? Adrenalin stoupá a zvuk sirény je čím dál zřetelnější. Nakonec uhýbáte tam, kam řidič za vámi. Jenže motorista před vámi uhnul přesně na opačnou stranu, takže záchranka se mezi vámi musí složitě proplétat.

Test dětských autosedaček: připlaťte si za isofix

5. června 2008 v 10:18 | ADAC, iDNES
Dětské sedačky s pevnějším spojením se sedadlem díky systému isofix předčí ostatní, které se připevňují jen běžnými pásy. V crashtestech vyloženě neuspěly takové, které se snaží postarat o dítě po příliš dlouhou dobu během jeho růstu a mají zastoupit dvě sedačky najednou.

Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest otestovala 28 sedaček a upozornila na velké rozdíly. Do zkoušek zahrnula výrobky všech velikostí vhodné pro děti od novorozeňat až po školáky.

Test ukázal, že je možné vybrat bezpečnou autosedačku každému. Nejlépe přitom obstály sedačky s připevňovacím systémem isofix. S jeho pomocí se dětský doplněk připevní v autě skoro napevno. Také auto však musí mít ve výbavě k sedadlům upevněná kovová oka jako druhou část isofixu.

Sedačky, které se připevňují běžnými bezpečnostními pásy, jsou na druhou stranu často levnější, univerzálnější a lze je použít ve všech typech aut. Jejich připevnění navíc představuje snadnější úkon.

Mapa parkování v Praze

1. ledna 2008 v 11:52 | TL
Hezký nový rok!

Před měsícem na svém blogu zveřejnil Marek Prokop mapu parkování v Praze. Rezidenční parkování je stále na více místech, tudíž myslím, že se tato mapa hodí jak pražským, tak mimo pražským řidičům.

Mapu můžete doplnit o další místa, pokud víte, kde dobře zaparkovat a dané místo na mapě není. Návod na úpravu a článek autora naleznete zde.

Mapu parkování v Praze si prohlédněte zde.
Barevné značení parkovacích míst:
 • červená - hlídané parkoviště (placené)
 • purpurová - záchytné parkoviště P+R
 • fialová - pozemní parking
 • modrá - nehlídané resp. bezplatné parkoviště
 • zelená - jiné vhodné místo k parkování

Dálniční kupony opět platí až do konce ledna

26. prosince 2007 v 9:54 | MF DNES
Je to návrat k tomu, na co byli motoristé léta zvyklí. Dálniční kupony pro letošní rok platí až do konce ledna.

A naopak - známky na rok 2008 si mohou řidiči do svého auta nalepit už nyní, aniž by jim hrozila při jízdě po dálnici pokuta, že jedou "na černo".

Mlhovky jsou do mlhy. Né do města!

21. prosince 2007 v 22:29 | TL
Omlouvám se za menší kázání, ale musím tento výchovný článek napsat. Stále více řidičů řeší svou slepotu mlhovkami. Od 5ti hodin odpoledne, kdy se sešeří potkám každý den několik slepých, nebo jen zabedněných řidičů, kteří mě i ostatní normální účastníky provozu oslňují. Nemluvě o zadních mlhovkách, ty jsou do města naprosto úžasné!

Pokud i vy máte problém se zrakem a přisvětlujete si mlhovkami, dojděte si prosím k doktorovi pro brýle.
Mlhovky jsou do počasí, kdy není vidět "na krok" a hrozí tak případná kolize s jiným autem. Nepatří do počasí, kdy vidíte 500 metrů před sebe, ale jen je tma nebo lehká inverze.

Pokud budeme mluvit o městě, až budete stát za nějakým autem na červenou, představte si, jaké by to bylo, kdyby byla jeho brzdová světla 2x tak silnější. Přesně takovou dávku pálíte do očí za vámi jedoucímu autu s tím rozdílem, že vaše dávka je nepřetržitá.

Ty z vás, které nepřesvědčilo morální hledisko snad přesvědčí fakt, že vám za takovéto jednání hrozí ztráta 1 bodu a 2000,- pokuta.

Vaše auto není výkladní skříň!

27. listopadu 2007 v 20:04 | TL
Mnoho lidí skrývá každou bezcennou tašku ve svém autě, jen aby nějakého nenechavce nedráždila. Tomuto skrývání můžete dát červenou tím, že si pořídíte autofólie. Instalace se provádí na vnitřní stranu skla, takže není závislá na venkovní teplotě. Kvalitní autofólie také pohlcují škodlivé UV záření, čímž chrání vás, i interiér vašeho auta. Mimo UV pohlcují také velké množství sluneční energie, což oceníte především v letních měsících. Kvalitní autofólie Llumar mají ATEST8SD a tím jsou naprosto legální. Nejedná se o nekvalitní a nepovolené fólie, za které můžete dostat pokutu.
Zde jsou výhody tónování autoskel autofóliemi Llumar:
 • instalace není závislá na venkovní teplotě a ročním období
 • instalace bez vyřezávání ken
 • odrážejí a pohlcují až 83% sluneční energie a vytváří tak v interiéru příjemné klima
 • zadržují až 30% tepelné energie a snižují tak náklady na temperaci vozu
 • pohlcují až 99% škodlivého UV záření a chrání tak posádku a barvy interiéru vozidla
 • vytvářejí pocit soukromí a chrání odložené předměty před zloději
 • chrání posádku před střepy při nehodě
 • částečně se podílejí na zabezpečení automobilu před vloupáním
 • výrazně zdokonalují vzhled automobilu
 • aplikují se na vnitřní stranu autoskla, a dají se tak tvarovat a nalepit na jakékoli autosklo z jednoho kusu autofólie
 • obsahují speciální mimořádně odolnou vrstvou SR zabraňující jejich poškrábání
 • záruka na autofólie je 3 roky, ATEST8SD je samozřejmostí
Pokud máte zájem o autofólie LLumar, doporučuji vám tuto specializovanou dílnu:
web: www.autofolie-llumar.cz
tel.: 608266818
email: folie.llumar@seznam.cz
Najdete ji kousek od Prahy (spojení je dobré i pro Střední Čechy), fólie instalují téměř na počkání a po domluvě i o víkendu. Ceník instalace autofólií.

Zaklínadlo „řídila osoba blízká“ funguje

6. září 2007 v 12:39 | MF DNES
V době přestupku řídila můj vůz "osoba blízká". Jednoduchá výmluva, a přesto řidičům pomáhá. Ve větších městech se kvůli tomuto fíglu vyhne postihu až třetina řidičů, kteří porušili předpisy.

Ukazuje se, že největší problém s touto výmluvou mají radnice, které mohutně investovaly do automatických radarů. To je třeba příklad Prahy, kde díky fíglu unikne potrestání zhruba třicet procent těch, které radar vyfotí.

Desatero dobrého řidiče aneb znovu autoškola ...

23. května 2007 v 13:52 | TL
Pojďte se aktivně zapojit a sepsat nejdůležitější pravidla z praxe pro bezpečnou jízdu. Nemusíme zůstat u desatera, ale klidně u stovky :)

Zde je několik tipů na začátek:
 • Jezdi tak, abys neohrozil ani neomezil sebe, ani nikoho jiného. Nejsi na silnici sám. Když už nedodržuješ povolenou rychlost, dodržuj bezpečnou. Právě ta je problematická.
 • Sleduj provoz za sebou. Jednak budeš mít přehled co se děje v provozu, nejen to, co se děje před tebou, a navíc pokud budeš muset rychle zareagovat, budeš vědět, jak můžeš s danou situlací naložit. V případě něčeho nečekaného si nestihneš prohlédnout a vyhodnotit situlaci před tebou i za tebou ...
 • Blikej. To, že ty víš kam chceš jet, neznamená, že to vědí ostatní. Blikej když vyjíždíš z kruháče, blikej když se žadíš před nebo za nějaké auto. Zkrátka blikej když měníš směr jízdy, blikáním nic nezkazíš...
 • Nelez za volant nalitej.
 • Předvídej a mysli za ostatní. To, že jsi na hlavní mnohdy nic neznamená. Když se na tebe řítí auto z vedlejší, nespoléhej na to, že máš přednost. Ta ti život nezachrání. Stejně tak né všichni koukají za sebe.
Další tipy nechám na vás, zapojte se v komentářích...

Prosím, seřiďte si světla

11. ledna 2007 v 22:59 | TL
Dneska opět tak trochu osobní prosba, ale ocení to myslím hodně řidičů. Seřiďte si prosím světla. Jezdí stále více řidičů, co mají buď jeden halogen nový, druhý starý (tzn. "rozhádaná světla" - vyměňujte prosím radši oba, přeci jen když jeden máte 5 let starý a druhý nový, "super svítivý", není to nic moc pro protijedoucí řidiče).
Co je ale horší, že je daleko více těch pidpookých (nechci říkat rovnou slepých), co si vytáhnou světla na max. výšku, jen aby viděli.

Prosím, když už není policie schopna tyto věci kontrolovat, buďte natolik ohleduplní a seřiďte si světla. Pokud blbě vidíte, dojděte si na oční. Děkuju.

Řidičské průkazy - platnost

2. ledna 2007 v 13:14 | TL
Stále více lidí navštěvuje tyto stránky, aby zjistili, do kdy mlatí jejich průkazy. proto je zde přehled vydaných, resp. platných řidičských průkazů a doba, do kdy platí.

Řidiči pozor, nastává zimní období, kdy více než jindy platí slogan "vidět a být viděn"

29. října 2006 v 10:44 | Ministerstvo vnitra
Přechod na zimní čas neznamená v současnosti jen pouhé posunutí hodinových ručiček o hodinu zpět, ale přináší pro řidiče a další účastníky silničního provozu i některá úskalí. Naštěstí jedna povinnost, kterou přinesla novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, je již dostatečně řidiči plněna - bez ohledu na roční období jezdí stále s předepsaným osvětlením vozidla.

Přeprava zvířat: povinnosti a sankce

13. září 2006 v 9:38 | JUDr. Tomáš Beran
Vzhledem k tomu, že praxe i řada dotazů přináší čím dál tím více otázek ve vztahu k přepravě zvířat, zejména větších psů, bude tento článek věnován právě této problematice.

Řidiči u škol nezpomalují

9. září 2006 v 9:00 | TL & iDNES
Pozor děti Ani přísné tresty, které zavedl nový silniční zákon, nepřiměly řidiče před školami jezdit bezpečně. Měření MF DNES ukázalo, že mnoho lidí na těchto místech překračuje povolenou rychlost i o dvacet kilometrů v hodině.

Povinné ručení České pojišťovny lze uzavřít na poště

1. září 2006 v 8:00 | TL & ČTK
Od dnešního dne, tedy od pátku 1. září mohou motoristé uzavírat povinné ručení České pojišťovny na všech přepážkách České pošty. Pojišťovna to uvedla v dnešní tiskové zprávě. Povinné ručení si po zaplacení na poště odnesete i s dokladem a zelenou kartou.

Stížnosti na přestupky Policie ČR

31. srpna 2006 v 12:27 | Policejní prezidium - tisková zpráva
Tiskový mluvčí Policejného prezídia, kanceláře policejního prezidenta radí jak postupovat v případě, kdy chcete nahlásit přestupek policistů. Navazuje tím na reportáž TV Nova a velké množství fotografií kolujících po internetu.

Dětské autosedačky - Jak vybírat?

16. srpna 2006 v 7:00 | BESIP
Vybíráte autosedačku pro svou ratolest? Zde je pár typů jak postupovat při výběru, na co si dát pozor a jakou sedačku vybrat.

Dětské autosedačky

14. srpna 2006 v 20:55 | BESIP
Dětské autosedačky jsou nově povinné úplně na všech komunikacích. Z této povinnosti jsou ale i výjimky.
 
 

Reklama