Policie proti řidičům

Policie ČR koupí dalších 20 rychlých passatů, ještě lépe vybavených

5. ledna 2012 v 20:55 | ČT
Ve výběrovém řízení na dodávku rychlých dálničních aut pro policii zvítězily opět Volkswageny. K šestnácti passatům R36, kterými policisté jezdí od roku 2008, přibude dalších dvacet. Policie za ně zaplatí 30 milionů korun, tedy jeden a půl milionu za auto. Součástí dodávky je i školení řidičů. Každé auto bude vybavené radarem, který vedle měření rychlosti funguje i jako videokamera a zároveň umí procházet a okamžitě vyhodnocovat i policejní databáze.

Čtyři společnosti, jedna zakázka - policie poptávala dodání rychlých aut na dálnice a rychlostní silnice. "Podané nabídky posuzovala šestičlenná výběrová komise, která kontrolovala jak splnění všech zákonných podmínek, tak samozřejmě vyhodnocovala zadaná kritéria. Tím hlavním byla nabídková cena," popsala tendr Veronika Hodačová z policejního prezidia. "Výsledkem výběrového řízení je dodání dvaceti vozidel VW Passat R36, která budou dodána za cenu třicet milionů. Vozidla budou dodána do devadesáti dní od podpisu kupní smlouvy, takže dopravní policie by je mohla využívat už zhruba v polovině dubna," dodala Hodačová.

Policisti s rychlými auty počítají nově nejen na dálnicích, ale taky na rychlostních komunikacích nebo silnicích prvních tříd. "Nejde o obměnu současného vozového parku, ale o jeho doplnění. Každé krajské ředitelství policie obdrží jedno vozidlo, Praha, kde dosud passaty nejezdily, obdrží dvě vozidla a například Středočeši, kde je nejhustší síť silnic prvních tříd, tři vozidla," vypočítává ředitel dopravní policie Leoš Tržil. Dále dodává: "Jde především o posílení dohledu na komunikacích, kde stávající passaty nejsou. Umím si představit, že nové vozy budou proto nasazeny třeba na R46 mezi Prostějovem a Olomoucí, další mohou jezdit po R35 ve směru na Mohelnici, jiné zase z Prahy po strakonické silnici nebo z Brna do Svitav."
Do aut míří taky radary RAMER 10, které policie nedávno testovala ve zkušebním provozu ve Středočeském kraji. "Jde o zařízení, které v jednom kumuluje tři funkce. Kromě měření rychlosti a videa pracuje právě s databází registru vozidel, která například srovná vozidla podle registrační značky, typu a barvy anebo okamžitě vyhodnotí, zda auto není v pátrání," popisuje novinku Tržil. A doplňuje: "I když tedy třeba řidič zdánlivě pojede podle zákona, může být zastaven, protože policisti už při jeho průjezdu zjistí, že vozidlo vykazuje v evidenci nějakou nesrovnalost."
Policie zároveň s koncem roku vyhodnotila loňské nasazení flotily passatů: najely přes milion a tři sta tisíc kilometrů, což je o třetinu víc než v roce 2010. Jejich posádky za volantem strávily 37 tisíc hodin, v tomto případě jde o meziroční nárůst o zhruba čtrnáct tisíc hodin. A analogicky narostly taky uložené pokuty - z 23 milionů korun až na loňských 31 milionů. V celkových číslech přibylo o víc než polovinu přestupků - proti dvaceti dvěma tisícům z roku 2010 zaznamenali policisti v passatech loni 34 tisíc případů. Těm vévodila překročená rychlost - přes čtyřicet řidičů za ni v průměru pykalo každý loňský den, celkem jich pak bylo přes patnáct tisíc.

Dálniční passaty jsou v Praze, večer vyrazí do akce

15. dubna 2009 v 14:13 | Novinky.cz
Pražské dopravní policii došla trpělivost s neukázněnými piráty silnic. Od středečního večera do pátku bude hlavní město brázdit několik speciálů dálniční policie. Passaty půjčí pražským kolegům dálniční policisté z celé republiky. Zaměří se hlavně na nebezpečné a bezohledné řidiče.

"Přestože v Praze dálnice nejsou, rozhodlo se vedení pražské policie, že v zájmu lepší bezpečnosti a plynulosti silničního provozu tyto silné vozy povolá jako posily výkonu služby pražských policistů. Přijede jich celkem osm," řekla mluvčí pražské policie Iva Knolová.

V Praze se zaměří na několik vytipovaných úseků, kde řidiči nedodržují rychlost a dochází zde k častým dopravním nehodám. Pohybovat se v nich budou v nočních hodinách ze středy na čtvrtek a ze čtvrtka na pátek. Každou posádku budou tvořit tři policisté, dva mimopražští a jeden pražský s místní znalostí.

Na svou první pražskou službu vyjedou passaty ve středu kolem dvacáté hodiny a další podobné akce budou následovat. "Tyto dopravně bezpečnostní akce si kladou za cíl přehodnotit postoj bezohledných a agresivních řidičů k ostatním účastníkům provozu," doplnila Knolová.

Nové passaty již několik měsíců brázdí 14 dálnic po celé České republice. Díky kamerám zabudovaným v interiéru vozidel si mohou jejich osádky posvítit na hříšníky, kteří nedodržují zákon.

Zatočím s piráty silnic, slibuje nový šéf dopravní policie

7. listopadu 2008 v 20:45 | iDNES.cz
Nový ředitel dopravní policie Leoš Tržil se chce vypořádat s piráty silnic, kteří na dálnicích ignorují předpisy. Mají mu k tomu pomoci především silná auta a motorky, ve kterých budou policisté jezdit. Zásadní změny od něj však vedení policie nečeká, chce, aby pokračoval v dosavadním trendu.

Co byste rád po svém nástupu změnil?
Ke změnění toho příliš není. Chtěl bych spíše pokračovat v tom, co začal Martin Červíček. To znamená především zrušení celostátních dopravních akcí a přesunutí kompetencí na kraje. Zaměřím se také na boj proti silničním pirátům.

Jak proti nim chcete bojovat?
Policie nakoupila rychlé vozy Passat R6. Ty by měly být od začátku roku na každém oddělení dálniční policie a nejen ve dne, ale i v noci brázdit po dálnicích. Budou vybaveny veškerou technikou pro měření rychlosti a zdokumentování přestupků. Piráti by nám už tedy neměli ujíždět.

A co motorkáři? Právě oni v poslední době často bourají, a hlavně ignorují předpisy i policejní hlídky.
Na motorkáře platí zase motorkáři. Už na jaře by měla policie převzít 70 motorek, které využijeme pro tyto případy. Také motorky budou mít měřicí a záznamová zařízení. Jejich řidiči projdou speciálním školením a budou jezdit nejen na dálnicích, ale všude tam, kde motorkáři rádi porušují předpisy.

Uvidí řidiči na silnicích více policistů? Jejich absence přímo v terénu totiž nahrává právě pirátům.
Pomoci by měla změna zákona, kdy by policisté už nemuseli jezdit k nehodám se škodou do 100 000 korun. Nyní je asi 4 000 dopravních policistů. Polovina dělá prevenci, tedy jezdí po silnicích nebo hlídkuje na nebezpečných místech. Druhá polovina vyšetřuje nehody. Změny nám umožní přesunout asi 1 000 lidí na silnice. A další policisty chceme samozřejmě přijímat.

Jak je chcete přilákat?
Na základě jejich zájmů. Kdo má rád motorky, u nás na nich může jezdit. Fanda do silných vozů najde uplatnění na dálničním oddělení. Technici zase můžou pracovat při technických kontrolách aut.

Vše, co plánujete, slibovali i vaši předchůdci. Proč by se to mělo povést právě vám?
Neříkám, že se to povede, ale taková je moje vize. Využiji také své zkušenosti z kraje. Tam se mi podařilo za rok snížit počet mrtvých o třetinu a nehod o 28 procent.

Kdo je Leoš Tržil

Novému řediteli dopravní policie je 35 let, pochází z jižní Moravy.

U dopravní policie pracuje od roku 1993. Dosud byl vedoucím dopravní policie v Jihomoravském kraji. Během praxe působil na dopravním inspektorátu a u dálniční policie. Jeden rok také sloužil na obvodním oddělení policie.

Vystudoval stavební fakultu na Vysokém učení technickém.

Reklamní spoty Ministerstva dopravy

30. září 2008 v 9:32 | TL
Včera představilo Ministerstvo dopravy své reklamní spoty médiím, zde je ukázka jednoho spotu. jakmile se objeví na internetu další, zveřejním je.


Butální reklamní spoty z Anglie:

Nadýchali jste? Výmluva na margotku u policistů nezabere

11. května 2008 v 11:29 | iDNES
Novou oblíbenou výmluvou řidičů na zbytkový alkohol, který zjistí policejní kontrola, je tyčinka Margot. K výmluvám na kompoty, ústní vody, mentolové bonbony a dokonce i lák od okurek tak přibyla oblíbená čokoláda s kokosovou příchutí. Vyzkoušeli jsme na vlastní kůži, jestli to opravdu funguje.
Mnohým řidičům už se to stalo. Zbytkový alkohol nebo malé pivo těsně před jízdou a při dechové zkoušce vám policisté naměří alkohol. Pražská městská policie nám vyšla vstříc a tak jsme vyzkoušeli, jestli dokáže policejní přístroj na měření alkoholu ošálit čokoláda Margot.
"Alkometr rozezná orientačně hladinu alkoholu," popisuje Miroslav Stejskal, policejní rada obvodního ředitelství Prahy 1, nejnovější přístroj Drager, který jsme při testu využili. Má samozřejmě všechny potřebné certifikace.
Kromě měření hladiny alkoholu v dechu přístroj umí zjistit přítomnost alkoholu přímo z potravin a nápojů.

Policie připravila na konec školního roku Kryštofa

28. června 2007 v 17:22 | iDNES, ČTK
První prázdninový víkend patří na silnicím k nejtragičtějším. Policie proto připravila speciální dopravně bezpečnostní akci. Hlídky budou stát nejen u silnic, ale i na přechodech a před školami, odkud se zítra rozeběhnou děti s vysvědčením.

Policie zahájila další akci Kryštof

19. března 2007 v 14:02 | ČTK
Policie zahájila další akci typu Kryštof. Podle serveru iDnes se zaměří zejména na dodržování povinné rychlosti mimo obce. Policisté si budou všímat i dalších přestupků. Dopravněbezpečnostní akce bude trvat do páteční noci. V letošním roce jde o první vícedenní akci.

Úsekové radary v Praze

9. února 2007 v 12:38 | TL
Novou službu řidičům nabízí Hlavní město Praha ve spolupráci s městskou policií. Na webových stránkách města je od dnešního dne zprovozněna Mapa radarů. Pražští řidiči i návštěvníci metropole si tak od nynějška mohou po připojení k internetu sami najít úseky, na kterých strážníci kontrolují nejvyšší povolenou rychlost projíždějících automobilů. Mapa úsekových radarů a kamer sledujících průjezd na červenou je zde.

Pavel Šuba z TV Prima a reportáž o OHS Děčín

24. ledna 2007 v 22:33 | TL
Před pár dny jsem zveřejnil dokument o rozpisu pro policisty OHS Děčín od policisty M., ve kterém tamní vedoucí pan Pavel Simurník nepřímo nařizuje svým podřízeným, jak mají plnit službu. Včera mne kontaktoval redaktor Pavel Šuba z TV Prima s žádostí o kontakt na policistu M. Škoda, že pan redaktor Šuba nepočkal s reportáží na kontakt pana M. a reportáž ještě tentýž den odvysílal. Je totiž poměrně nevýstižná. Respektive není tak přímá.

Policisté mají na pokuty rozpis!

16. ledna 2007 v 20:47 | TL
Teda aspoň někteří. Nedávno mne kontaktoval jeden policista, řikejme mu třeba "Pan M". S panem M jsem si vyměnil několik emailů a musím říct, že bych chtěl takto naladěných policistů více. Především ve vedení Policie ČR. Poslal mi dokument, týkající se mimořádného opatření OHS Děčín (okresní hlídková služba). Tento dokument vydal tamní vedoucí ppor. Pavel Simurník. Pan vedoucí tam doslova píše (nechcí říkat nařizuje, protože se v začátku dokumentu odkazuje na to, že nikomu nic nařídit nemůže, ale když nebude poslouchat, bude si psát povinně co, kde, kdy a jak dlouho dělal), že za každou hodinu musí jeho podřízený vyřešit nějaký úkon. A co je jednodužší, než pokuta řidičům.

Policie ČR zahájila velkou dopravněbezpečnostní akci

18. prosince 2006 v 17:38 | ČTK, TL
Policie dnes zahájila celorepublikovou dopravněbezpečnostní akci. Zapojila se do ní pořádková, dopravní i kriminální služba, řekla Pavla Kopecká z policejního prezidia. Bližší údaje zveřejní až po skončení. Aktualizováno: TV NOVA : Narazit na policejní hlídky byl téměř problém

Policisté a celníci se při mimořádných dopravně bezpečnostních akcích zaměří na dálniční kupóny

30. října 2006 v 8:00 | Policejní prezidium ČR
Po dohodě mezi Policií České republiky a Celní správou proběhne ještě v tomto roce několik dopravně bezpečnostních akcí, které budou zaměřeny výhradně na odhalování padělků. Kontroly mohou probíhat na všech dálnicích a rychlostních komunikacích v České republice. Policisté a celníci budou důkladně zkoumat každou vylepenou dálniční známku.

MF DNES: Neviditelná policie: pět hlídek na 1200 kilometrů

29. října 2006 v 9:41 | MF DNES
Redaktoři MF DNES zjišťovali na nebezpečných úsecích v celé zemi, zda na nich hlídají policisté. Našli jich jen málo.

Součinnostní dopravně bezpečnostní akce

21. října 2006 v 9:50 | Policejní prezidium - tisková zpráva
V minulém týdnu proběhla na 11 stanovištích v rámci Severočeského, Východočeského a Severomoravského kraje součinnostní akce Policie České republiky s Generálním ředitelstvím cel se zaměřením na dodržování povinností pro silniční nákladní dopravu a pro hromadnou přepravu osob. Celá akce byla koordinována Ministerstvem dopravy ČR.

Policie je líná dávat body

3. října 2006 v 9:58 | TL & iDNES
iDNES dnes ráno zveřejnilo zajímavý článek s příběhem jednoho řidiče, který popisuje, jak mu policie vymyslela jiný přestupek, jen aby to neměl za body :-). Martina K. nedávno v centru Prahy zastavila policejní hlídka a bylo to prý poprvé, kdy ho "stopli" po zavedení bodového systému. Projel křižovatkou na červenou, místo pokuty až 2 500 Kč a pěti trestných bodů vyvázl mírně - policisté od něj chtěli jen pětistovku.

Nové radary v Ústeckém kraji - zatím jen strašáci

25. září 2006 v 11:00 | TL & iDNES
V Ústeckém kraji postavili již jedenáct pevných radarů. Radary však zatím fungují jako strašáci, při překročení rychlosti vyjde z radaru pouze záblesk, fotka však pořízena není.

Výsledky dopravně bezpečnostní akce KRYŠTOF 11. - 15. září 2006

19. září 2006 v 13:20 | TL & Policejní prezidium
V minulém týdnu proběhla celostátní dopravně bezpečnostní akce typu "KRYŠTOF", které se zúčastnilo na pět tisíc policistů dopravní, pořádkové, kriminální a cizinecké a pohraniční policie a 132 ostatních osob - celních úřadů a civilních orgánů. V průběhu akce bylo zkontrolováno téměř 77 a půl tisíce vozidel.

Během dvou dnů vybrali policisté miliony

11. září 2006 v 8:45 | TL
Policisté z celé České republiky při dopravněbezpečnostní akci v prvních dvou školních dnech, v pondělí a v úterý, udělili řidičům pokuty za několik milionů. Pouze v Praze to bylo za více než 500 000 korun. Nejčastějším prohřeškem byla jako obvykle příliš rychlá jízda. "Dopraváci" kvůli začátku školního roku dohlíželi zejména na bezpečnost dětí v okolí škol.

Nesprávně zaparkovaná auta budou v Praze odtažena

4. září 2006 v 8:00 | HN, ČTK
V parkovací zóně v centru Prahy určené pro místní obyvatele a podnikatele stojí řada vozidel neoprávněně. Podle primátorova náměstka Rudolfa Blažka nemají potřebnou parkovací kartu dvě z pěti vozidel. Strážníci nasadí od příštího týdne do centra několik odtahových vozidel, aby se situace zlepšila.

Stanovisko Policie ČR k měření rychlosti ze stojícího vozidla v civilním provedení

23. srpna 2006 v 15:40 | Policejní prezidium ČR
Policejní prezidium reagovalo na předchozí článek o reportáži TV Nova, týkající se měření rychlosti v civilních vozech Policie ČR.
 
 

Reklama