Doprava

Mlhovky - mlhová světla - kdy ano a kdy ne

27. ledna 2012 v 22:39 | TL
Před 4 roky jsem zde zmínil článek Mlhovky jsou do mlhy. Né do města! a tak trochu apeloval na řidiče, ať se chovají co do oslňování dalších účastníků silničního provozu ohleduplně a ne jako tupci!

Mlhová světla jsou do provozu, kdy je snížená viditelnost. Neboli nevidíte na 50 metrů před sebe. Ale ne, kdy je viditelnost 500-1000 metrů.

Silniční zákon přímo předepisuje, že zadní světla do mlhy musí řidič užít vždy za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Kdy je ta správná chvíle zadní červenou mlhovku zapnout? "Je trochu problém posoudit, zda déšť je hustý, anebo jestli už jde opravdu o mlhu a ne jen o nějaký mlžný opar, případně zda poletující sněhové vločky je možno považovat již za sněžení. Rozhodující pro zapnutí zadních mlhovek je, když špatně vidíte zadní koncová světla vpředu jedoucího auta,".

Nikdy mlhovky nezapínejte předem, ani je nenechávejte svítit po vyjetí z mlhy nebo sněžení, protože ostatní řidiče oslňují.


Klasické případy buranů s mlhovkama "celoročně":
 • Pantáta z vesnice jede na hřbitov nebo do města na nákup - přes týden leští škodověnku v garáži a když už teda s panímámou jedou, rožne ty vypínače a přepínače všechny. Když už je maj, tak co by si nerozsvítili.
 • Tuner Tuzer - když už si je koupil, a co že jsou bez homologace, ale stály tři kila u větví, tak to tam dám.
 • Slepec - vidí prd, tak si dá mlhovky a k tomu ideálně i dálkový
 • Blbec - ten co neví co se s jehoa utem děje, neví, že svítí mlhovkama, na palubku nekouká nebo neví co ty kontrolky znamenají
Pokud to tu čte nějaký policajt, začněte tyhle omezence za zapnutý mlhovky v naprosto výborné viditelnosti pokutovat. Máte rychle vydělaný prachy, a každý protijedoucí Vám poděkuje, protože ho nebudou bolet oči ze 4 světel na jednom protijedoucím autě.

Auta v Praze pojedou pomaleji, po magistrále jen padesátkou

18. října 2009 v 10:57 | iDNES.cz
Auta v Praze zpomalí, a výrazně. Na magistrále se bude jezdit padesátkou. Omezení rychlosti magistrát nařídí také na mnoha dalších hlavních tazích. Jde o hluk. Auto, které jede pomalu, jede tiše.

A aby to řidiči skutečně dodržovali, přibude v ulicích spousta radarů - za tři roky jich v Praze bude dvakrát víc než dnes, tedy čtyřicet.
Z města zmizí skoro všechny značky omezující rychlost na sedmdesát, někde osmdesát kilometrů za hodinu. A bude platit padesátka, jako jinde ve městě. Takže třeba na čtyřproudové Strakonické mezi Chuchlí a Lahovicemi. Zatímco teď při volné silnici projedete tříkilometrový úsek za dvě minuty a patnáct vteřin, padesátkou vám to bude trvat tři minuty a třicet šest vteřin. Podle dopravních odborníků se však při menší rychlosti méně tvoří zácpy.
Maximální rychlost zůstane v metropoli jen na rychlostních silnicích.

Praha vymění i dlažební kostky

Kromě snižování rychlosti chce Praha i vyměnit dlažební kostky na vozovkách za asfalt nebo výstavit protihlukové stěny. Boj s hlukem se dotkne i tramvají. V noci budou jezdit jen čtyřicetikilometrovou rychlostí.

Na otázku, kde všude a o kolik se bude snižovat rychlost, vedoucí silničního správního úřadu magistrátu Miroslav Rajchart odpověděl otázkou: "V obci se jezdí jakou rychlostí podle zákona? Padesát. Výjimku mají jen rychlostní silnice, kde je povolena osmdesátka."

Dopravní značky dosud umožňovaly řidičům na mnoha místech metropole šlápnout více na plynový pedál. Před třemi roky dokonce magistrát na zhruba pětasedmdesáti místech rychlost zvyšoval.

"Ale lidi si na to stěžují. Filozofie lidí je taková, že u svého domu chtějí padesátku, ale všude jinde klidně stovku. Z hlediska hluku je snížení lepší," vysvětlil Rajchart.

Zpomalte! Jste moc hluční

Pomalu jedoucí auta pochopitelně nenadělají takový hluk, jako když je povoleno, aby motoristé sešlápli pedál k podlaze.

Rychlost se nejdříve začne snižovat na hlavních tazích.

Padesátkou pojedou řidiči po magistrále od Krče až do centra, zpomalí Spořilovská, jež je spojnicí mezi dálnicí D1 a Jižní spojkou, brzdit se bude na Strakonické mezi Chuchlí a Lahovicemi, na Liberecké, Chlumecké, Kbelské.

A řidiče, kteří by nebyli ochotni nový dopravní režim přijmout, ohlídají radary. Těch má být v ulicích města nově instalováno dvaadvacet.

Předkladatel návrhu radní Petr Štěpánek (SZ) si od snižování rychlosti slibuje, že se rovněž zmenší kolony aut. Zní to logicky, čím pomaleji auta jedou, tím menší je pak totiž nápor na křižovatkách. Hustý provoz se roztáhne do více ulic, ale kolony by podle zkušeností měly jet plynuleji.

S tím souhlasí i Rajchart. "Pro eliminaci kolon je nejvhodnější rychlost 40 km/h," řekl.

Nové radary i stěny u silnic

Na více než dvojnásobek chce magistrát do roku 2012 rozšířit počet radarů měřících rychlost projíždějících aut. Nyní jsou pod dohledem kamer motoristé na osmnácti místech, za dva až tři roky se bude provoz sledovat na dalších dvaadvaceti. Vyplývá to z takzvaného Akčního plánu na snižování hluku, který schválili radní.

Plán musí město splnit právě do roku 2012, nařizuje mu to směrnice ministerstev a předpis Evropské unie o snižování hluku.

Nově by si tak řidiči museli dávat pozor na to, jak rychle jedou, například ve Švehlově ulici na Zahradním Městě, v ulici V Holešovičkách v Libni nebo také na Spojovací na Žižkově. Nejvyšší povolenou rychlost by pak strážníci měli měřit ještě na Severojižní magistrále nebo na ulici 5. května. Tady dokonce na čtyřech místech.

Osadit jeden úsek město přijde na dva a půl milionu korun. Celkem tak město zaplatí pětačtyřicet milionů korun. "V porovnání s výsledky to není příliš mnoho peněz," obhajoval investice před časem náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

Kamera nad silnicí odradí od rychlé jízdy 95 ze 100 řidičů Když před třemi lety investovalo město první miliony do radarů úsekového měření, lidé nevěděli, co si o tomto projektu mají myslet.

Měření průměrné rychlosti v určitém úseku silnice bylo totiž pro obyvatele metropole úplnou novinkou. Většina z těch, kteří alespoň občas projíždějí ulicemi hlavního města, nyní musí přiznat, že radary provozu pomohly. A jejich pocity podtrhují statistiky. Zatímco těsně po zprovoznění radarů nedbala značek třetina až polovina motoristů, nyní je to jen asi každý dvacátý.

Objektiv kamery nad silnicí působí na člověka za volantem, i když je třeba mimo provoz, jak dokazují kamery na městském okruhu mezi tunely Mrázovka a Zlíchovským. Ty tu dva měsíce vůbec nefungovaly, ale řidiči způsobně drželi koně pod kapotou na uzdě.

Které silnice změna postihne naleznete zde.

Tři poslanci navrhují 160 km/h na dálnici a změnu bodového systému

19. září 2009 v 22:26 | iDNES.cz
Poslanci David Šeich, Eva Dundáčková a Tomáš Úlehla slibují, že v příštím volebním období navrhnou změnu silničního zákona. Řidiči budou dostávat body jen za závažné prohřešky, jako je jízda na červenou. Na některých úsecích dálnice pak prosazují rychlost až 160 kilometrů v hodině.

Návrh chce také řešit problém, kdy se řidiči vymlouvají na takzvanou "osobu blízkou". Podle trojice poslanců by v budoucnu měl odpovědnost vlastník vozidla. Mohl by si vybrat, jestli zaplatí pokutu a bude bez bodů, nebo absolvuje správní řízení.

Podle návrhu by už sankce nehrozily za nerozsvícená světla či telefonování při jízdě. Bodově by pak byly stíhány jen nejhorší prohřešky, jako jsou jízda na červenou, vjezd do jednosměrky, řízení pod vlivem alkoholu, překročení rychlostního limitu o více než 20 km/h v obci a více než 30 km/h na dálnici.

"Na všechno ostatní jsou bodové sankce zbytečné, stačí sankce peněžité," uvedli poslanci v tiskové zprávě. Současný systém je podle nich pro řidiče "šikanózní" a nefunguje jako prevence přestupků.

"Od bodového systému jsem očekával vyšší úbytek usmrcených při dopravních nehodách. Ukazuje se, že státní správa ustrnula, když přecenila účinnost bodového systému a nevěnovala se i ostatním důležitým okolnostem, které nehodovost výrazně ovlivňují,"uvedl dopravní expert Stanislav Huml, který se na poslaneckém návrhu na změnu zákona podílel.

"Zejména stav silnic, dopravního značení a dopravně-inženýrská řešení nehodových míst by zasloužily stejně razantní pozornost, jaká je věnována řidičům, kteří porušují pravidla. Jen postih řidičů nehodovost nevyřeší," dodal Huml.

Ve středních Čechách jen tak silnice nebudou

27. dubna 2009 v 23:45 | TL
Hejtman David Rath tvrdí, že kvůli bývalému vedení kraje nemá finanční prostředky na opravy silnic ve středních Čechách. Petr Bendl a tehdejší zastupitelstvo podle jeho tvrzení zprivatizovali téměř veškerou techniku a pracovníky údržby silnic. Nyní je kraj závislí na soukromých firmách. "Tento systém je neprůhledný a závání korupcí. V tuhle chvíli musím bohužel říct občanům Středočeského kraje nemilou zprávu, že silnice se tady hned tak opravovat nezačnou, protože všechno bylo prodáno a my to nemáme prakticky čím opravovat," uvedl Rath s tím, že na současném stavu nese vinu bývalé vedení.

Karel Vyšehradský, bývalý krajský náměstek pro dopravu se však domnívá, že hejtman se pouze snaží zakrýt to, že nemá na údržbu silnic peníze kvůli dotování regulačních poplatků v nemocnicích.

Ale nezoufejte! Ušetříme 30 Kč u doktora!!! To, že si cestou k němu zničíme auto je druhořadé.

S nákupem auta neotálejte, začíná se zdražovat

20. března 2009 v 8:00 | iDNES.cz
Koruna, která je slabší než před několika měsíci, začíná zdražovat auta. O 200 tisíc víc stojí nejdražší lexus, dražší je citroën od Kolína i škodovky.

Před pár týdny to vypadalo báječně. Auta zlevňovala na ceny, které se ještě před několika měsíci zdály nemožné. Automobilky s velkým humbukem slevovaly své modely na úroveň aut o kategorii niž. Octavia se prodávala za cenu, kterou stála loni fabie. A koupit nové auto pod 200 tisíc není problém.

Silná koruna a klesající prodeje v loňském roce nutily dovozce auta na přelomu roku zlevňovat, přizpůsobili se vlastně všichni. V únoru ale kurz koruny výrazně spadl. O zdražování aut se donedávna jen šeptalo. Vyšší ceny ale některé automobilky zavedly už do březnových ceníků.

Řidiči by raději elektronické dálniční známky než papírové

19. března 2009 v 12:52 | ČTK
Čeští motoristé by uvítali zavedení elektronických dálničních známek místo současných nalepovacích. Se změnou dálničních známek z papírových na elektronické by souhlasilo 71 procent motoristů, ukázal bleskový průzkum, který uskutečnil Ústřední automotoklub ČR (ÚAMK).

"Motoristé oceňují deklarovanou anonymitu, a především přenositelnost mezi auty v rodině, která by se podle jejich názorů pozitivně projevila na rodinných rozpočtech," komentoval výsledek průzkumu mluvčí ÚAMK Pavel Kuchálik.

Dotazován byl podle něj v první polovině března vzorek šesti stovek respondentů z řad profesionálních i amatérských řidičů v celém Česku.

Výbava auta: barevný sprej, hasicí přístroj a metr povinné nebudou

9. února 2009 v 8:00 | iDNES.cz, ČTK
Ministerstvo dopravy chystá na přelom března a dubna vydání novely vyhlášky, která změní složení povinné výbavy automobilu. Část řidičů s sebou nebude muset vozit rezervní kolo, naopak povinnou se stane reflexní vesta a formulář "Záznam o dopravní nehodě".

"Chceme přispět k větší bezpečnosti silničního provozu a přitom co nejméně zatěžovat řidiče," uvedl ministr dopravy Petr Bendl.

Povinná výbava by měla podle něj zahrnovat jen to nejnutnější. Rezervu tak nebude muset mít vozidlo, jehož řidič má soupravu na opravu pneumatik nebo je mu k ruce nepřetržitá asistenční služba pro opravu defektu.

Vyhláška přinese i změnu pro motocyklisty. Ti s sebou nebudou muset vozit nahradí žárovky a nářadí k jejich výměně. Bendl uvedl, že je pouze na zodpovědnosti každého motorkáře, jak se s novinkou vyrovná. Nesvítící motocykl na silnici nesmí.

Zimní gumy budou povinné na D1 na 70 kilometrech

29. listopadu 2008 v 12:36 | iDNES.cz
Délka úseku dálnice D1 na Vysočině, kde jsou od 10. listopadu povinné zimní gumy, se do dvou týdnů více než ztrojnásobí.

Povinnost zatím platí na zhruba 20 kilometrech mezi Humpolcem a Jihlavou, nově se úsek prodlouží o dalších 50 kilometrů až po Velkou Bíteš. Rozhodlo o tom ministerstvo dopravy, řekl jeho mluvčí Karel Hanzelka.

"Značky se na dálnici velmi osvědčily, což potvrdil i uplynulý víkend, kdy poprvé ve větší míře udeřila zima," řekl Hanzelka. Podle něj se nenaplnily černé scénáře, podle kterých měli řidiči vyznačené úseky objíždět po silnicích nižší třídy.

K prodloužení úseku na více než trojnásobek sáhlo ministerstvo dopravy po dohodě s dopravní policií. Šéf dopravní policie Leoš Tržil změnu vítá.

"Problémy jsou téměř v celé délce dálnice na Vysočině, takže prodloužení je na místě," řekl. Vzápětí dodal, že osobně je zastáncem toho, aby zimní pneumatiky byly v zimě povinné na celé silniční síti.

Policie bude údajně dodržování nového nařízení na dálnici kontrolovat. "Ty kontroly jsou úměrně teplotním podmínkám počasí," řekl Tržil. Policie podle něj však může i kvůli omezenému počtu kontrolních míst prověřit jen zlomek vozidel na dálnic. "Jedna věc je kontrola a druhá věc je normální selský rozum," apeloval Tržil na řidiče, aby s přezutím neotáleli.

Nová značka "zimní výbava" platí od začátku listopadu do konce dubna. D1 je zatím jedinou dálnicí, kde byla značka osazena, ministerstvo dopravy však nevylučuje její umístění i na další dálnice. Značka je také na sedmi úsecích silnic první třídy. Platí také na silnicích nižších tříd, především těch, které vedou do hor. Jejich seznam neexistuje, neboť o umístění značky na "nižších třídách" rozhodují obce.

Dopravní informace do GPS navigací fungují ve zkušebním provozu

18. srpna 2008 v 18:51 | ČTK
Automobilové GPS navigace již v České republice přijímají aktuální dopravní informace prostřednictvím signálu RDS-TMC. Vysílání již funguje ve zkušební provozu a podrobné údaje o dopravních nehodách i tvořících se kolonách šíří síť vysílačů Českého rozhlasu. Novinářům to dnes řekl Jaroslav Zvára z ministerstva dopravy s tím, že oficiální zahájení provozu závisí jen na získání dostatečného množství informací z dopravy.

Službu RDS-TMC mohou přijímat všichni řidiči, jejichž navigační přístroje ji podporují. Ve většině případů je ještě nutné k navigaci přikoupit také speciální anténu, která umí radiový signál přijmout. Nejlevnější přístroje s podporou RDS-TMC lze pořídit od 6000 korun.

Pokud navigace přijme informaci například o dopravní nehodě, která je na zvolené trase, může přístroj sám trasu adekvátně upravit nebo řidiči doporučit alternativní cestu.

Informace do RDS-TMC vysílá v současné době podle Zváry pražská Technická správa komunikací a Národní dopravní informační a řídící centrum v Ostravě. Testuje se také výměna informací s Německem a Rakouskem v příhraničních oblastech.

Distribuce dopravních informací do navigačních přístrojů je součástí projektu Jednotného systému dopravních informací ČR (JSDI). Ten získává údaje o dopravě z rozličných zdrojů jako například od hasičů, policie z rozhlasového vysílání, ale i z kamerového systému i z meteorologických stanic na silnicích. Nashromážděné údaje eviduje Národní dopravní informační a řídící centrum, které je pak dále distribuuje například do informačního systému veřejné správy, záchranářům nebo prostřednictvím sítě GSM.

Řidič s pozitivní dechovou zkouškou musí dát krev nebo moč

16. srpna 2008 v 12:07 | ČTK
Řidič, jemuž policisté při zkoušce dechu naměřili alkohol, je povinen podrobit se odběru krve, případně poskytnout k dalším zkouškám moč. Pokud to odmítne, a to například ze zdravotních důvodů, hrozí mu pokuta a zákaz řízení. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), na které ČTK upozornila jeho mluvčí Sylva Dostálová.

"Podle NSS pozitivní výsledek dechové zkoušky znamená automatický vznik povinnosti podrobit se lékařskému vyšetření s alternativou odběru krve nebo moči," uvedla Dostálová.

V ČR je benzin levnější než v okolních státech

10. července 2008 v 8:00 | ČTK
V Česku jsou pohonné hmoty stále levnější než v okolních státech. Za litr benzinu zaplatí český řidič asi o dvě koruny méně než na Slovensku nebo Polsku a až o 6,5 koruny méně než v Německu. Na rakouských čerpacích stanicích je cena o téměř korunu vyšší. V současné době je v ČR litr Naturalu 95 k mání za 32,60 koruny. Vyplývá to z údajů na webových stránkách Ústředního automotoklubu (ÚAMK) a společnosti CCS
Také v oblíbených prázdninových destinacích Chorvatsku nebo Itálii si budou muset čeští řidiči připlatit. V Chorvatsku je litr benzínu o 43 haléřů dražší než v Česku. V Itálii rozdíl činí dokonce až šest korun. V Chorvatsku stojí litr benzínu v přepočtu 33,14 Kč a nafta 33,78 koruny. V Itálii zaplatí řidiči za litr benzínu 38,78 koruny a 40,25 Kč za naftu.

Kde by se mohlo jezdit 160 km/h?

9. července 2008 v 9:05 | iDNES.cz
Ministerští úředníci chtějí povolit stošedesátku na dálnicích. Nebude ale všude. Vhodná místa označili na mapě. Jde většinou o nové úseky víceproudových silnic. S jízdou na plný plyn ale na D1 mezi Prahou a Brnem nepočítejte.
Úseky, kde by se mohlo jet 160 km/h, vybrali odborníci na silniční provoz. Ministerstvo dopravy nyní jejich analýzu zpracovalo do mapy.
"Nikde ale není psáno, že to přesně tak musí být i schváleno," upozornil iDNES.cz mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Začaly platit dopravní značky nařizující použít zimní výbavu

8. července 2008 v 8:00 | ČTK
Od 1.7.2008 platí nové dopravní značení, které na silnicích vymezí úseky, kam smějí řidiči v období od 1. listopadu do 30. dubna vjet pouze se zimními pneumatikami, případně s řetězy.
Úseky, kam se v uvedeném období bez zimní výbavy nesmí, budou označené modrými kulatými značkami s emblémem automobilu a sněhové vločky. Součástí zimní výbavy jsou zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech s hloubkou vzorku minimálně čtyři milimetry. U kamionů budou zimní pneumatiky povinné na hnací nápravě. Hloubka vzorku bude v tomto případě minimálně šest milimetrů.
Za porušení vyhlášky bude řidičům hrozit ztráta jednoho bodu a pokuta v blokovém řízení až 2000 korun.
Pod značkou může být navíc tabulka, která upravuje období, ve kterém příkaz platí.

Topolánek: Šest pruhů na D1 je nákladný a překonaný nesmysl

7. července 2008 v 17:31 | ČTK
Udělat celou dálnici D1 v šesti pruzích je podle premiéra Mirka Topolánka nákladný a překonaný nesmysl. Situaci na nejvytíženější české dálnici by podle něj mělo zlepšit mimo jiné dokončení dálnice z Prahy na Hradec Králové, která provozu na D1 odlehčí. Některé přepravované hmoty a rozměrné náklady by se měly přesunout na železnici. Na samotné D1 je nutné dokončit stoupací pruhy v místech, kde je to možné, řekl Topolánek v Jihlavě, kde poděkoval 23 hasičům, policistům, záchranářům a členům krizového štábu z Vysočiny za úspěšné zvládnutí březnové hromadné havárie na dálnici D1, největší v historii země.
Hromadná havárie v úseku mezi 100,5. a 127. kilometrem zablokovala dálnici D1 20. března. Během chvíle se stalo celkem 93 nehod, při nichž bylo poškozeno 231 vozidel. Tři lidé se zranili těžce, dalších 27 lehce. Celková škoda byla vyčíslena na 27,8 milionu korun.

Vysokozdvižná plošina pro usnadnění starosti o Váš domov

23. června 2008 v 16:15 | PR článek
Máte hrůzu ze žebříků? Nechcete viset na laně? Bojíte se bez jištění na střeše? Ani s nejdelším žebříkem nedosáhnete? Nechcete stavět lešení?
Zvolejte nám na číslo 723 723 722 a pronajměte si vysokozdvižnou plošinu Nissan Cabstar Z 220.
Nemusíte mít žádné oprávnění ani znalosti používání. Plošinu přivezeme až k Vám domů, poradíme s jejím umístěním pro nejlepší dosažitelnost a bezpečně upevníme. Naučíme Vás, co plošina dovede a jak ji sami můžete ovládat.

Práce ve výškách už bude bezpečná, snadná a rychlá.
 • Natírání štítů.
 • Čištění okapních žlabů.
 • Opravy střešní krytiny.
 • Instalace antény.
 • Stříhání stromů.
 • Nátěr fasády.
 • Drobné opravy komínu.

V čem je plošina lepší než jiné prostředky?

Stavět lešení je časově i finančně náročné. Plošinu můžete mít u domu přistavenou již zítra a okamžitě připravenou k použití.
Balancovat na střeše bez jištění Vás může stát život. Plošina splňuje veškerá bezpečnostní opatření a minimalizuje riziko pádu ze střechy.
Slaňovat ze střechy k potřebnému místu na fasádě vyžaduje zkušenosti a vybavení. Na laně se navíc můžete kymácet ve větru a použití větší síly bude vyžadovat obratnost. Z plošiny se Vám bude pracovat mnohem pohodlněji. Nohama budete stát na pevném podkladu a plošinu můžete natočit vždy tak, abyste k práci měli co nejlepší přístup.
Používání žebříku je jako nouzové řešení dobré, ale ne vždy dostatečně bezpečné. Při neopatrném umístění se může žebřík zřítit. Do vyšších výšek se plošina hodí lépe. Díky svému dosahu můžete pracovat kdekoliv a nemusí Vám nikdo pomáhat.

Pronájem vysokozdvižné plošiny

Vysokozdvižnou plošinu Nissan Cabstar Z 220 Vám rádi pronajmeme na několik hodin i na více dnů. Podrobný rozpis cen pronájmu je uvedený v ceníku. Chcete přesně vědět, kolik vás pronájem bude stát? Použijte naši interaktivní kalkulačku.


Pojišťovny nechtějí ručit problémovým řidičům

11. dubna 2008 v 8:00 | Právo
Pojišťovny chtějí, aby mohly odmítnout plnit povinné ručení řidičům, kteří opakovaně hrubě porušují předpisy. V praxi by to vypadalo tak, že by pojišťovna zaplatila škodu poškozenému, ale pak by ji vymáhala po viníkovi.
To se dnes již může stát, například v případě, kdy je viník nehody pod vlivem alkoholu.

Změna zákona o pojištění za škodu způsobenou provozem vozidla je podle ministra vnitra Ivana Langera (ODS) součástí dohody ministerstva s českými pojišťovnami.

"Je to tam také proto, aby pojišťovny mohly tomu, kdo má třeba 100 průšvihů za rok, výši pojistného zvyšovat a naopak tomu, kdo nic nepáchá, jím hrazenou částku snížit. To by mělo být zohledněno," doplnil ministra jeho první náměstek Jaroslav Salivar.

Policie bude vyjíždět jen k nehodám se škodou nad 100.000 Kč

10. dubna 2008 v 11:01 | ČTK
Hodnota minimální škody, která musí vzniknout při autonehodě, aby se jí policie zabývala, se zřejmě zvýší na 100.000 korun. Pojišťovny by také měly mít přístup k informacím o trestných bodech svého pojištěnce a na jejich základě mu mohou případně zvýšit povinné ručení. O dohodě ministerstva vnitra a Asociace pojišťoven dnes novináře informovali ministr vnitra Ivan Langer a prezident asociace Ladislav Bartoníček.
Změna bude obsažena v novém zákoně o policii, který nedávno prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Pokud bude schválen, měl by platit od 1. ledna 2009. Uzavřená dohoda by se měla do zákona dostat formou pozměňovacího návrhu, který by měl někdo z poslanců, možná přímo Langer, podat v nejbližší době.

V ČR bude vysílat TV zaměřená na motorismus

17. března 2008 v 8:00 | ČTK
V Česku a také na Slovensku začne vysílat nová tematická satelitní televizní stanice zaměřená na automobilový sport a motorismus s názvem Sport 5. Od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání tento týden dostala licenci na 12 let. Majitelem stanice je společnost BPA sport marketing, která mimo jiné vlastní marketingová práva na českou hokejovou extraligu a je marketingovým partnerem jezdců a dlouhodobým vlastníkem osobnostních práv Tomáše Engeho, Jarka Janiše a dalších českých jezdců.

"Je to monotematický program, který se jako první v České republice bude věnovat výhradně automobilovému sportu a automobilismu. Vysílání zahájí na jaře letošního roku," sdělil dnes Hojgr, který dříve jako majitel a šéf stál za satelitní a kabelovou stanicí Galaxie Sport, kterou v minulosti prodal společnosti Hartic ze skupiny televize Nova, jejímž majitelem je bermudská společnost Central European Media Enterprises (CME).

Podle informací vysílací rady by měla stanice v budoucnu vysílat 24 hodin denně, 30 procent by měly být vlastní pořady, 70 procent převzaté, vše ale v českém jazyce. "Předpokládá se postupné rozšíření o komentáře a dabing také ve slovenském jazyce," uvedl Hojgr.

Podle Hojgra budou základem programového schématu exkluzivní přímé přenosy závodů i kvalifikací z mistrovství, jako jsou DTM, Euroserie F3, NASCAR Sprint Cup Series a Porsche Carrera Cup. "Fanoušci automobilového sportu se také budou moci bavit při takzvaných 'highlights', neboli pořadů sestavených ze zajímavých momentů závodů z šampionátů American Le Mans Series, Grand-Am, Super Serie FFSA, Belcar, European GT4, ADAC GT Master a Seat Leon Super Copa," poznamenal Hojgr.

Sport 5 hodlá informovat i o dění na českých, moravských a slezských silnicích, a to v podobě dopravního zpravodajství, které bude pro stanici přinášet Autoklub Czech Assistance ACA. Chybět podle Hojgra nebudou ani pořady z automobilové historie a publicistika.

Program bude distribuován prostřednictvím satelitu ASTRA 1E - 23,5 E s možností individuálního satelitního příjmu, televizními kabelovými rozvody a v sítích IPTV systémů. Program bude vysílat 24 hodin denně a bude celý kódován. Dekódovací karty budou určeny pro území ČR a SR.

Zbytečný hazard bez dětské autosedačky

28. února 2008 v 8:22 | ČTK, Filip Kolman
Přestože povinné používání speciálních autosedaček při přepravě dětí nařizuje zákon, podle údajů Centra dopravního výzkumu skoro třicet procent dětí jezdí v autě bez tohoto bezpečnostního prostředku. Neuvěřitelný hazard, který řada rodičů provozuje se svými dětmi, vyráží dech nejenom dopravním odborníkům. A následky bývají tragické. Podle informací BESIP zahynulo v roce 2007 v České republice v automobilech při dopravních nehodách 16 dětí, přičemž šest dětí (tedy více než třetina) nebylo uchyceno v zádržném systému (autosedačka, pásy).

V Praze přibudou další radary na měření rychlosti

20. ledna 2008 v 23:12 | ČTK
V Praze letos přibudou další radary, které měří průměrnou rychlost automobilů ve vymezeném úseku. K nynějším 17 budou ve vybraných ulicích umístěna dvě až tři nová zařízení, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Rudolf Blažek (ODS). Magistrát tvrdí, že i díky radarům ubylo mrtvých při dopravních nehodách.
Zatímco předloni zahynulo v důsledku havárií v metropoli 56 lidí, za loňský rok to bylo 33 mrtvých. Praha je jediným krajem, v němž se počet nehod s tragickými následky snížil. Ubylo i havárií.
Častou příčinou nehod s vážnými důsledky je podle statistik nepřiměřená rychlost. Předloni jich bylo 2511 a zemřelo při nich 13 lidí. Loni počet klesl na 1964 havárií s osmi mrtvými. Právě tyto údaje přičítají městští úředníci radarům. Strážníci navíc mají v automobilech dalších 16 zařízení a také šest přenosných přístrojů. Pravidelně měří rychlost na nebezpečných místech. Na 14 místech zaznamenávají kamery průjezd křižovatkami na červenou.
 
 

Reklama