Bodový systém a silniční zákon

Soukromé firmy nesmějí měřit rychlost aut

3. dubna 2008 v 9:37 | ČTK
Řidiči nesmějí dostávat pokuty, pokud rychlost jejich vozu změří radary soukromých firem. Vyplývá z rozsudku Nejvyššího správního soudu, podle kterého mohou rychlost měřit jen policisté. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN).
"Tuhle pravomoc města nemohou přenášet na soukromníky, v zákoně nic takového není," potvrdila HN soudkyně Jana Kaniová.
Královéhradecký krajský soud už loni v květnu vyhověl žalobě řidiče, který se bránil proti pokutě, jež mu byla uložena za rychlou jízdu. Rychlost auta tehdy měřila právě soukromá firma. Nejvyšší správní soud rozhodl na základě podobného případu.
Už po verdiktu krajského soudu si města přestala měření objednávat, ale začala si radary od firem pronajímat. Podle zákona je to v pořádku, pokud pak měření u silnice provádějí policisté.
Řidiči, které změřil soukromý radar v posledním roce a za přestupek dostali trestné body, se mohou podle HN ještě odvolat. Po verdiktu správního soudu mají velkou šanci na úspěch.
Nový zákon o polici, který začali projednávat poslanci, už se soukromými radary počítá.

Čeští řidiči svítí, ale pásy si nezapínají

16. března 2008 v 16:57 | MF DNES - Jan Vaca
Bodový systém "naučil" Čechy svítit při jízdě autem. Ale už je nepřiměl při řízení netelefonovat a zapínat si bezpečnostní pás. Ukázal to test, který MF DNES provedla na čtyřech místech Česka.

Například v centru Prahy jel bez pásů téměř každý třetí řidič. Redakce se na výše uvedené neduhy při řízení zaměřila proto, že by mohly vypadnout z tabulky bodovaných dopravních přestupků. Alespoň o tom mluví někteří členové expertní komise ministerstva dopravy, která nyní připravuje novelu silničního zákona.

Dopraváci si strkali pokuty do vlastních kapes, hrozí jim stíhání

31. ledna 2008 v 8:39 | iDNES.cz
Inspekce ministra vnitra navrhla trestně stíhat sedm dopravních policistů z Prahy. Podezírá je, že dávali řidičům pokuty bez bloků a vybrané peníze si nechali. Muži, na něž upozornili kolegové, čekají v celách, zda na ně bude uvalena vazba. Akce DENISA podle Inspekce bude pokračovat.

Návrh na zahájení trestního stíhání se týká šesti policistů a jednoho jejich bývalého kolegy z dopravního inspektorátu Prahy 4. Upozornili na ně jejich spolupracovníci.
"Při dohledu nad bezpečností silničního provozu ukládali řidičům pokuty bez bloků a peníze použili pro vlastní potřebu," vysvětlila iDNES.cz mluvčí inspekce Martina Lídlová.
Policisté jsou podezřelí ze zneužití pravomoci veřejného činitele. "Momentálně jsou zadrženi, o případné vazbě rozhodne státní zástupce. Probíhají výslechy a další šetření," upřesnila.

Novela silničního zákona: osoba blízká zanikne, 130 km/h možná zůstane

13. ledna 2008 v 14:55 | Novinky.cz
Špatnou situaci na našich silnicích by měla vyřešit dlouze diskutovaná novela silničního zákona. Loni na tuzemských silnicích zahynulo 1123 lidí, což je alarmující. V návrhu novely se zruší také ustanovení o sobě blízké. Maximální rychlost 130 km/h na vybraných komunikacích pravděpodobně zůstane zachována.
V novele by měla být zakotvena absolutní přednost chodců na přechodech i před tramvajemi. Přiklání se k tomu i ministr dopravy Aleš Řebíček z ODS. Připustil to v neděli v Otázkách Václava Moravce.
Novelu připravuje expertní skupina a uplatněny by měly být ty zásady, na nichž se shodne osmdesát procent zúčastněných. Ministr dokonce připustil, že je ochoten se podřídit a neprosazovat do ní zvýšení maximální rychlosti na 160 kilometrů za hodin,
"Já v každém případě jsem zastánce toho, povolit to na určitých úsecích, aby rychlost mohla být vyšších než sto třicet. Když to nebudou chtít otvírat, tak se podřídím," řekl Řebíček. Naznačil ale, že poslanci mohou do novely při projednávání ve Sněmovně mluvit.

Řidičům svitla naděje na umazávání trestných bodů

26. září 2007 v 11:42 | ČTK
Řidičům svitla naděje, že jim úřady za určitých okolností budou umazávat trestné body za dopravní přestupky. Předpokládá to pozměňovací návrh k vládní novele zákona o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel, kterou dnes poslanci propustili do závěrečného čtení. Definitivně by o ní měli rozhodnout ještě na této schůzi.

Hospodářský výbor přijal pozměňovací návrh, který umožní řidičům umazat tři body. Pokud nemají víc než deset bodů a předloží osvědčení, že absolvovali kurz bezpečné jízdy, obecní úřad jim trestné body umaže. Tento způsob ale bude možné uplatnit jen jednou do roka. Nesmí však jít o přestupky trestané více než šesti body. Například za řízení s alkoholem v krvi, na které zákon pamatuje sedmi body, se možnost umazávání trestných bodů vztahovat nebude.

Technická novela zákona o silničním provozu

22. srpna 2007 v 23:31 | zdroj: ČTK
Dnes, s úderem první minuty po půlnoci začala platit takzvaná technická novela zákona o silničním provozu, která zpřesňuje a ruší některé problematické body současného zákona a upravuje tresty za některé přestupky. Novela například ruší pokutu až 50.000 korun a až dvouletý zákaz řízení pro řidiče či cyklistu, který při nehodě zraní jen sám sebe.

"Novela odstraňuje nejkřiklavější chyby, které se v zákoně vyskytují. Kladně hodnotíme zejména ustanovení, že se nebudou ukládat pokuty tomu, kdo se sám při nehodě zraní," řekl Václav Špička z Autoklubu České republiky.

Tvůrci novely se zaměřili i na boj proti řidičům, jejichž poznávací značka je zakrytá nebo nečitelná. Tento čin budou nově policisté hodnotit jako přestupek. "Motorkáři si s oblibou zadní značku ohýbají nebo ji zakrývají dámskými kalhotkami. Nyní bude tento čin přísně trestán odebráním řidičského oprávnění a pokutou až 10.000 korun," uvedl dříve tiskový mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Dopravní policie rozdala v prvním pololetí pokuty za 167 milionů

21. července 2007 v 11:30 | ČTK
Neukáznění řidiči dostali od dopravních policistů v prvním pololetí 2007 pokuty za více než 167 milionů korun. Policisté odhalili 274.106 přestupků. Nejčastějším prohřeškem byla rychlá jízda, která tvoří 48 procent všech přestupků. Uvedla to dnes policie na svých webových stránkách. Pokuty řidičům za vysokou rychlost od loňska udělují také městští strážníci.

Poslanci odhlasovali novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích

21. července 2007 v 11:29 | zdroj: iDNES
Poslanci schválili novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ta má zmírnit vybrané postihy a zároveň odstranit některé chyby a nelogičnosti bodového systému. Novela mimo jiné ruší trest pro řidiče či cyklistu, který při nehodě zraní sám sebe.

Ministerstvo: Bodový systém není účinný tak, jak by mohl být

28. června 2007 v 17:20 | ČTK
Bodový systém a další změny, které před rokem přinesl zákon o silničním provozu, podle ministerstva dopravy změnily psychologii řidičů a vedly ke zlepšení bezpečnosti na českých silnicích. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal.

Uznal však, že některé pozitivní změny trvaly jen krátkodobě - v prvních třech měsících platnosti zákona. Ministerstvo dopravy tvrdí, že zákon není účinný tak, jak by mohl být. Bylo by potřeba zlepšit dohled na silnicích a postih řidičů. "Opět jedeme po silnici smrti," řekl Vykydal. Na silnicích by podle něho mělo hlídkovat více policistů a měl by se zvýšit počet automatických radarů. "Společnost nedokázala využít nástroj, který s novým zákonem dostala," dodal náměstek.

ChceteZmenu.cz odmítá novelu silničního zákona, chce nový zákon

21. června 2007 v 22:26 | Tisková zpráva ChceteZměnu.cz
S nevolí jsme přijali zprávu o dalším utahování šroubů v podobě další špatné novely špatného silničního zákona. Na stránkách www.chcetezmenu.cz najdete příběhy motoristů a jejich zkušenosti s bodovým systémem. Každý den přibývají nové příspěvky.
Bodový systém je šikanózní. Dvojí postih za dopravní přestupek je korupční pobídka. Podporujeme názor, že zákon je třeba co nejdříve novelizovat, protože je špatný. Rok zkušeností nás přesvědčil, že tento zákon nesplnil, co sliboval, kromě naplnění státní kasy pokutami. Tento zákon zabíjí motoristy.
ChceteZmenu.cz odmítá novelu silničního zákona, protože neobsahuje vloni zveřejněné požadavky motoristů, které jsou podpořeny tisíci podpisy
V návrhu novely zákona budou mimojiné následující požadavky motoristů:
- zavedení tolerance +10 km/h nad povolený rychlostní limit při měření rychlosti
- odstranění skrytého zdanění formou vysokých pokut, tj. Snížení pokut
- postihy za šikanózní rychlostní limity (např. 30 km/h v několikakilometrovém úseku)
- nejvyšší povolená rychlost 160 km/h na vybraných úsecích dálnic a rychlostních komunikací
Věříme, že na konci našeho úsilí bude novela silničního zákona, která zachová ustanovení směřující z vyšší bezpečnost na českých silnicích a naopak odstraní pasáže, které jsou šikanózní a stresují české řidiče.

Dopravně bezpečnostní akce zaměřená na kontrolu řidičů motocyklů

12. června 2007 v 16:53 | Policejní prezidium ČR
V sobotu během dne proběhla celorepubliková dopravně bezpečnostní akce "X", na které se podílelo 113 policistů dopravní, pořádkové, cizinecké a pohraniční policie a kriminální služby. Policisté se zaměřili zejména na kontrolu řidičů motocyklů, nicméně zkontrolovali také řadu osobních vozidel. Kontrole se podrobilo celkem 1 613 vozidel. Řidiči se dopustili 275 dopravních přestupků, z nichž bylo 243 vyřízeno blokově v celkové částce 199 800 korun. Zbylých 32 přestupků policisté oznámili k projednání správnímu orgánu.

Největšími piráty silnic jsou čerství řidiči

6. června 2007 v 9:48 | MF DNES
Ministerstvo dopravy poprvé detailně rozklíčovalo, která kategorie řidičů nejrychleji dosáhne dvanáctibodové hranice. Jsou to začínající řidiči, kteří mají "papíry" jen pár měsíců.

Čeští řidiči se mohou pojistit proti ztrátě trestných bodů

18. března 2007 v 22:49 | ČTK
Společnost Carlife PMP začala od března na českém trhu nabízet řidičům nové pojištění, které kryje riziko odebrání řidičského průkazu po dosažení 12 trestných bodů. Pojistka hradí náklady na náhradní dopravu po celou dobu zákazu řídit. Carlife PMP to oznámila ČTK. Podobný produkt na českém trhu není, ve vyspělých evropských zemích se ale vyskytuje.

Řidiči už se nebojí, jezdí se rychleji, přibývá opilců

25. listopadu 2006 v 12:26 | Právo - Novinky.cz & TL
Strach z bodového postihu řidičů vzal po pěti měsících za své. Řidiči už se ani neobávají dát si před jízdou pár skleniček alkohol. Dokládá to nejen případ poslance Davida Šeicha, ale i listopadové statistiky.

AUTO.cz: Jak funguje bodový systém v Německu?

2. listopadu 2006 v 15:55 | Auto.cz - Ondřej Láník
S dopravním psychologem Gerhardem Laubem (TÜV SÜD Life Service GmbH), který má bohaté zkušenosti s německým bodovým systémem, si redaktoři serveru AUTO.cz povídali o tom, jak dobře systém funguje, jaká jsou jeho úskalí a výhody pro řidiče i společnost.

Francie hodlá zmírnit bodový systém pro řidiče

25. října 2006 v 9:21 | ČTK
Francouzská vláda upustila od své původní neústupnosti a hodlá zmírnit bodový systém pro řidiče, přestože zlepšil bezpečnost na místních silnicích.

Kdy bude vidět v ulicích více policistů?

15. října 2006 v 0:06 | Policejní prezidium - tisková zpráva
Více uniformovaných policistů v ulicích si přeje veřejnost i vedení policie. Při současném počtu policistů a předpokládaném odchodu dalších mužů zákona v příštím roce se však zdá takřka nemožné tohoto cíle dosáhnout. Ředitelství služby pořádkové policie a služby železniční policie Policejního prezidia však přišlo s řešením. První změnu k lepšímu slibuje ředitel služby, plukovník Čestmír Pastyřík, již od ledna.

Září bylo letos nejtragičtější, zemřelo 95 lidí

11. října 2006 v 22:52 | ČTK
Devátý měsíc letošního roku se stal na českých silnicích nejtragičtějším. Při dopravních nehodách zemřelo v září podle policejních statistik celkem 95 lidí. Dosud nejhorší byl červen s 90 mrtvými.

Policie, ta nám tedy pěkně hnije

5. října 2006 v 16:46 | TL
To, co se děje v posledních dnech je trestuhodné. Při čtení článků jen kroutím hlavou a nedokážu si vysvětlit, co se děje. Na silnicích je to ještě horší. Někdo by měl trochu přeorganizovat dopraváky, systém a zákon.

Mrtvých na silnicích podle statistik opět přibývá

30. září 2006 v 9:59 | ČTK
Strach lidí z nového silničního zákona se vytrácí, což podle Mladé fronty Dnes dokládá i zářijová statistika mrtvých při nehodách. Začíná totiž podle listu pomalu připomínat poměry před bodovým systémem. Od 1. do 28. září zemřelo na silnicích 74 lidí. Loni ve stejné době bylo mrtvých 99. To je sice pořád ještě více, ale letošní září už nepřináší tak skvělá čísla jako v létě, kdy zejména v červenci počet mrtvých za celý měsíc klesl na 60.
 
 

Reklama