Řidič s pozitivní dechovou zkouškou musí dát krev nebo moč

16. srpna 2008 v 12:07 | ČTK |  Doprava
Řidič, jemuž policisté při zkoušce dechu naměřili alkohol, je povinen podrobit se odběru krve, případně poskytnout k dalším zkouškám moč. Pokud to odmítne, a to například ze zdravotních důvodů, hrozí mu pokuta a zákaz řízení. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), na které ČTK upozornila jeho mluvčí Sylva Dostálová.

"Podle NSS pozitivní výsledek dechové zkoušky znamená automatický vznik povinnosti podrobit se lékařskému vyšetření s alternativou odběru krve nebo moči," uvedla Dostálová.

Soud řešil kasační stížnost muže, jenž v dubnu 2005 kolem 01:00 řídil v Havířově pod vlivem alkoholu. Policisté mu při kontrole dechu naměřili asi půl promile. Šofér potom odmítl krevní zkoušku s poukazem na zdravotní důvody. Nechtěl dát ani moč, protože by to pro něj znamenalo zdržení. Tvrdil, že musí vyřizovat firemní zakázky.

Za porušení zákona o silničním provozu dostal muž později pokutu 5000 korun a čtyřměsíční zákaz řízení. Proti rozhodnutí o přestupku podal neúspěšně žalobu a poté i kasační stížnost.

Řidič by se podle NSS neměl odvolávat na zdravotní důvody. "Odběr krve je prováděn v rámci lékařského vyšetření, tedy kvalifikovanou osobou, která je na základě informací poskytnutých vyšetřovaným schopna posoudit otázku zdravotního rizika plynoucího z vyšetření," stojí v rozhodnutí.

Potrestaný řidič pak v kasační stížnosti podle soudců zcela opomněl možnost poskytnout ke zkouškám moč, což by nepředstavovalo žádné zdravotní riziko.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | 29. srpna 2009 v 13:46 | Reagovat

Vzdyť to není pravda.V roce 2008 me kontrolovali policisté na alkohol v 7 hodin ráno.Moderní přístroj Drager změřil,ale už v 6 hodin 0,27.Krev ani moč jsem neodmítl ani jsem nebyl vyzván.No a su bez papírů a jedinným argumentem bylo:V Německu to takto funguje a policista ma vzdycky pravdu protože si plní služební povinnosti.
Tak co na TO?

2 paraphasia paraphasia | Web | 15. ledna 2016 v 14:08 | Reagovat

nebankovní půjčka online vrchlabí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama