Dopravní informace do GPS navigací fungují ve zkušebním provozu

18. srpna 2008 v 18:51 | ČTK |  Doprava
Automobilové GPS navigace již v České republice přijímají aktuální dopravní informace prostřednictvím signálu RDS-TMC. Vysílání již funguje ve zkušební provozu a podrobné údaje o dopravních nehodách i tvořících se kolonách šíří síť vysílačů Českého rozhlasu. Novinářům to dnes řekl Jaroslav Zvára z ministerstva dopravy s tím, že oficiální zahájení provozu závisí jen na získání dostatečného množství informací z dopravy.

Službu RDS-TMC mohou přijímat všichni řidiči, jejichž navigační přístroje ji podporují. Ve většině případů je ještě nutné k navigaci přikoupit také speciální anténu, která umí radiový signál přijmout. Nejlevnější přístroje s podporou RDS-TMC lze pořídit od 6000 korun.

Pokud navigace přijme informaci například o dopravní nehodě, která je na zvolené trase, může přístroj sám trasu adekvátně upravit nebo řidiči doporučit alternativní cestu.

Informace do RDS-TMC vysílá v současné době podle Zváry pražská Technická správa komunikací a Národní dopravní informační a řídící centrum v Ostravě. Testuje se také výměna informací s Německem a Rakouskem v příhraničních oblastech.

Distribuce dopravních informací do navigačních přístrojů je součástí projektu Jednotného systému dopravních informací ČR (JSDI). Ten získává údaje o dopravě z rozličných zdrojů jako například od hasičů, policie z rozhlasového vysílání, ale i z kamerového systému i z meteorologických stanic na silnicích. Nashromážděné údaje eviduje Národní dopravní informační a řídící centrum, které je pak dále distribuuje například do informačního systému veřejné správy, záchranářům nebo prostřednictvím sítě GSM.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | E-mail | 18. srpna 2008 v 21:45 | Reagovat

Navigane je dobrá věc, jen zkuste na velkém kruháku jet dvakrát dokola.

Zase jsem tady sám.

2 Jirka Buček Jirka Buček | E-mail | 23. února 2009 v 12:55 | Reagovat

dobrý den, stále ještě platí předchozí info z 8/2008, že se jedná o zkušební provoz signálu RDS-TMC, nebo již v Praze a celé ČR vše funguje tak, jako v zahraničí ?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama