Srpen 2008

Policisté na jihu Čech stíhali rychlé řidiče, rekord 180 km/h

30. srpna 2008 v 21:32 | ČTK |  Wow vs. černá kronika
Rychlá jízda, nebezpečné předjíždění a zakryté poznávací značky. To byly nejčastější prohřešky několika desítek motorkářů, které policisté zkontrolovali dnes odpoledne při rozsáhlém zátahu na Písecku a Strakonicku. Zaměřili se na nejfrekventovanější tah od Českých Budějovic na Plzeň a od Vodňan na Strakonice. Nejvíc spěchal řidič motocyklu, kterému u Písku naměřil radar 180 kilometrů za hodinu, řekl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.
Policistům se ho dopadnout nepodařilo. Těžkou nohu na pedálu měl zřejmě i řidič stříbrného mercedesu se slovenskou značkou, který kolem policejního stanoviště "proletěl" rychlostí 177 kilometrů za hodinu.

Dopravní informace do GPS navigací fungují ve zkušebním provozu

18. srpna 2008 v 18:51 | ČTK |  Doprava
Automobilové GPS navigace již v České republice přijímají aktuální dopravní informace prostřednictvím signálu RDS-TMC. Vysílání již funguje ve zkušební provozu a podrobné údaje o dopravních nehodách i tvořících se kolonách šíří síť vysílačů Českého rozhlasu. Novinářům to dnes řekl Jaroslav Zvára z ministerstva dopravy s tím, že oficiální zahájení provozu závisí jen na získání dostatečného množství informací z dopravy.

Službu RDS-TMC mohou přijímat všichni řidiči, jejichž navigační přístroje ji podporují. Ve většině případů je ještě nutné k navigaci přikoupit také speciální anténu, která umí radiový signál přijmout. Nejlevnější přístroje s podporou RDS-TMC lze pořídit od 6000 korun.

Pokud navigace přijme informaci například o dopravní nehodě, která je na zvolené trase, může přístroj sám trasu adekvátně upravit nebo řidiči doporučit alternativní cestu.

Informace do RDS-TMC vysílá v současné době podle Zváry pražská Technická správa komunikací a Národní dopravní informační a řídící centrum v Ostravě. Testuje se také výměna informací s Německem a Rakouskem v příhraničních oblastech.

Distribuce dopravních informací do navigačních přístrojů je součástí projektu Jednotného systému dopravních informací ČR (JSDI). Ten získává údaje o dopravě z rozličných zdrojů jako například od hasičů, policie z rozhlasového vysílání, ale i z kamerového systému i z meteorologických stanic na silnicích. Nashromážděné údaje eviduje Národní dopravní informační a řídící centrum, které je pak dále distribuuje například do informačního systému veřejné správy, záchranářům nebo prostřednictvím sítě GSM.

Řidič s pozitivní dechovou zkouškou musí dát krev nebo moč

16. srpna 2008 v 12:07 | ČTK |  Doprava
Řidič, jemuž policisté při zkoušce dechu naměřili alkohol, je povinen podrobit se odběru krve, případně poskytnout k dalším zkouškám moč. Pokud to odmítne, a to například ze zdravotních důvodů, hrozí mu pokuta a zákaz řízení. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), na které ČTK upozornila jeho mluvčí Sylva Dostálová.

"Podle NSS pozitivní výsledek dechové zkoušky znamená automatický vznik povinnosti podrobit se lékařskému vyšetření s alternativou odběru krve nebo moči," uvedla Dostálová.

Pozor! Víte, jak pustit záchranku?

9. srpna 2008 v 20:50 | MF DNES |  Rady pro řidiče
Stojíte ve středním pruhu v koloně aut na tříproudé dálnici a za sebou slyšíte sirénu sanitky. Je potřeba uhnout. Jenže kam? Doleva? Doprava? Adrenalin stoupá a zvuk sirény je čím dál zřetelnější. Nakonec uhýbáte tam, kam řidič za vámi. Jenže motorista před vámi uhnul přesně na opačnou stranu, takže záchranka se mezi vámi musí složitě proplétat.