Topolánek: Šest pruhů na D1 je nákladný a překonaný nesmysl

7. července 2008 v 17:31 | ČTK |  Doprava
Udělat celou dálnici D1 v šesti pruzích je podle premiéra Mirka Topolánka nákladný a překonaný nesmysl. Situaci na nejvytíženější české dálnici by podle něj mělo zlepšit mimo jiné dokončení dálnice z Prahy na Hradec Králové, která provozu na D1 odlehčí. Některé přepravované hmoty a rozměrné náklady by se měly přesunout na železnici. Na samotné D1 je nutné dokončit stoupací pruhy v místech, kde je to možné, řekl Topolánek v Jihlavě, kde poděkoval 23 hasičům, policistům, záchranářům a členům krizového štábu z Vysočiny za úspěšné zvládnutí březnové hromadné havárie na dálnici D1, největší v historii země.
Hromadná havárie v úseku mezi 100,5. a 127. kilometrem zablokovala dálnici D1 20. března. Během chvíle se stalo celkem 93 nehod, při nichž bylo poškozeno 231 vozidel. Tři lidé se zranili těžce, dalších 27 lehce. Celková škoda byla vyčíslena na 27,8 milionu korun.

K vyšší bezpečnosti na D1 podle předsedy vlády nestačí jen dobrá práce příslušníků záchranného systému, ale je nutné zlepšit prevenci a informovanost řidičů. Dopravní policie musí při výcviku řidičů podle Topolánka dbát na to, aby se naučili ponechávat v případě havárie jeden jízdní pruh volný pro záchranáře. Ve spolupráci s mobilními operátory je třeba zajistit stoprocentní pokrytí území signálem. "Zlepšení informovanosti řidičů o provozu na dálnici a jejím stavu se už řeší," řekl Topolánek.
Výstavba informačního systému na D1 by měla začít během léta. Zhruba po každých 15 kilometrech dálnice bude umístěna informační tabule, která umožní řidičům zjistit, jaká je na D1 momentální situace a na co si mají dávat pozor. Tabule řidičům automaticky doporučí nejvhodnější rychlost a styl jízdy. Celkem jich bude od Prahy po Kroměříž na tři desítky a doplní nynějších šest infopanelů. V místech s nejhustším provozem, tedy u Prahy a u Brna, vznikne navíc systém řízení dopravy. Výstavba a provoz informačního systému bude stát 2,4 miliardy korun.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 j.t.d. j.t.d. | Web | 11. října 2008 v 15:28 | Reagovat

Myslím, že v tomhle premiér kapku přestřelil...

2 sdkjlfk sdkjlfk | 25. listopadu 2008 v 11:04 | Reagovat

3 pruhy, ne 6... scitat oba smery je demence

3 Nauplius Nauplius | E-mail | 17. ledna 2009 v 21:36 | Reagovat

sčítat pruhy je logické...baví se tu o D1..ne o jednom směru D1 ty chytrolíne

lool s kamióny...máme železnice a kurvíme si silnice kamióny..at jim zvednou poplatky za km a tem co prejizdi jen republiku min o 300%

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama