Mobil za volantem je horší než alkohol, naznačují výsledky testu

17. července 2008 v 8:00 | ČTK, iDNES |  Wow vs. černá kronika
Telefonování za volantem může být pro řidiče nebezpečnější než alkohol. Dokonce prý i za použití takzvaných hands free sad.

Naznačuje to výsledek dánského testu osmi řidičů, na němž se podílel deník Ekstra Bladet a motoristická organizace FDM.

Test sice nemá vědeckou hodnotu, ale jeho výsledek je podle expertů pro telefonující řidiče námětem k zamyšlení.

Osm řidičů při jedné zkušební jízdě telefonovalo, zatímco při druhé zkušební jízdě před nastartováním motoru požili tři skleničky tvrdého alkoholu, čímž překročili hranici 0,5 promile, která je v Dánsku již trestná.

Při testování v technickém komplexu FDM v Roskilde nedaleko Kodaně pak řidiči při telefonování za jízdy i přes použití hands free zavinili osm dopravních nehod, zatímco při řízení pod vlivem alkoholu "pouze" šest nehod. Zkušební doba byla v obou případech stejná.

"Test sice není vědecky průkazný, ale jeho výsledek by měl otevřít řidičům oči," dodal ke zjištěním šéf motoristické organizace FDM Thomas Möller Thomser.

V České republice se za jízdy telefonovat nesmí. Za takový prohřešek hrozí ztráta tří bodů a bloková pokuta 1000 korun. Řidič se totiž při volání plně nevěnuje řízení a právě nevěnování plné pozornosti jízdě bylo například loni s podílem 18,5 procenta nejčastější příčinou nehod.

Na severu Evropy zatím telefonování za jízdy zakázáno není. Experti ale varují, že řidiči by měli telefonovat, jen pokud skutečně musí, a vyřizovat svá sdělení za nejkratší možnou dobu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | E-mail | 24. července 2008 v 18:27 | Reagovat

to je ale přispěvovatelů.

2 Martin Hessler Martin Hessler | E-mail | Web | 28. října 2008 v 16:34 | Reagovat

No nevím. Za prvé, test osmi řidičů mi připadá dost neprůkazný, za druhé, myslím že jde o jeden z "vědeckých objevů" typu KOLO JE KULATÉ  nebo CHŘIPKA JE NAKAŽLIVÁ. Také by nebylo od věci zapátrat v tom směru, kdo a za jakým účelem tenhle rádobyvýzkum objednal a financoval. Za chvíli by totiž mohl někdo navrhnout, že mluvit za jízdy se spolujezdcem by mělo být zakázané, trestané aspoň třemi body a pěti tisíci pokuty - vždyť je to stejné jako mluvit přes hands-free... Že áááááno!

3 Štefan Štefan | E-mail | 18. června 2010 v 23:55 | Reagovat

Je to blbost , telefonovat za jízdy je zcela normální záležitost jen to ještě na autoškolách nepreferují , učí je jen ať nanabouraji s autem at jezdí pomalu , ale vyhýbat se a reagovat na veškerá nebezpečí to je tady nikdo neučí. A atomatické převodovky na našich vozidel autoškoli neuvidíte  ! A proč ?! ten človíček je chudák sotva zařadí rychlost a hned mu to chcípne  a bezpečnost je ta tam . A 90% lidí nechce automatickou převodovku a víte proč ?! protože si nikdy tu pohodu s atomatem nezažili a mají strach . Propagace automatomatických převodovek je nulová ! Ale telefón za volantem to ano jenom vyhrůžky ty ty ty a ještě napišou že alkohol za volantem je míň škodlivý. Já Vám dokažu opak a test ať provedou s řidiči a ne s panáky ! Dáváte jenom argumenty alkoholikům  a feťákům že telefonování za volantem je horší , tak se raději napiji.
Rovnou dávejte reklamu že každou mrazivou zimu , která nastane ať deti neolizují jakékoliv železné předměty !
A pak uvidíte co se bude dít. S pozdravem stále telefonující řidič.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama