Duben 2008

Pojišťovny nechtějí ručit problémovým řidičům

11. dubna 2008 v 8:00 | Právo |  Doprava
Pojišťovny chtějí, aby mohly odmítnout plnit povinné ručení řidičům, kteří opakovaně hrubě porušují předpisy. V praxi by to vypadalo tak, že by pojišťovna zaplatila škodu poškozenému, ale pak by ji vymáhala po viníkovi.
To se dnes již může stát, například v případě, kdy je viník nehody pod vlivem alkoholu.

Změna zákona o pojištění za škodu způsobenou provozem vozidla je podle ministra vnitra Ivana Langera (ODS) součástí dohody ministerstva s českými pojišťovnami.

"Je to tam také proto, aby pojišťovny mohly tomu, kdo má třeba 100 průšvihů za rok, výši pojistného zvyšovat a naopak tomu, kdo nic nepáchá, jím hrazenou částku snížit. To by mělo být zohledněno," doplnil ministra jeho první náměstek Jaroslav Salivar.

Policie bude vyjíždět jen k nehodám se škodou nad 100.000 Kč

10. dubna 2008 v 11:01 | ČTK |  Doprava
Hodnota minimální škody, která musí vzniknout při autonehodě, aby se jí policie zabývala, se zřejmě zvýší na 100.000 korun. Pojišťovny by také měly mít přístup k informacím o trestných bodech svého pojištěnce a na jejich základě mu mohou případně zvýšit povinné ručení. O dohodě ministerstva vnitra a Asociace pojišťoven dnes novináře informovali ministr vnitra Ivan Langer a prezident asociace Ladislav Bartoníček.
Změna bude obsažena v novém zákoně o policii, který nedávno prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Pokud bude schválen, měl by platit od 1. ledna 2009. Uzavřená dohoda by se měla do zákona dostat formou pozměňovacího návrhu, který by měl někdo z poslanců, možná přímo Langer, podat v nejbližší době.

Soukromé firmy nesmějí měřit rychlost aut

3. dubna 2008 v 9:37 | ČTK |  Bodový systém a silniční zákon
Řidiči nesmějí dostávat pokuty, pokud rychlost jejich vozu změří radary soukromých firem. Vyplývá z rozsudku Nejvyššího správního soudu, podle kterého mohou rychlost měřit jen policisté. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN).
"Tuhle pravomoc města nemohou přenášet na soukromníky, v zákoně nic takového není," potvrdila HN soudkyně Jana Kaniová.
Královéhradecký krajský soud už loni v květnu vyhověl žalobě řidiče, který se bránil proti pokutě, jež mu byla uložena za rychlou jízdu. Rychlost auta tehdy měřila právě soukromá firma. Nejvyšší správní soud rozhodl na základě podobného případu.
Už po verdiktu krajského soudu si města přestala měření objednávat, ale začala si radary od firem pronajímat. Podle zákona je to v pořádku, pokud pak měření u silnice provádějí policisté.
Řidiči, které změřil soukromý radar v posledním roce a za přestupek dostali trestné body, se mohou podle HN ještě odvolat. Po verdiktu správního soudu mají velkou šanci na úspěch.
Nový zákon o polici, který začali projednávat poslanci, už se soukromými radary počítá.