Březen 2008

V ČR bude vysílat TV zaměřená na motorismus

17. března 2008 v 8:00 | ČTK |  Doprava
V Česku a také na Slovensku začne vysílat nová tematická satelitní televizní stanice zaměřená na automobilový sport a motorismus s názvem Sport 5. Od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání tento týden dostala licenci na 12 let. Majitelem stanice je společnost BPA sport marketing, která mimo jiné vlastní marketingová práva na českou hokejovou extraligu a je marketingovým partnerem jezdců a dlouhodobým vlastníkem osobnostních práv Tomáše Engeho, Jarka Janiše a dalších českých jezdců.

"Je to monotematický program, který se jako první v České republice bude věnovat výhradně automobilovému sportu a automobilismu. Vysílání zahájí na jaře letošního roku," sdělil dnes Hojgr, který dříve jako majitel a šéf stál za satelitní a kabelovou stanicí Galaxie Sport, kterou v minulosti prodal společnosti Hartic ze skupiny televize Nova, jejímž majitelem je bermudská společnost Central European Media Enterprises (CME).

Podle informací vysílací rady by měla stanice v budoucnu vysílat 24 hodin denně, 30 procent by měly být vlastní pořady, 70 procent převzaté, vše ale v českém jazyce. "Předpokládá se postupné rozšíření o komentáře a dabing také ve slovenském jazyce," uvedl Hojgr.

Podle Hojgra budou základem programového schématu exkluzivní přímé přenosy závodů i kvalifikací z mistrovství, jako jsou DTM, Euroserie F3, NASCAR Sprint Cup Series a Porsche Carrera Cup. "Fanoušci automobilového sportu se také budou moci bavit při takzvaných 'highlights', neboli pořadů sestavených ze zajímavých momentů závodů z šampionátů American Le Mans Series, Grand-Am, Super Serie FFSA, Belcar, European GT4, ADAC GT Master a Seat Leon Super Copa," poznamenal Hojgr.

Sport 5 hodlá informovat i o dění na českých, moravských a slezských silnicích, a to v podobě dopravního zpravodajství, které bude pro stanici přinášet Autoklub Czech Assistance ACA. Chybět podle Hojgra nebudou ani pořady z automobilové historie a publicistika.

Program bude distribuován prostřednictvím satelitu ASTRA 1E - 23,5 E s možností individuálního satelitního příjmu, televizními kabelovými rozvody a v sítích IPTV systémů. Program bude vysílat 24 hodin denně a bude celý kódován. Dekódovací karty budou určeny pro území ČR a SR.

Čeští řidiči svítí, ale pásy si nezapínají

16. března 2008 v 16:57 | MF DNES - Jan Vaca |  Bodový systém a silniční zákon
Bodový systém "naučil" Čechy svítit při jízdě autem. Ale už je nepřiměl při řízení netelefonovat a zapínat si bezpečnostní pás. Ukázal to test, který MF DNES provedla na čtyřech místech Česka.

Například v centru Prahy jel bez pásů téměř každý třetí řidič. Redakce se na výše uvedené neduhy při řízení zaměřila proto, že by mohly vypadnout z tabulky bodovaných dopravních přestupků. Alespoň o tom mluví někteří členové expertní komise ministerstva dopravy, která nyní připravuje novelu silničního zákona.