Zbytečný hazard bez dětské autosedačky

28. února 2008 v 8:22 | ČTK, Filip Kolman |  Doprava
Přestože povinné používání speciálních autosedaček při přepravě dětí nařizuje zákon, podle údajů Centra dopravního výzkumu skoro třicet procent dětí jezdí v autě bez tohoto bezpečnostního prostředku. Neuvěřitelný hazard, který řada rodičů provozuje se svými dětmi, vyráží dech nejenom dopravním odborníkům. A následky bývají tragické. Podle informací BESIP zahynulo v roce 2007 v České republice v automobilech při dopravních nehodách 16 dětí, přičemž šest dětí (tedy více než třetina) nebylo uchyceno v zádržném systému (autosedačka, pásy).

S lehkým zraněním vyvázla řidička osobního automobilu, která na dálnici D1 narazila do cisterny. Její tříměsíční dítě, které nebylo v autosedačce, ale leželo na sedadle spolujezdce, utrpělo těžká zranění a jeho stav je kritický. (idnes.cz 12.2.2008)
...
Na silnici u Onšovic na Pelhřimovsku havarovala tři auta, ošetřeno bylo osm lidí se středně těžkými a lehkými zraněními. Dvouměsíční kojenec v autosedačce přežil nehodu bez zranění. (Českénoviny.cz 20.1.2008)

Pouze sedačka nestačí

Ovšem samotné používání autosedačky ještě neznamená, že jste pro ochranu svého dítěte při nehodě udělali maximum. Podle průzkumu společnosti Britax, která je jedním z předních výrobců autosedaček v Evropě, sedí pouze jedno dítě ze čtyř v dobře upoutané autosedačce. Špatné upoutání přitom může mít stejné následky jako jízda bez sedačky, řekl ČTK Petr Wessely ze společnosti KES, která jako jediná autosedačky Britax dováží do Česka.
Pokud tedy chcete, aby vaše dítě cestovalo autem bezpečně, zaměřte se na tři základní věci: Kupte mu kvalitní a bezpečnou autosedačku, kterou dobře do auta upoutejte a stejně tak dbejte i na řádné upoutání dítěte.

Jak vybrat bezpečnou sedačku?

Dobrým průvodcem vám budou testy renomovaných evropských autoklubů, ve kterých se hodnotí jak samotná bezpečnost autosedačky, tak i snadnost její obsluhy. Není tedy nezbytné za každou cenu pořídit ten nejdražší model, ale stačí si vybrat z těch, které odborníci na základě testů vyhodnotili jako nejlepší.
Jeden z testů, který v loňském roce uskutečnil švýcarský automotoklub TCS, zveřejnil na svých stránkách portál www.Babyweb.cz. Hodnotila se především bezpečnost (objektivní posouzení ochranného účinku dětského systému při čelním a postranním nárazu a u podepření hlavy, subjektivní hodnocení odolnosti na zadním sedadle vozidla a vedení dětského zádržného pásu s přizpůsobením velikosti), ale také obsluha a užívání autosedaček.

Autosedačky z druhé ruky

Rodiče často (ať již z důvodů finanční tísně nebo proto, že si neuvědomují možná nebezpečí) sáhnou po autosedačce z druhé ruky. Tento krok s sebou ovšem nese určitá rizika, která není radno brát na lehkou váhu.
Hlavním argumentem proti nákupu použité autosedačky je fakt, že si často nemůžeme ověřit, zda není po havárii. Praskliny nebo vady nemusí být na první pohled patrné a najevo vyjdou až v momentě, kdy už je pozdě. Druhým argumentem je únava materiálu autosedačky. Ta je vyrobena z plastických hmot, které časem stárnou a navíc bývají v autech vystaveny extrémním podmínkám. V letních měsících dosahuje teplota v interiéru zaparkovaného vozu vysokých teplot, které negativně ovlivňují kvalitu plastů. Pokud pak dojde k nárazu a na autosedačku je vyvinuto extrémní zatížení, může se naplno projevit únava materiálu.
Pokud sháníte kvalitní a bezpečnou autosedačku, navštivte například prodejny či e-shop ANNA&VIKTORIE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | E-mail | 28. února 2008 v 18:30 | Reagovat

Je to hlavně na rodičích a taky na kontrole policie. Pokud nemají rodiče soudnost, tak musí zasáhnou represe.

Autosedačky z druhé ruky bych doporučoval, ale opravdu zkontrolovat.

2 Jeník Jeník | 3. března 2008 v 16:41 | Reagovat

Můj kolega v práci takhle přišel o 2-leté dítě, jeli na výlet, plné auto a tak si jeho manželka vzala dítě na klín. Cestou měl havárku, malou, nikomu se nic nestalo, jenom jeho manželka plnou vahou narazila dítě na sedadlo před sebou. Když vidím jak někteří lidé převážejí děti tak bych chtěl být poldou a rovnou jim sbírat papíry.

3 Milan Milan | E-mail | 3. března 2008 v 19:48 | Reagovat

Jeníku, je to bohužel smutné, ale pravdivé. Chce to větší kontroly.

4 gofry gofry | 15. března 2008 v 13:38 | Reagovat

Nesúhlasím. Je to slobodná voľba rodiča, či svoje dieťa dá do sedačky alebo nie. Je v poriadku upozorňovať na riziko ak dieťa nie je v sedačke, ale ľuďom nie je možné prikazovať, ako sa majú správať. Kde to skončí? Budú nám zakazovať jesť vyprážané jedlá? Prinútia nás každý deň športovať? Ľudia musia mať slobodu rozhodovať sa a musia mať aj slobodu konať nesprávne rozhodnutia.

Ak niekto tvrdí, že ľudia nevidia dôsledky svojich činov, prečo by som mal veriť, že práve tí, ktorí chcú rozkazovať iným ľuďom ako sa majú chovať, tie dôsledky vidia?

5 Milan Milan | E-mail | 16. března 2008 v 20:48 | Reagovat

gofry, takto to nemůžete hodnotit.

"Ak niekto tvrdí, že ľudia nevidia dôsledky svojich činov, prečo by som mal veriť, že práve tí, ktorí chcú rozkazovať iným ľuďom ako sa majú chovať, tie dôsledky vidia?"

Vědí, páč mají výzkumy a testovací zkoušky.

Jestliže rodiče nejsou zodpovědní, musí je k tomu dotlačit represe. To je jako se školní docházkou, nebo......

6 martin martin | 22. dubna 2008 v 0:08 | Reagovat

Kdysi se jezdilo v obci 60, bez pásu, svícení a autosedaček. Technika šla dopředu, máme demokracii a plno omezujících nařízení.

7 Romišek Romišek | E-mail | Web | 15. února 2012 v 14:05 | Reagovat

máš pěkný blog ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama