V Praze přibudou další radary na měření rychlosti

20. ledna 2008 v 23:12 | ČTK |  Doprava
V Praze letos přibudou další radary, které měří průměrnou rychlost automobilů ve vymezeném úseku. K nynějším 17 budou ve vybraných ulicích umístěna dvě až tři nová zařízení, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Rudolf Blažek (ODS). Magistrát tvrdí, že i díky radarům ubylo mrtvých při dopravních nehodách.
Zatímco předloni zahynulo v důsledku havárií v metropoli 56 lidí, za loňský rok to bylo 33 mrtvých. Praha je jediným krajem, v němž se počet nehod s tragickými následky snížil. Ubylo i havárií.
Častou příčinou nehod s vážnými důsledky je podle statistik nepřiměřená rychlost. Předloni jich bylo 2511 a zemřelo při nich 13 lidí. Loni počet klesl na 1964 havárií s osmi mrtvými. Právě tyto údaje přičítají městští úředníci radarům. Strážníci navíc mají v automobilech dalších 16 zařízení a také šest přenosných přístrojů. Pravidelně měří rychlost na nebezpečných místech. Na 14 místech zaznamenávají kamery průjezd křižovatkami na červenou.

Řidiči mohou snadno na internetových stránkách města zjistit, kde jsou radary umístěny a na kterých místech se mohou setkat s měřením rychlosti strážníky. "Nemáme potřebu pokutovat a vybírat peníze. Jde nám o to, abychom působili preventivně," zdůraznil Blažek. Navzdory tomu, že řidiči vědí, kde radary jsou, strážníci loni zaznamenali asi 310.000 případů překročení nejvyšší povolené rychlosti. "Je to svým způsobem neuvěřitelné," podotkl náměstek.
Loni vyčlenil magistrát na úpravy nebezpečných míst 49 milionů korun. Přibyly dva kruhové objezdy, devět semaforů a sedm zpomalovacích prahů. Upraveno bylo šest zastávek hromadné dopravy a osm desítek přechodů pro chodce. Nad dalšími 26 přechody přibylo osvětlení.
Pro letošek sice město má na tyto účely o devět milionů korun méně, nové semafory však budou hrazeny z jiného programu, řekl ředitel dopravního odboru magistrátu Jiří Heroudek. Letos bude postaven jeden kruhový objezd, osm zpomalovacích prahů, osvětleno bude 25 přechodů. Další přechody čekají úpravy za 13 milionů korun. Přibude 38 semaforů.
Podle sdružení kritiků automobilismu Auto*Mat jsou v Praze desítky nebezpečných míst. "Magistrát o problému ví a každý rok se na několika křižovatkách objeví technická opatření. Úpravy ale probíhají vzhledem k závažnosti problému pomalu," uvedlo sdružení v tiskové zprávě. Zástupci magistrátu však říkají, že dělají, co mohou, problémem jsou prý zdlouhavá stavební řízení.
Městská policie chce zvýšit počet strážníků, kteří přednášejí o bezpečnosti provozu ve školách, uvedl jejich ředitel Vladimír Kotrouš. Strážníci také denně hlídkují u přechodů u škol, jsou nejméně na sedmi desítkách míst.
Magistrát postrádá podle Heroudka zapojení veřejnosti. "Na frekventovaných přechodech v Evropě pomáhají rodiče nebo zaměstnanci školy. V Praze byl zájem minimální," dodal ředitel odboru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 tnemelc tnemelc | Web | 22. června 2015 v 23:08 | Reagovat

půjčka bez potvrzení příjmu online :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama