Leden 2008

Dopraváci si strkali pokuty do vlastních kapes, hrozí jim stíhání

31. ledna 2008 v 8:39 | iDNES.cz |  Bodový systém a silniční zákon
Inspekce ministra vnitra navrhla trestně stíhat sedm dopravních policistů z Prahy. Podezírá je, že dávali řidičům pokuty bez bloků a vybrané peníze si nechali. Muži, na něž upozornili kolegové, čekají v celách, zda na ně bude uvalena vazba. Akce DENISA podle Inspekce bude pokračovat.

Návrh na zahájení trestního stíhání se týká šesti policistů a jednoho jejich bývalého kolegy z dopravního inspektorátu Prahy 4. Upozornili na ně jejich spolupracovníci.
"Při dohledu nad bezpečností silničního provozu ukládali řidičům pokuty bez bloků a peníze použili pro vlastní potřebu," vysvětlila iDNES.cz mluvčí inspekce Martina Lídlová.
Policisté jsou podezřelí ze zneužití pravomoci veřejného činitele. "Momentálně jsou zadrženi, o případné vazbě rozhodne státní zástupce. Probíhají výslechy a další šetření," upřesnila.

V Praze přibudou další radary na měření rychlosti

20. ledna 2008 v 23:12 | ČTK |  Doprava
V Praze letos přibudou další radary, které měří průměrnou rychlost automobilů ve vymezeném úseku. K nynějším 17 budou ve vybraných ulicích umístěna dvě až tři nová zařízení, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Rudolf Blažek (ODS). Magistrát tvrdí, že i díky radarům ubylo mrtvých při dopravních nehodách.
Zatímco předloni zahynulo v důsledku havárií v metropoli 56 lidí, za loňský rok to bylo 33 mrtvých. Praha je jediným krajem, v němž se počet nehod s tragickými následky snížil. Ubylo i havárií.
Častou příčinou nehod s vážnými důsledky je podle statistik nepřiměřená rychlost. Předloni jich bylo 2511 a zemřelo při nich 13 lidí. Loni počet klesl na 1964 havárií s osmi mrtvými. Právě tyto údaje přičítají městští úředníci radarům. Strážníci navíc mají v automobilech dalších 16 zařízení a také šest přenosných přístrojů. Pravidelně měří rychlost na nebezpečných místech. Na 14 místech zaznamenávají kamery průjezd křižovatkami na červenou.

Novela silničního zákona: osoba blízká zanikne, 130 km/h možná zůstane

13. ledna 2008 v 14:55 | Novinky.cz |  Bodový systém a silniční zákon
Špatnou situaci na našich silnicích by měla vyřešit dlouze diskutovaná novela silničního zákona. Loni na tuzemských silnicích zahynulo 1123 lidí, což je alarmující. V návrhu novely se zruší také ustanovení o sobě blízké. Maximální rychlost 130 km/h na vybraných komunikacích pravděpodobně zůstane zachována.
V novele by měla být zakotvena absolutní přednost chodců na přechodech i před tramvajemi. Přiklání se k tomu i ministr dopravy Aleš Řebíček z ODS. Připustil to v neděli v Otázkách Václava Moravce.
Novelu připravuje expertní skupina a uplatněny by měly být ty zásady, na nichž se shodne osmdesát procent zúčastněných. Ministr dokonce připustil, že je ochoten se podřídit a neprosazovat do ní zvýšení maximální rychlosti na 160 kilometrů za hodin,
"Já v každém případě jsem zastánce toho, povolit to na určitých úsecích, aby rychlost mohla být vyšších než sto třicet. Když to nebudou chtít otvírat, tak se podřídím," řekl Řebíček. Naznačil ale, že poslanci mohou do novely při projednávání ve Sněmovně mluvit.

Mapa parkování v Praze

1. ledna 2008 v 11:52 | TL |  Rady pro řidiče
Hezký nový rok!

Před měsícem na svém blogu zveřejnil Marek Prokop mapu parkování v Praze. Rezidenční parkování je stále na více místech, tudíž myslím, že se tato mapa hodí jak pražským, tak mimo pražským řidičům.

Mapu můžete doplnit o další místa, pokud víte, kde dobře zaparkovat a dané místo na mapě není. Návod na úpravu a článek autora naleznete zde.

Mapu parkování v Praze si prohlédněte zde.
Barevné značení parkovacích míst:
  • červená - hlídané parkoviště (placené)
  • purpurová - záchytné parkoviště P+R
  • fialová - pozemní parking
  • modrá - nehlídané resp. bezplatné parkoviště
  • zelená - jiné vhodné místo k parkování