Září 2007

Dálniční známky podraží

27. září 2007 v 6:00 | ČTK |  Doprava
Vláda na pondělním zasedání schválila zdražení dálničních známek, které navrhlo ministerstvo dopravy. Řidiči osobních vozů zaplatí za známku na příští rok 1000 korun (nárůst zhruba o deset procent z 900 korun letos), cena známky pro vozy od 3,5 do 12 tun vzroste o téměř 15 procent na 8000 korun. Podraží také krátkodobé kupony. Na tiskové konferenci po jednání vlády to sdělil ministr dopravy Aleš Řebíček.

Řidičům svitla naděje na umazávání trestných bodů

26. září 2007 v 11:42 | ČTK |  Bodový systém a silniční zákon
Řidičům svitla naděje, že jim úřady za určitých okolností budou umazávat trestné body za dopravní přestupky. Předpokládá to pozměňovací návrh k vládní novele zákona o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel, kterou dnes poslanci propustili do závěrečného čtení. Definitivně by o ní měli rozhodnout ještě na této schůzi.

Hospodářský výbor přijal pozměňovací návrh, který umožní řidičům umazat tři body. Pokud nemají víc než deset bodů a předloží osvědčení, že absolvovali kurz bezpečné jízdy, obecní úřad jim trestné body umaže. Tento způsob ale bude možné uplatnit jen jednou do roka. Nesmí však jít o přestupky trestané více než šesti body. Například za řízení s alkoholem v krvi, na které zákon pamatuje sedmi body, se možnost umazávání trestných bodů vztahovat nebude.

Zaklínadlo „řídila osoba blízká“ funguje

6. září 2007 v 12:39 | MF DNES |  Rady pro řidiče
V době přestupku řídila můj vůz "osoba blízká". Jednoduchá výmluva, a přesto řidičům pomáhá. Ve větších městech se kvůli tomuto fíglu vyhne postihu až třetina řidičů, kteří porušili předpisy.

Ukazuje se, že největší problém s touto výmluvou mají radnice, které mohutně investovaly do automatických radarů. To je třeba příklad Prahy, kde díky fíglu unikne potrestání zhruba třicet procent těch, které radar vyfotí.

Daniel Pudil nadýchal 1,77 promile a nepřijde o řidičák!

1. září 2007 v 18:46 | TL, zdroj: Nova.cz |  Wow vs. černá kronika
Obrovským překvapením skončilo vyšetřování opilecké jízdy po Jablonci nad Nisou fotbalového reprezentanta Daniela Pudila. Státní zastupitelství nelenilo a ani ne po týdnu ho vyřešilo. Pudil tak nakonec vyvázl bez pokuty, bez trestných bodů a jeho případ byl podmíněně odložen. Policisté jsou pobouřeni. Radnice se obává reakce občanů, kteří podobnou výhodu ve správním řízení většinou nemají.

Případ je po dnešku pravomocný, krajské státní zastupitelství bude po svém podřízeném žádat vysvětlení a dá se čekat, že budou padat tresty.

Na začátku to byl běžný zákrok. Policisty upoutalo auto rychle jedoucí centrem. Teprve až v třetí ulici ho zastavili.

V tu chvíli prý řidič začal přelézat na zadní sedačky. Tím byl fotbalista Pudil, který začal ihned tvrdit, že auto řídil jeho kamarád, pak pro změnu zase jeho přítelkyně.

"Za pomocí hmatů jsem ho vytáhl z vozidla. Čili dobrovolně ven nešel. Vyloženě se chtěl zbavit zodpovědnosti na tom místě. Tvrdil stále, že neřídil," říká policista.

Když později nadýchal 1,77 promile, čekal se tvrdý trest v podobě pokuty, bodů a soudu.

O tom, že pravděpodobně všichni nedýcháme stejný vzduch, rozhodlo tady v Jablonci nad Nisou Okresní státní zastupitelství.

Na radnici totiž poslalo strohou zprávu, že případ byl vyřešen.

Prý pominuly důvody k zahájení správního řízení. Řidičský průkaz bude Pudilovi vydán zpět.

Statní zastupitelství totiž použilo zákon, podle kterého je možné postupovat, ale na tento případ se podle nadřízeného zastupitelství vůbec nehodí. Ve zkráceném řízení Pudila potrestalo pouhou 10ti měsíční podmínkou. To je vše. Žádná pokuta, žádné body.

Na Pudilově kauze to už ale nic nezmění. Rozhodnutí je pravomocné a tak si pro řidičák může přijít kdykoli.

Státní zástupce má na mysli událost, kdy v jednom případu promeškal lhůtu na návrh vazby a policie tak musela propustit na svobodu nebezpečného recidivistu. Teď se bude zodpovídat z toho, proč chování fotbalisty vnímal jako účinnou lítost.

Více:
... ať žijí konexe!