Technická novela zákona o silničním provozu

22. srpna 2007 v 23:31 | zdroj: ČTK |  Bodový systém a silniční zákon
Dnes, s úderem první minuty po půlnoci začala platit takzvaná technická novela zákona o silničním provozu, která zpřesňuje a ruší některé problematické body současného zákona a upravuje tresty za některé přestupky. Novela například ruší pokutu až 50.000 korun a až dvouletý zákaz řízení pro řidiče či cyklistu, který při nehodě zraní jen sám sebe.

"Novela odstraňuje nejkřiklavější chyby, které se v zákoně vyskytují. Kladně hodnotíme zejména ustanovení, že se nebudou ukládat pokuty tomu, kdo se sám při nehodě zraní," řekl Václav Špička z Autoklubu České republiky.

Tvůrci novely se zaměřili i na boj proti řidičům, jejichž poznávací značka je zakrytá nebo nečitelná. Tento čin budou nově policisté hodnotit jako přestupek. "Motorkáři si s oblibou zadní značku ohýbají nebo ji zakrývají dámskými kalhotkami. Nyní bude tento čin přísně trestán odebráním řidičského oprávnění a pokutou až 10.000 korun," uvedl dříve tiskový mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Špička uvítal rovněž zrušení trestu odebrání řidičského průkazu za neoprávněně zastavení či stání na místě pro invalidy. Trestem zůstane pokuta ve výši do 10.000 korun. "Od začátku jsme byli přesvědčení, že zákaz činnosti za tento přečin byl přehnaným trestem. Na tom jsme se shodli i s předsedou Národní rady zdravotně postižených Václavem Krásou," doplnil Špička.

V případě stání v obytné a pěší zóně mohou být nyní řidiči potrestáni odebráním jednoho bodu a pokutou, od středy bude nově ukládána pouze finanční sankce.

Norma ruší i výjimku ze zákazu zastavení a stání na zákonem vymezených místech pro řidiče vozidel rozvážejících poštu. Tuto výjimku podle předkladatelů řidiči těchto vozidel často mylně chápali tak, že si mohou zastavit, kde chtějí.

Novela rovněž upřesňuje hranici škody, při jejímž dosažení účastník musí nehodu ohlásit policistovi. Původní znění zákona ukládalo oznamovací povinnost při škodě vyšší než 50.000 korun. Podle nového ustanovení bude účastník muset ohlásit i nehodu, při níž škoda činí přesně 50.000 korun.

Jedním trestním bodem bude od středy ohodnocen řidič, který vyjede na dálnici nebo na silnici pro motorová vozidla v prostředku, jehož konstrukce nebo technický stav neumožní dosáhnout minimální rychlosti stanovené pro provoz na dálnici.

Špička vyjádřil naději, že takzvaná technická novela nebude poslední změnou silničního zákona a další a hlubší novelizace na sebe nenechá dlouho čekat. "Věříme, že ke změnám dojde v dohledné době. Zákon obsahuje spoustu dalších bodů, které je potřeba nahradit, odstranit, vylepšit, prostě změnit," řekl Špička.

Plán dalších změn potvrdil již dříve Hanzelka, podle něhož je "technická" novela pouze začátkem úprav řešících nepřesnosti zákona o silničním provozu, který platí od loňského července. "Je to taková první vlaštovka a nepochybně nás čeká další novelizace. Po prázdninách chystáme podrobné zhodnocení roční účinnosti bodového systému a během podzimu by mohlo být jasno, co se zákonem dál," řekl Hanzelka.

"Problematických zůstává celá řada bodů. Například se nám nelíbí, že když někdo v obci překročí povolenou rychlost jen o dva kilometry za hodinu, je potrestán stejně jako ten, kdo jede rychlostí 69 kilometrů za hodinu," upřesnil Špička.

Nynější zákon, který zavedl bodový systém, měl přispět ke snížení počtu úmrtí na silnicích. V prvních třech měsících se situace skutečně zlepšila, potom se ale začala vracet do starých kolejí. Za sedm měsíců letos na silnicích v Česku zemřelo 612 lidí, tedy o 105 více než za stejné období loňského roku.

Kompletní znění zákona o silničním provozu lze nalézt na internetových stránkách Autoklubu České republiky:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jiří jiří | E-mail | 30. září 2007 v 13:35 | Reagovat

Mam připomínku ke svícení . Myslím že svítit celý rok je nesmysl . Jezdím hodně i vidím dobře , tak to můžu posoudit . Dobré řešení bylo svícení v zimě , to se myslím osvědčiloa má opostatnění , ale v létě je to opravdu blbost a ničemu to nepomáhá a brát body za to to už je bez komentáře.

2 Dědek Dědek | E-mail | Web | 20. října 2007 v 1:13 | Reagovat

Jako dlouholetý řidič a posledních 35 let před odchodem do důchodu i jako člověk, kterého živila silniční a městská doprava mám spoustu svých názorů na předmětný zákon o provozu na pozemních komunikacích, k jeho tzv. technické novele a tomu, co nyní následuje. To by však vydalo na několik stránek komentářů a nesplnilo by účel pro komentář.

Protože jsem nikde nenašel ustanovení, zda lze do komentáře vložit nějaký odkaz a protože vím, že většina bloggerů toto nepovoluje, nechci zneužívat situaci a vkládat odkaz na můj blog. Jeho URL jsem však uvedl v kolonce pro "web:". Pokud někdo má zájem a objeví tuto URL, najde tam sérii mých článků zaměřených k tomuto zákonu.

Teď s napětím očekávám, co vymyslí ne jedna, ale rovnou dvě komise, které byly zřízeny aby spasily českou silniční dopravu. Je to jen naplnění mého řčení, "nevíš-li si s něčím rady, vytvoř komisi".

3 jurda jurda | E-mail | 19. února 2008 v 23:33 | Reagovat

S celoročním svícením také nesouhlasím. V zimě mně to nevadí. Jsem jinak motorkář, jezdím slušně, ale motorkáři mezi svítícími vozy moc vidět nejsou. Navíc naše zdrojové soustavy nejsou na celoroční svícení přispůsobené, motory více berou. Co na to naši ekologové? Proti všemu vystupují, ale tohle vůbec nekomentuijí, to je zajímavé.

Jurda

4 ipitrson ipitrson | E-mail | 7. září 2008 v 7:49 | Reagovat

Já mám bohužel smutnou skušenost s městskou policii Holešov Kraj Zlín. Vezl jsem syna na úrazovku mněl dosti závážný úraz hlavy a krku!! Jel jsem 71km v hodine v obci! Změřila mně policie a zastavila dostal jsem 2500kč pokuty a tři body mínus, a ten policista mně řekl že ho nějaký úraz nezajímá že to kluk tu chvilku vydrží než vypíše pokutu!! Takže když někomu pújde o život a povezete ho do nemocnice tak musíte jet 50km. A nebo si zavolejte sanitku? Naši policii a zákonodárcúm na lidském životě nezáleží!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama