Srpen 2007

Technická novela zákona o silničním provozu

22. srpna 2007 v 23:31 | zdroj: ČTK |  Bodový systém a silniční zákon
Dnes, s úderem první minuty po půlnoci začala platit takzvaná technická novela zákona o silničním provozu, která zpřesňuje a ruší některé problematické body současného zákona a upravuje tresty za některé přestupky. Novela například ruší pokutu až 50.000 korun a až dvouletý zákaz řízení pro řidiče či cyklistu, který při nehodě zraní jen sám sebe.

"Novela odstraňuje nejkřiklavější chyby, které se v zákoně vyskytují. Kladně hodnotíme zejména ustanovení, že se nebudou ukládat pokuty tomu, kdo se sám při nehodě zraní," řekl Václav Špička z Autoklubu České republiky.

Tvůrci novely se zaměřili i na boj proti řidičům, jejichž poznávací značka je zakrytá nebo nečitelná. Tento čin budou nově policisté hodnotit jako přestupek. "Motorkáři si s oblibou zadní značku ohýbají nebo ji zakrývají dámskými kalhotkami. Nyní bude tento čin přísně trestán odebráním řidičského oprávnění a pokutou až 10.000 korun," uvedl dříve tiskový mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Bývalý šéf dopravní policie dostal podmínku za nehodu s alkoholem

6. srpna 2007 v 21:50 | ČTK |  Přestupky policistů
Roční trest s dvouletým podmíněným odkladem udělil ostravský okresní soud bývalému vedoucímu dopravního inspektorátu ve Frýdku-Místku Michaelovi Čašovi. Podle obžaloby silně opilý loni v červenci zavinil dopravní nehodu a zranil dva lidi. Bývalý policejní důstojník navíc čtyři roky nesmí usednout za volant.