Nabourala si auto, přijde o řidičský průkaz

11. července 2007 v 13:39 | MF DNES |  Oběti silničního zákona
Dostanete smyk, sjedete do příkopu a narazíte do stromu. Nikomu se nic nestane, ani jste nikomu nic nerozbili, jen si sami zničíte své vlastní auto. A za to zaplatíte mnohatisícovou pokutu a policisté vám navíc seberou řidičský průkaz.

Přesně taková absurdní situace potkala třiatřicetiletou psycholožku Martinu Ciprovou. Stala se tak další "obětí" novely silničního zákona z loňského roku, která trestá i řidiče, který ublížil pouze sám sobě a poničil jen své auto.

Má zaplatit pokutu 25 tisíc a rok nesmí řídit
Podle rozhodnutí odboru dopravy Městského úřadu Černošice má Ciprová zaplatit pokutu 25 tisíc a dvanáct měsíců si nebude smět sednout za volant.

"Přiznala jsem zodpovědnost za dopravní nehodu, a způsobila si tak neuvěřitelné komplikace, kdybych lhala, problémy bych neměla," řekla Martina Ciprová, která pracuje jako psycholožka a lektorka.

Co se vlastně stalo? Loni 14. prosince jela obvyklou trasou domů. V obci Jeneč se však v zatáčce vyhýbala hluboké díře v silnici, která byla na pravém okraji vozovky.

"Abych do ní nevlétla, tak jsem ji chtěla objet. Jenže v tu chvíli se proti mně ze zatáčky vyřítila v protisměru nákladní avie, která zatáčku projížděla prostředkem silnice. Lekla jsem se a strhla volant doprava," popsala Ciprová.

Jenže u krajnice bylo bláto, na kterém dostala smyk. "Vyletěla jsem ze silnice a narazila do stromu. Řidič avie zastavil a pomohl mi ven z auta. Kromě pohmožděnin mi nic nebylo a zničila jsem pouze své auto," řekla Ciprová.

Nejhorší pro ni teď je, že na rok přijde o řidičský průkaz. "Je to pro mne skoro likvidační. Peníze nakonec oželím, ale bez auta se při podnikání neobejdu. Jezdím po celé republice a vozím s sebou dataprojektor, notebook, knihy a další pomůcky. To vlakem neodvezu," řekla.

Proti rozhodnutí se chce odvolat. "Do pátku 13. července musím podat odvolání. Pokud bude i to zamítnuto, budu se bránit třeba i soudní cestou," řekla psycholožka.

Městský úřad v Černošicích se však brání. Prý nemohl jinak postupovat. "Musíme postupovat podle zákona," řekl jeden z úředníků, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Silniční zákon se změní
Ministerstvo dopravy již sporné pasáže novely silničního zákona změnilo. "Úpravy schválila Sněmovna, nyní jsou v Senátu a čekáme na jeho rozhodnutí," řekl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.

Ze zákona by měla zmizet jak pokuta pro cyklisty a řidiče, kteří způsobí zranění a škodu sami sobě, tak i postih ve formě odebrání řidičského průkazu. "Na minulé nehody se úprava ale vztahovat nebude," dodal Hanzelka.

Aleš Berný, MF DNES
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michal Michal | E-mail | 2. srpna 2007 v 21:46 | Reagovat

Tak tady bych se určitě bránil. No přesněji, mám pojištění právní ochrany DAS, tak by mě bránili právníci. Jestli jelo vozidlo v protisměru prostředkem komunikace, je na vině (alespoň částečně) řidič tohoto vozidla, pokud jste se vyhýbala neoznačené díře na komunikaci, tak i za toto je někdo zodpovědný. Pokud ale byl předpoklad že je komunikace ve špatném stavu (značení, silnice 3. třídy), jste opravdu na vině vy, protože jste nepřizpůsobila jízdu stavu vozovky. Bez právníků je to bohužel složité, ale dá se udělat hodně proti rozhodnutí úředníka který sedí u stolu a má před sebou nějaký spis od policie. Takže jednoznačně doporučuji nějaké to připojištění navíc a pak už neplatíte nic za odborné posudky a můžete opravdu hodně ušetřit, a to nejen peněz ale i třeba nervů, času a nebo řidičák.

2 Bohunka Bohunka | E-mail | 13. února 2008 v 10:48 | Reagovat

Dobrý den,můj otec měl stejný problém jako vy,rozbil své auto,ubližil jen sám sobě,alkohol v krvi také žádný a dostal 25 000+1 000 správní poplatky,řidičák mu sebraly na rok.Teď se chce bránit.Protože zjistil,že jeden motorkář měl ten samý případ,ale odvolal se a zjistilo se,že to byla neoprávněná pokuta.Můj otec se na to byl zeptat na příslušném úřadě a až když hrozil právníkem,tak se paní úřednice rozhodla,že mu dá do týdne vědět.Nejde o malé peníze.Pokud vám mohu poradit-všem,tak si obstarejte právníka a trvejte na tom.Nemohou přeci vybírat peníze za to,že si člověk ublíží sám.To je jako kdyby šla babička po chodníku a upadla,zlomila si nohu,tak za to má taky zaplatit?!Neskutečná chyba našeho neschopného ministerstva!!!!!!!!!!!!

3 Honza - Most Honza - Most | 10. prosince 2008 v 19:13 | Reagovat

Dobrý den,

měl jsem taky dopravní nehodu s osobním vozem, přiznávám, že jsem jel víc než je dovolená rychlost mimo obec a vlivem rychlosti a nerovnosti na silnici (hupy) se stalo to, že mě jeden hup zahodil ze silnice a já skončil mimo silnici. Zničil jsem si svoje auto a lehce svoje zdraví. Přišlo mi pozvání ke správnímu řízení a v dopise byla poslední věta, abych si s sebou vzal řidičský průkaz. To mě nenechalo chladným a zavolal jsem úřednici, která to má na starost a ta mi oznámila, že podle nového zákona mi ho musí odebrat minimálně na půl roku.

Nejhorší na tom je, že se živim jako řidič kamionu a bez papíru bych nemohl existovat.Zkusil jsem zavolat na DAS a tam mi řekli, že semnou půjde právník od nich tak to snad dopadne jiným způsobem a papíry mi nechaj.

V naší republice je možné snad úplně vše, vezmou vám řidičák a ještě vám napaří pokutu, když se politici chtějí podobat zemím ze západu, tak v Německu vám dají pokutu a jedete dál ať uděláte skoro cokoliv, tak to nechápu, projel jsem už plno zemí a v žádný jsem neměl jediný problém, dokonce i co funguje bodový systém tak jsem nepřišel o jediný bod a teď mi asi seberou rovnou papíry i když mam stále 12 bodů. Myslim, že by se politici měli zamyslet a něco s tim udělat, takhle to odnáší lidi který jednou ulítnou a hned jsou bez papírů a v mém případě i  bez prácea můžu jít na pracák. Opravdu ten, kdo tyhle nesmyslné zákony vymyslel, měl by se sám nad sebou zamyslet jestli je na správném místě.

Mockrát děkuju a opravdu doufám, že zdravý rozum zvítězí

4 VĚRA VĚRA | E-mail | 21. prosince 2008 v 14:25 | Reagovat

Dobrý den,

pane Honzo, souhlasím s Vámi  ve všech bodech, až na jediný. Uvádíte, že máte stále 12 bodů, ale opak je pravdou, nemáte žádný. Jinak už by jste neřídil. Špatně si vysvětlujete znění zákona. Skutečnost, že máte zaplatit za vlastní újmu na zdeaví je skutečně absurdní.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama