Petr Neisser dostal 12 let

6. června 2007 v 16:25 | ČTK, foto BLESK |  Wow vs. černá kronika
Brněnský krajský soud poslal dnes na 12 let do vězení pětatřicetiletého Petra Neissera. Loni v listopadu srazil v Kunštátu na Blanensku patnáctiletého Karla Pravce, nepřivolal mu lékařskou pomoc a místo toho jej odvezl do lesa, kde jej zanechal bez pomoci. Hoch málem zemřel.

Devatenáctileté Neisserově přítelkyni Šárce Suchánkové, která o nehodě věděla a neučinila nic pro záchranu zraněného, uložil soud trest čtyři měsíce vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Žalobkyně ani dvojice se k trestu nevyjádřili. Pokud podají odvolání, bude kauzou zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Oba byli odsouzeni za neposkytnutí pomoci. Neisser byl dále potrestán za pokus o vraždu. Původně se uvádělo, že mu hrozí výjimečný trest - tedy až 25 let vězení. Žalobkyni ale současný trestní zákoník umožnil, aby navrhla jen 12 až 15 let.

Nehoda se stala 17. listopadu. Pravec byl tehdy s kamarády z fotbalu v Kunštátě. Vypil tři piva a před půlnocí šel na schůzku s bratrem. Porazila jej přitom žlutá Neisserova škodovka.

Při nehodě mladíkovo tělo nejprve rozbilo přední sklo, pak se převalilo přes střechu a zadním sklem spadlo do kufru. Školákova zranění byla rozsáhlá: zlomeniny bércových kostí, otřes mozku, četné pohmožděniny. Neisser tehdy cestoval se Suchánkovou. Oba tvrdí, že o zraněném chlapci v kufru neměli ponětí. S tímto živým nákladem dojeli až do Lysic, v nichž Neisser bydlel.

Teprve tam si prý všiml zraněného. "Nebyl jsem schopen racionálně myslet," uvedl. Pravce prý odvezl asi 1,5 kilometru od domu, kde jej nechal v lese několik metrů od silnice. Pokládal jej prý za mrtvého. Školák si myslí, že mu s vykládáním těla z vozu mohla pomáhat jeho přítelkyně. Neisser i jeho přítelkyně to popírají.

Po odjezdu vozu začal pro chlapce boj o život. Probral se a zjistil, že je v lese. Vůbec si prý neuvědomoval, co se stalo. Nejprve si myslel, že je to nějaká legrace kamarádů, pak volal "mami, tati" a když nikdo nepřicházel, začal se s přelámanýma nohama plazit k silnici. Na pár metrů potřeboval celé hodiny. Nad ránem jel kolem řidič, který ho našel a přivolal pomoc.

Neisser se k činu doznal a hluboce jej litoval. Soudu řekl, že se za své jednání stydí. Zdůraznil, že se o několik hodin později vrátil na místo, kde chlapce zanechal napospas osudu, tam ho ale již nenašel. Podle svých slov byl připraven mu po návratu a překonání prvotního stresu nejen pomoci a přivolat lékařskou pomoc, ale i vše oznámit na policii.

O to se opírala i Neisserova obhajoba, která tvrdí, že se dopustil neposkytnutí pomoci, nikoli pokusu o vraždu. Lze proto předpokládat, že se Neisser proti dnešnímu verdiktu brzy odvolá.

Otec zraněného chlapce Karel Pravec trest považuje za přiměřený. "Původně jsem myslel, že dostane tak osm let. Tento trest je ale přiměřený. Jsem rád, že je kluk živý," řekl ČTK. Jeho syn prodělal již tři operace, čtvrtou má před sebou. Do školy nastoupí po dlouhé přestávce až letos v září.

Lze předpokládat, že o rozsudku budou diskutovat hlavně lidé z Lysic, z nichž Neisser pochází. Většina z nich se po odhalení případu shodovala, že si zaslouží přísný trest, řekl dnes ČTK lysický starosta Luděk Baláč.

Čtěte také:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Helena Helena | 7. června 2007 v 3:30 | Reagovat

Pro srovnání- dnes byl na netu tenhle článek jeden nebo dva řádky pod tím- že 21 letý muž nejméně 2x znásilnil 9 letého chlapce a dostal 5,5 roku. I za skutečné vraždy se většinou dává mnohem míň. Trest si určitě zaslouží, ale 12 let?!

2 Tomáš L. Tomáš L. | Web | 8. června 2007 v 10:01 | Reagovat

Helena: Už to tu bylo několikrát řečeno v ostatních článcích o Neisserovi. On nebyl ani tak odsouzen za to co udělal, jako za to, co neudělal a udělat měl.

Co se znásilnění týče, dal bych mu daleko víc. Ale podle české justice je hold horší trest pokus o vraždu a neposkytnutí pomoci.

Kdyby býval zastavil a udělal, co měl, dostal by maximálně podmínku, spíš ale vůbec nic.

Ale nemá cenu tu rozebírat něco, co už se tu min 2x řešilo...

3 Helena Helena | 9. června 2007 v 3:29 | Reagovat

To Tomáš L: to máte pravdu, nemá.Ale dvanáct let je hrozně moc i na to co udělal. Podle mě to měl předem jasné, lidi a zřejmě i soudce si udělali názor podle článků z médií.

Já neříkám, že vypověděl pravdu, nevím to- ale zní mi to logičtěji, než to,že ho vysadil s úmyslem nechat ho tam umřít. To by neudělal žádný jen trochu příčetný člověk a on snad příčetný je. Vy nevěříte, i když je to méně pravděpodobné, že je i malá šance, že by byla jeho výpověď pravdivá?Myslíte, že to není vůbec možné?

Pokud jel 100km/h a nikdy dřív se nesetkal se zraněným ani mrtvým člověkem- že ho třeba ani nenapadlo- nechci rozebírat nechutné detaily- ale obrovský náraz- kluk celý zakrvácený, neřirozeně vychýlené končetiny, v hlubokém bezvědomí- třeba v tom šoku zpanikařil že ho zabil a až když se ze šoku vzpamatoval, teprve si uvědomil, že mu nezkontroloval životní funkce.

Tak i tak by to bylo proti zákonu, ale vzhledem k tomu že nehodu nezavinil by mohl dostat menší trest. Všichni 100% věří že lže.

Já si myslím, že by měl mít šanci potvrdit svoji výpověď.

Třeba jít dobrovolně na detektor lži- vím že to není důkaz pro soud, ale veřejnost by si třeba trochu upravila názor, pokud opravdu mluvil pravdu.

A pokud ne, pak by si to zasloužil. a soudce a porota by alespoň měli čistý svědomí.

4 Tomáš L. Tomáš L. | Web | 10. června 2007 v 0:13 | Reagovat

heleno, na všechno, co tu píšete, jsem vám odpověděl ve výše napsaném komentáři. Zkuste se nad tím zamyslet, co vše se pod tím skrývá.

Ještě jednou: "Už to tu bylo několikrát řečeno v ostatních článcích o Neisserovi. On nebyl ani tak odsouzen za to co udělal, jako za to, co neudělal a udělat měl."

Aneb pokud vím, že šel prostředkem, já jsem čistej, zavolám sanitku a nemám se čeho bát. to se tu taky řešilo 1000x. Navíc na to byli dva. Je to paradox, on dostane 12 let a ona podmínku. Dostalo mě, když jsem četl, že se Šárka po vyslechnutí podmíněného trestu rozplakala. Pokud to nebyly slzy stesti, tak je nechapu. Muze byt rada, ze dostala jen podminku.

5 Helena Helena | 10. června 2007 v 2:29 | Reagovat

Třeba není tak sobecká, při společném soudu se tresty čtou najednou, možná plakala pro něj......Já vím že si trest zaslouží, ale dvanáct let je zkrátka pálka. VŽdyť kdyby ho "dodělal" víc by dostat ani nemohl- to je fakt ironie.

6 Helena Helena | 10. června 2007 v 2:32 | Reagovat

Ps: Je to ještě malá holka- musela být tak vyjevená že nevěděla která bije. Vůbec nemohla vědět, jestli toho kluka odvezl do nemocnice nebo do lesa.

7 Karlos Karlos | 11. června 2007 v 16:44 | Reagovat

Zdar lidi, už jsem tu fakt dlouho nebyl :-)

Byl jsem zvědavej, co řekne Helča na těch 12 let, tak nějak jsem to tušil :-)

I když v tomhle případě se mi to zdá taky celkem dost, myslim, že osm by stačilo. No, oni se stejně budou odvolávat a myslim, že mu to nakonec snížej.

Jinak Helčo, je jedno, jestli ho tam vysadil s úmyslem umřít, to nikdo neřeší. Cituji z tr. zákona:

§ 4

Trestný čin je spáchán úmyslně, jestliže pachatel

a) chtěl způsobem v tomto zákoně uvedeným porušit nebo ohrozit zájem chráněný tímto zákonem, nebo

b) věděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, a pro případ, že je způsobí, byl s tím srozuměn.

§ 5

Trestný čin je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel

a) věděl, že může způsobem v tomto zákoně uvedeným porušit nebo ohrozit zájem chráněný tímto zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že takové porušení nebo ohrožení nezpůsobí, nebo

b) nevěděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, ač o tom vzhledem k okolnostem a k svým osobním poměrům vědět měl a mohl.

Předpokládám, že Neisser spadá do § 4 písm. b) TZ.

8 Filip Filip | 11. června 2007 v 21:01 | Reagovat

Stejně si myslím, že ho pustí po uplynutí půlky z jeho trestu, za dobré chování.

9 Helena Helena | 14. června 2007 v 2:59 | Reagovat

To Karlos: Já to všechno vím, ale podle mě je možné, že člověk ve velkém šoku neuvažuje racionálně, tzn. ani jeden z bodů uvedených v zákonu si v tu chvíli neuvědomuje.

Pořád mi totiž nesedí, že člověk) teď už nevím přesně) ale myslím že byl něco jako zástupce firmy by uvažoval tak nelogicky, kdyby věděl co dělá.

to co vypověděl mi přijde alespoň trochu možné a podle zákona je také člověk nevinný, dokud se mu neprokáže vina.

Myslím ale že ten soud nebyl spravedlivý, že byli všichni zaujatí dopředu.

Spravedlivé by bylo- jen příklad, kdyby přizvali soudního znalce- psychologa- který by se vyjádřil k tomu, jestli je fakt možné že myslel že je mrtvý, popř. kdyby ano nechat ho projít detektorem lži.

Vím že je úplně minimální šance, ale jestli mluví pravdu, tak je 12 let neuvěřitelné, když už teď musí být vytrestaný až až.

10 Petr Petr | Web | 15. června 2007 v 16:44 | Reagovat

Heleno, neblázněte. Představte si, že takhle přejel Vaše dítě. Že ho polomrtvé, prosící veze někam do lesa nechat umřít a je jenom neuvěřitelná síla toho přejetého kluka, že tam neumřel. Je to lidská hiena, která si nic lepšího než těch 12 let nezaslouží. Že někoho přejedem, může potkat kohokoliv z nás, ale jen bezcitná hiena (hieny prominou) se zachová takhle.

Jo nepropustěji ho za půlku, ale až za dvě třetiny trestu. Navíc pro něj, s tímto činem, bude i těch pár let hrozný peklo, o které (stejně jako pro toho co znásilňoval to dítě) postaraj spoluvězni.

11 Helena Helena | 18. června 2007 v 4:13 | Reagovat

To Petr: Beru to, kdyby to bylo moje dítě, určitě bych se na to dívala jinak,ale myslím že nedokonalé zákony s tím také mají co dělat. Podle toho co jsem o tom případu četla ten kluk ale nebyl při vědomí (takže ne prosící)a i tak je to neomluvitelné.

Jen si ale myslím, že kdyby mu podle zákona nehrozil tvrdý postih i když nehodu nezavinil, neudělal by to. a normáln by ho do nemocnice odvezl.

Od té doby co vešel v platnost nový zákon se poměry na českých silnicích jen zhoršily.Je víc nehod než kdykoli předtím. Za poslední týden jsou desítky mrtvých a podle mě je to z části i tím, že řidiči jsou nervózní z vysokých postihů a soustředí se víc na to kde zahlídnou radar než na provoz.

12 hugenot hugenot | 25. června 2007 v 16:02 | Reagovat

....teď Neisser pozná, co jaký to je, když tě pomiluje dvoumetrovej stodvacetikilovej hošík...

:-)))))))

Měl přemejšlet dřív, debílek.....a tu jeho čubku bych poslal taky natvrdo, aspoň na pár měsíců...

13 Helena Helena | 29. června 2007 v 3:27 | Reagovat

To Hugehot: Zas nebuď tak škodolibej- takhle to už ve věznicích nechodí, jsou to jen fámy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama