Největšími piráty silnic jsou čerství řidiči

6. června 2007 v 9:48 | MF DNES |  Bodový systém a silniční zákon
Ministerstvo dopravy poprvé detailně rozklíčovalo, která kategorie řidičů nejrychleji dosáhne dvanáctibodové hranice. Jsou to začínající řidiči, kteří mají "papíry" jen pár měsíců.

Z 1277 řidičů v republice, kteří už dosáhli maximální hranice dvanácti trestných bodů, si jich loni udělalo řidičák šestapadesát.

Mladí řidiči, kteří mají oprávnění maximálně pět let, tvoří bezmála pětinu hříšníků. Stačilo jim k tomu jedenáct měsíců.

Statistiky ministerstva dopravy jen potvrzují skutečnost, na kterou už před časem upozorňoval Václav Ircing ze západočeské pobočky BESIPu. Že největším postrachem na silnicích jsou mladí řidiči, kteří mají pocit, že po pěti tisících ujetých kilometrech už všechno umí.

"Tihle machři, a zvlášť když mají silná auta, jsou nejnebezpečnější. Mají pocit, že všechno umí a nic se jim nemůže stát. Většinou se uklidní, když třeba při najíždění do garáže jen lehounce odřou auto. Komu se něco takového stane, ten si dává na silnici pozor," říká.

Podle dopravního psychologa Aloise Hudečka začínajícím řidičům schází to nejdůležitější - praxe. "To je veličina, kterou ničím nenahradíte. Pak je to osobnost řidiče. V tak mladém věku si plně neuvědomují nebezpečnost svého jednání. Třetím faktorem je jejich potřeba exhibice, která je ve věku kolem dvaceti let běžná," vypočítává.

Bývalý závodník a majitel autoškoly v Plzni František Šimek míní, že se za posledních sedmnáct let zjevně změnila mentalita mladých lidí.

Mohou za to počítačové hry?

"Dřív, když jsem něco řekl, frekventanti o tom přemýšleli. Dneska se při jízdách stávají i situace, kdy dívčina nedá na křižovatce přednost, a když jí to vytknete, začne se smát. Vysvětluju jim, že na silnici to není, jako když si jdou k holiči nechat udělat nový účes. Tady jde o životy. Ale oni to tak neberou," přibližuje praxi.

Chování začínajících řidičů na silnicích podle něj ovlivňují i počítačové hry. "Děti jsou z nich zvyklé, že to tam mohou s auty tak zvaně řezat. Později si už jako řidiči neuvědomují, že na opravdových silnicích se musí chovat úplně jinak. Když nabourají ve skutečnosti, nejde to, na rozdíl do hry, vrátit zpátky," dodává Šimek.

Dopravní psychologové doufají, že při opakovaných pokusech uspějí s návrhem na zavedení řidičských průkazů na zkoušku pro začínající motoristy.

Nejčastěji bodují třicátníci

Statistiky ukazují, že v současné době nejčastěji trestné body sbírají řidiči mezi třiceti až třiatřiceti lety. Ve srovnání se začínajícími řidiči dostávají trestné body častěji, ale jen málokdy se přehoupnou přes hranici, při které musí řidičský průkaz odevzdat.

Zatímco jednaosmdesát řidičů kolem dvaceti let se už vybodovalo, v kategorii od třiceti do pětatřiceti let je nedobrovolně bez řidičského průkazu kolem čtyřiceti motoristů.

"Mezi obodovanými lidmi kolem třiceti let bude zřejmě hodně manažerů. Ti jsou právě v kristových letech na vrcholu svých sil a pokuty v řádech tisíců korun je příliš netrápí. Víc než peníze, řeší trestné body," shodují se oslovení odborníci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza D. Honza D. | E-mail | 6. června 2007 v 15:02 | Reagovat

Jojo. Všeobecně známá klasika. Čerství řidiči mnohdy z neznalosti riskují, ti ostřílení se snaží jezdit hlavou, což se neslučuje s jízdou bez pokut, a proto nejvíc platí, no a senioři už tohle většinou vzdali a dosáhli bodu, kdy je jim všechno jedno nebo je dostihlo stáří.

Zase jedna statistika, kterou si nikdo nevezme k srdci nebo její výsledky tzv. "odborníci" překroutí do podobných demagogických volovin typu: "to jsou ti zbohatlíci, co si myslí..." nebo začnou vymýšlet, jak "brát lidi víc u huby". Jako např. pan Šimonovský, o jehož odborných kvalitách se nebudu vyjadřovat, protože bych byl VELICE sprostý.

Pořád se mluví jen o tom, jak "zlí" lidé porušují ty "spásné" předpisy. Kdy už si konečně někdo uvědomí, že takové myšlenky vedou jenom do slepé uličky "jednoduchých" řešení, které jsou nesystémové, neefektivní a roste z nich jenom byrokracie a zbytečné omezování?

Každý ví, že naše autoškoly vesměs absolutně neučí ani základy řidičského myšlení či řešení kritických situací, takže je opouštějí ne řidiči, ale "osoby ovlivňující směr a rychlost vozidla". Přesto jedinou věcí, která se v tomhle směru udělala, jsou iniciativy typu "Bourá jen blb" nadace Malina. Díky za to.

O čem přemýšlí "dopravní psychologové", když je nad slunce jasné, že díky neustálému zbytečnému omezování řidičů nemají obecně řidiči vůči takovýmto omezením respekt. Pak se snadno stane, že někdo něco přežene. Ale východiskem není nutit řidiče dělat ze sebe na každém ZBYTEČNÉM omezení voly, ale angažovat skutečné odborníky a změnit ten zkostnatělý systém. Ti pánové, co rozhodují o dopravním značení, očividně šetří kalorie a nezvednou zadek ze své židle a od stolu vytahují ty svoje "šablony".

Kdy už konečně zákonodárci do silničního zákona začnou zakomponovávat zdravý rozum, postihnou určitou přirozenou variabilitu a začnou používat řešení efektivní a vyvážená? Zatím se honí jenom "démoni", ale nehledají se "cesty". No jo, ale kde víc než tady platí: "práce špiní a myšlení bolí".

2 Unoush Unoush | E-mail | 23. června 2007 v 10:29 | Reagovat

Honza D.: Milí Honzo, možná máte řidický průkaz "už 5 let", ale i vy jste se učil někdy řídit a člověk, který je absolutně netolerantní si nezaslouží mít moje uznání. Měl by jste se taky zamyslet i nad druhou otázkou, která se zde nabízí...

3 JP JP | 1. srpna 2007 v 3:37 | Reagovat

Unoush: Co to plácáš?

4 Honza D. Honza D. | E-mail | 12. srpna 2007 v 22:07 | Reagovat

Unoush: Jestli si myslíte, že to byl ode mě útok na čerstvé řidiče, tak právě naopak. Říkám, že to, že se větší měrou podílejí na statistikách, není zdaleka jejich vina. Právě to, že se v autoškole každý naučí jen ty předpisy, je špatně. Spoustě bouraček by se dalo předejít, kdyby se třeba jen zmínilo, o některých vecech, které si čerstvý řidič hned neuvědomí nebo si mohl vyzkoušet a uvědomit svoje možnosti. Mám na mysli třeba věrné počítačové simulace reálných situací podpořené nějakým přiměřeným časem na okruhu při "škole smyku". Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jsou to neocenitelné zkušenosti, které člověku hodně dají. Např. pak dokáže daleko líp "číst silnici" a aktivně zabraňovat smyku stylem průjezdu zatáčky. To jsou věci, které se dají velice snadno osvojit, ale za normálních podmínek, na silnici, se to učit nedá. Taky jsem jednou vylezl z autoškoly a právě vím, co všechno jsem se tam nenaučil. Je jasné, že by pak cena vzrostla, ale určitě ne o tolik a určitě by se to vyplatilo. Takováhle investice se určitě vždycky vrátí.

5 Míša Míša | 28. srpna 2007 v 13:03 | Reagovat

Podle mě je hlavní problém to, že lidi nemají dostatečně v pořádku svůj "pud sebezáchovy". Především, když někdo sedá za volant, měl by si být vědom toho, že v ruce drží zbraň a podle toho se chovat.

6 Saly Saly | 22. února 2008 v 20:42 | Reagovat

Ja si myslim že auto je pojizna rakev a každy by to mnel vzit na vedomi že tam nikdo nechce tak si ma davat pozor ! život je kratkej a bez ohlednym řidičum by ty řidičaky vzal a poslal by je na kolotoč tam mužou bourat jak je libo tam jim body nedaj ani život nevemou.

7 Blackvisit Blackvisit | 10. března 2008 v 23:18 | Reagovat

a já si myslím že bodovej systém je nesmysl kterej vyhubí většinu nových řidičů,některý věci mi připadají moc utažený za vlasy a měli by se ty body taky po nějakým čase mazat... tím pádem MHd si v budoucnu šplhne....

8 Fred772 Fred772 | Web | 29. listopadu 2008 v 11:01 | Reagovat

Další uchvatný odstavec ...počitačové hry můžou za to že se víc bourá? Tak dovolte abych se zasmál. Pan Šimek je zdáse jeden z těch tipyckých archaiků, kteří možná zdálky přez rameno viděli nějakou hru typu NFS nebo CMR a udělají si ten typický názor že "děti" tohle musí učit jen samým zvrhlostem na silnicích. Raději se tady nebudu zbytečně rozepisovat, musel bych psát rovnou tomuto pánovi. Ale jen bych chtěl upozornit že i tady platí, že pokud o něčem vím jen kulové tak to neodsuzuju (ani neprosazuju). Pan Šimek je podle mě velmi zaujatá osoba a bůhví co ještě, jak už naznačil Honza D.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama