Ministerstvo nestihne vyměnit řidičáky

7. června 2007 v 6:00 | MF DNES |  Wow vs. černá kronika
Ministerstvo dopravy připustilo, že se do konce roku nestihnou vyměnit všechny řidičské doklady, kterým končí platnost. Týká se to víc než 1 113 000 lidí. Řidiči výměnu podceňují. Opozdilcům hrozí pokuty.

Více než milion řidičů v Česku má stále doklady, které koncem letošního roku přestanou platit. A úřady už teď, sedm měsíců před koncem roku, připouštějí, že se nepodaří všechny řidičské průkazy včas vyměnit.

Se starými doklady nebudou smět řidiči od 1. ledna 2008 jezdit. Pokud je policisté přistihnou, dají jim až tisíc korun pokuty.

Ministerstvo dopravy tvrdí, že je to vina řidičů. "O výměnu žádá málo lidí. V květnu jich bylo jen 48 tisíc. Tedy méně než v dubnu," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Aby úřady výměnu zvládly, muselo by o ni měsíčně požádat 159 tisíc lidí. "O prodloužení lhůty neuvažujeme, už se měnila jednou. Vyloučit se to ovšem nedá," řekl Hanzelka.

Vina za potíže však padá i na ministerstvo. Neudělalo žádnou kampaň, která by veřejnost na změnu upozornila. A odmítlo poslat radnicím seznam řidičů, kterých se výměna týká. Města je chtěla varovat dopisem, že jim průkaz přestane platit.

"Jenže přišel jen seznam čísel jednotlivých řidičských průkazů bez jména a adresy jejich držitelů. A to je k ničemu, protože bychom museli pracně dohledávat jednotlivé řidiče, a na to už není čas," řekla Jana Dvořáková, vedoucí správního odboru na radnici v Lounech.

Mluvčí Hanzelka však tvrdí, že ministerstvo nemohlo radnicím podrobnější údaje poslat. "Úřad na ochranu osobních údajů řekl, že jména řidičů a jejich adresy posílat nemůžeme. Museli jsme jeho rozhodnutí respektovat," uvedl.

Nejhorší situace je v Praze, kde je takových řidičů víc než 233 tisíc. Na podání žádosti o výměnu dokladů nyní lidé čekají v průměru hodinu a půl. Je to jen tím, že o nový průkaz chodí teď žádat méně lidí než třeba před měsícem. Tehdy byla čekací doba i trojnásobná. V menších městech zvládají úřady vyřízení žádostí rychleji, například v Teplicích zhruba za čtvrt hodiny.

Aprílový žert?
A ministerstvo má "máslo na hlavě" kvůli další věci. V Česku jezdí kolem 134 tisíc lidí, kteří získali řidičský průkaz 1. ledna 1899.

Zní to jako aprílový žert, ale je to skutečně tak. Alespoň podle oficiální statistiky ministerstva dopravy. To už začalo řešit, jak nesmyslný údaj opravit.

Na chybu se přišlo náhodou. Ministerstvo se na přání radnic snažilo vytvořit seznamy lidí, kteří dostali řidičské průkazy před 31. prosincem 1993. Takové doklady totiž přestanou na konci roku platit.

Jenže na soupisu se objevil i nesmyslný údaj, že tisíce lidí mají doklady z konce 19. století.

"Nás to také překvapilo. Zjišťovali jsme, jak je to možné, a došli jsme k tomu, že to souvisí s chybami při přepisování některých údajů do počítačové evidence," řekl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.

"Do databáze prostě někdo zadal špatné datum, a pokud ten den v kalendáři neexistuje, systém k záznamu automaticky přidělil datum 1. ledna 1899," dodal.

Podle některých radnic pochází nejvíc takových řidičáků z doby, kdy je ještě evidovala policie. Tehdy se také jednotlivé karty přepisovaly do počítačové databáze.

Lidé chybu na svém dokladu nepoznají, datum je tam uvedeno správně. "Pro nás to ale znamená, že musíme projít chybné záznamy a postupně je opravit," vysvětlila Jana Dvořáková.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michal Michal | E-mail | 20. června 2007 v 14:19 | Reagovat

Za prvé - neznalost zákona neomlouvá. Možná alibismus, ale pořád je někde slyšet že ten a ten řidičák přestane platit, já dokonce dávám informaci i do reklamy kterou si platím.

Za druhé - kdo ví, stejně na to kašle a v prosinci to bude honit a nadávat že musí stát fronty, brát si dovolenou a že to věděl až na poslední chvíli.

Za třetí - uznávám že by stát mohl řidiče informovat, proč ale rozesílat jednotlivým řidičům dopis. Jednoduchá matematika říká, víc než milion řidičů x poštovné = balík peněz. A to už jsem opravdu z různých stran, médií, tuto informaci slyšel, takže už to peníze stejně stojí. Takže co třeba inzerce v tisku, ta by určitě 10 mil. nestála a nikdo se vymlouvat nemůže, ani řidiči že to nevěděli, ani úřady že nestihli informaci podat.

Můj názor - dobře všem kteří od 1. ledna budou dostávat pokuty a body nebo stát v prosinci dva dny na úřadě!!!

2 baloun baloun | E-mail | 22. června 2007 v 14:59 | Reagovat

Moje řeč :-)

3 vmraqh vmraqh | E-mail | Web | 16. června 2009 v 9:40 | Reagovat

B22JBF  <a href="http://vqaxczdzuznk.com/">vqaxczdzuznk</a>, [url=http://zmoqrpzzcgtp.com/]zmoqrpzzcgtp[/url], [link=http://qgacjihhylpn.com/]qgacjihhylpn[/link], http://hasqewmbnfmo.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama