Ministerstvo: Bodový systém není účinný tak, jak by mohl být

28. června 2007 v 17:20 | ČTK |  Bodový systém a silniční zákon
Bodový systém a další změny, které před rokem přinesl zákon o silničním provozu, podle ministerstva dopravy změnily psychologii řidičů a vedly ke zlepšení bezpečnosti na českých silnicích. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal.

Uznal však, že některé pozitivní změny trvaly jen krátkodobě - v prvních třech měsících platnosti zákona. Ministerstvo dopravy tvrdí, že zákon není účinný tak, jak by mohl být. Bylo by potřeba zlepšit dohled na silnicích a postih řidičů. "Opět jedeme po silnici smrti," řekl Vykydal. Na silnicích by podle něho mělo hlídkovat více policistů a měl by se zvýšit počet automatických radarů. "Společnost nedokázala využít nástroj, který s novým zákonem dostala," dodal náměstek.

Ministerstvo zřídí pracovní skupinu, která fungování zákona vyhodnotí. První výsledky by mohly být na podzim. Zákon, jehož tvrdost kritizuje i prezident Václav Klaus, ale podle ministerstva rozhodně nebude zrušen. "Měnit pravidla není možné ze dne na den," podotkl náměstek.

Během července, srpna a září loňského roku oproti stejnému období roku 2005 výrazně klesl počet lidí, kteří při dopravních nehodách zahynuli, ubylo i těžce nebo lehce zraněných. Později už ale disciplinovanost řidičů částečně polevila.

Alespoň jeden bod za spáchaný přestupek podle dosavadních údajů ztratilo zhruba 450.000 řidičů. Plný počet bodů (12) úřady odebraly 1277 motoristům, kteří tak na rok přišli o řidičský průkaz. Naprostá většina z těchto hříšníků byli muži, jen 3,5 procenta z této skupiny tvořily ženy, uvedl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.

Nejčastějším přestupkem bylo překročení nejvyšší povolené rychlosti v obci o méně než 20 kilometrů. Následovalo nerespektování dopravních značek, špatné osvětlení vozidla a překročení rychlosti v obci o více než 20 kilometrů. Lidé se také zapomínali připoutat nebo posadit děti do autosedaček.

Ministerstvo odhaduje, že po roce platnosti zákona bude mít nějaký bod půl milionu řidičů. O řidičský průkaz přijde asi 1600 motoristů. Hanzelka zdůraznil, že řidiči nemohou mít připsané body, o kterých by nevěděli. Do budoucna se ale uvažuje o zřízení registru, do kterého by měli motoristé přístup prostřednictvím internetu.

Vykydal odmítl názory, že změny v silničním zákoně byly krokem špatným směrem a bezpečnost automobilové dopravy nezlepšily. "Zákon brání lidi slušné oproti těm, kteří jezdí agresivně a porušují pravidla," prohlásil.

Loni se podařilo udržet počet usmrcených na silnicích na nejnižší úrovni od roku 1990. Poprvé za posledních sedmnáct let zahynulo při dopravních nehodách méně než tisíc lidí, přesně 956. Letos však usmrcených znovu přibývá. Od ledna do konce května 2007 zemřelo na silnicích 379 lidí, o 35 více než loni. Podle ministerstva to ale může být statistický výkyv. Počet usmrcených za prvních pět měsíců letošního roku je navíc podle policie třetí nejnižší od roku 1990.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama