Červen 2007

Policie připravila na konec školního roku Kryštofa

28. června 2007 v 17:22 | iDNES, ČTK |  Policie proti řidičům
První prázdninový víkend patří na silnicím k nejtragičtějším. Policie proto připravila speciální dopravně bezpečnostní akci. Hlídky budou stát nejen u silnic, ale i na přechodech a před školami, odkud se zítra rozeběhnou děti s vysvědčením.

Ministerstvo: Bodový systém není účinný tak, jak by mohl být

28. června 2007 v 17:20 | ČTK |  Bodový systém a silniční zákon
Bodový systém a další změny, které před rokem přinesl zákon o silničním provozu, podle ministerstva dopravy změnily psychologii řidičů a vedly ke zlepšení bezpečnosti na českých silnicích. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal.

Uznal však, že některé pozitivní změny trvaly jen krátkodobě - v prvních třech měsících platnosti zákona. Ministerstvo dopravy tvrdí, že zákon není účinný tak, jak by mohl být. Bylo by potřeba zlepšit dohled na silnicích a postih řidičů. "Opět jedeme po silnici smrti," řekl Vykydal. Na silnicích by podle něho mělo hlídkovat více policistů a měl by se zvýšit počet automatických radarů. "Společnost nedokázala využít nástroj, který s novým zákonem dostala," dodal náměstek.

ChceteZmenu.cz odmítá novelu silničního zákona, chce nový zákon

21. června 2007 v 22:26 | Tisková zpráva ChceteZměnu.cz |  Bodový systém a silniční zákon
S nevolí jsme přijali zprávu o dalším utahování šroubů v podobě další špatné novely špatného silničního zákona. Na stránkách www.chcetezmenu.cz najdete příběhy motoristů a jejich zkušenosti s bodovým systémem. Každý den přibývají nové příspěvky.
Bodový systém je šikanózní. Dvojí postih za dopravní přestupek je korupční pobídka. Podporujeme názor, že zákon je třeba co nejdříve novelizovat, protože je špatný. Rok zkušeností nás přesvědčil, že tento zákon nesplnil, co sliboval, kromě naplnění státní kasy pokutami. Tento zákon zabíjí motoristy.
ChceteZmenu.cz odmítá novelu silničního zákona, protože neobsahuje vloni zveřejněné požadavky motoristů, které jsou podpořeny tisíci podpisy
V návrhu novely zákona budou mimojiné následující požadavky motoristů:
- zavedení tolerance +10 km/h nad povolený rychlostní limit při měření rychlosti
- odstranění skrytého zdanění formou vysokých pokut, tj. Snížení pokut
- postihy za šikanózní rychlostní limity (např. 30 km/h v několikakilometrovém úseku)
- nejvyšší povolená rychlost 160 km/h na vybraných úsecích dálnic a rychlostních komunikací
Věříme, že na konci našeho úsilí bude novela silničního zákona, která zachová ustanovení směřující z vyšší bezpečnost na českých silnicích a naopak odstraní pasáže, které jsou šikanózní a stresují české řidiče.

Silniční zákon má slabinu: body, o kterých řidiči nevědí

16. června 2007 v 23:50 | MF DNES |  Oběti silničního zákona
Bodový systém přinesl rok po svém zavedení nečekaně tvrdý efekt. Začínají přibývat řidiči, kteří jdou vyřídit první malou pokutu a na úřadě zjistí šokující fakt: hrozí jim odebrání řidičského průkazu, protože už mají třeba deset z maximálně dvanácti trestných bodů.

Náhle se ukáže, že už spáchali několik přestupků, jenže o tom nevědí. Ještě jim nepřišla obsílka. Jde hlavně o problém s radary, které fotí rychle jedoucí řidiče.

Dopravně bezpečnostní akce zaměřená na kontrolu řidičů motocyklů

12. června 2007 v 16:53 | Policejní prezidium ČR |  Bodový systém a silniční zákon
V sobotu během dne proběhla celorepubliková dopravně bezpečnostní akce "X", na které se podílelo 113 policistů dopravní, pořádkové, cizinecké a pohraniční policie a kriminální služby. Policisté se zaměřili zejména na kontrolu řidičů motocyklů, nicméně zkontrolovali také řadu osobních vozidel. Kontrole se podrobilo celkem 1 613 vozidel. Řidiči se dopustili 275 dopravních přestupků, z nichž bylo 243 vyřízeno blokově v celkové částce 199 800 korun. Zbylých 32 přestupků policisté oznámili k projednání správnímu orgánu.

Ministerstvo nestihne vyměnit řidičáky

7. června 2007 v 6:00 | MF DNES |  Wow vs. černá kronika
Ministerstvo dopravy připustilo, že se do konce roku nestihnou vyměnit všechny řidičské doklady, kterým končí platnost. Týká se to víc než 1 113 000 lidí. Řidiči výměnu podceňují. Opozdilcům hrozí pokuty.

Více než milion řidičů v Česku má stále doklady, které koncem letošního roku přestanou platit. A úřady už teď, sedm měsíců před koncem roku, připouštějí, že se nepodaří všechny řidičské průkazy včas vyměnit.

Petr Neisser dostal 12 let

6. června 2007 v 16:25 | ČTK, foto BLESK |  Wow vs. černá kronika
Brněnský krajský soud poslal dnes na 12 let do vězení pětatřicetiletého Petra Neissera. Loni v listopadu srazil v Kunštátu na Blanensku patnáctiletého Karla Pravce, nepřivolal mu lékařskou pomoc a místo toho jej odvezl do lesa, kde jej zanechal bez pomoci. Hoch málem zemřel.

Devatenáctileté Neisserově přítelkyni Šárce Suchánkové, která o nehodě věděla a neučinila nic pro záchranu zraněného, uložil soud trest čtyři měsíce vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Žalobkyně ani dvojice se k trestu nevyjádřili. Pokud podají odvolání, bude kauzou zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Největšími piráty silnic jsou čerství řidiči

6. června 2007 v 9:48 | MF DNES |  Bodový systém a silniční zákon
Ministerstvo dopravy poprvé detailně rozklíčovalo, která kategorie řidičů nejrychleji dosáhne dvanáctibodové hranice. Jsou to začínající řidiči, kteří mají "papíry" jen pár měsíců.