Poláci přijdou za alkohol o auto.

18. května 2007 v 17:34 | TL & zdroj: iDNES.cz |  Wow vs. černá kronika
O automobil by v Polsku navždy mohli přijít ti řidiči, kterým policie při kontrole v krvi naměří více než půl promile alkoholu.
Ve snaze omezit alkohol za volantem, který si jen loni na polských silnicích vyžádal přes 400 lidských životů, to navrhuje polská vláda, píše internetová verze listu Dziennik. Půl promile alkoholu v krvi má přibližně člověk, který po sobě vypije dvě piva.

Novela trestního zákona se má vztahovat také na řidiče pod vlivem drog. O automobil, motocykl nebo traktor by mohl přijít i ten, kdo způsobí dopravní nehodu a policie zjistí, že řídil pod vlivem alkoholu nebo z místa nehody utekl či ujel. I kdyby byl tento člověk střízlivý, policie to bude považovat za pokus o zatajení opilosti.

O trestu budou podle návrhu vlády rozhodovat čtyřiadvacetihodinové soudy, které v Polsku začaly pracovat letos v březnu. Zabavená vozidla se mají prodávat na aukcích. Peníze na nich získané půjdou do Fondu pomoci obětem trestných činů. Pokud provinilec bude jen spolumajitelem vozu, zaplatí pokutu odpovídající jeho podílu. Když půjde o vozidlo vypůjčené, služební či zakoupené na úvěr či na leasing, zaplatí přistižený řidič pokutu ve výši aktuální ceny vozidla. Tu stanoví soudní znalec. Tento předpis se nemá vztahovat na jízdní kola a na jachty.

Polská vláda se také snaží prosadit, aby fotografie opilých řidičů byly zveřejněny na internetových stránkách ministerstva spravedlnosti. Na této "straně ostudy" by si je kdokoliv mohl prohlédnout po dobu půl roku.

Poslanci parlamentu, kteří budou o osudu vládní novely rozhodovat, bez ohledu na stranickou příslušnost považují zpřísnění trestů za správné.

Polská policie každoročně přistihne na 200 000 řidičů, kteří na silnici vyjeli po požití alkoholu. V loňském roce způsobili 3643 nehod, při nichž zemřelo 404 lidí.

Něco takového bysme potřebovali i u nás ... ikdyž otázka, jestli 0,5 promile není moc drsné...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karlos Karlos | 19. května 2007 v 12:16 | Reagovat

Je to sice radikální, ale proč ne :-))))

2 Bohouš Bohouš | 29. května 2007 v 8:47 | Reagovat

Poláci jsou prostě stát negramotů!!!protože větsí blbost už snad ani neexistuje,a ten kdo s tímhle nasmyslem souhlasí tak má asi v hlavě NAS..........!ha ha ha

3 Helena Helena | 8. června 2007 v 3:45 | Reagovat

No to nejsou jediní, v rádiu jsem dnes slyšela mluvit poslance, který se na toto téma vyjádřil, že je to dobré, že je to taková hrozba že si tam nikdo nedovolí překročit rychlost( týkalo se to státu kde policie zabaví řidiči auto za překročení rychlosti o více než 50 km/h- ne polska), dodal ještě že by také pomohlo radikální zpřísnění nyní platícího silničního zákona:)) Zdá se mu příliš mírný:))))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama