Přibývá smrtelných nehod, od kterých ujede viník

28. března 2007 v 8:00 | MF DNES |  Doprava
Je jedno, jestli to někdo nepřežije. Hlavně ať já z toho nemám potíže. Tímto heslem se řídí stále více viníků dopravních nehod. Policisté nevědí, co s tím dělat.

Zatímco během prvních dvou měsíců loňského roku zemřel po nehodě, od které viník ujel, jen jeden člověk, letos přišlo za srovnatelné období o život pět lidí.

Nová čísla z policejní statistiky také ukazují, že od nehody zmizel nebo se o to pokusil každý desátý řidič. Změnu k horšímu zaznamenali policisté i v počtu zraněných. Zatímco loni viníci ujeli od nehod se 109 zraněnými, letos už to bylo 137 lidí.

"Část řidičů je za volantem čím dál agresivnější. Jiné vysvětlení pro tento negativní vývoj není," řekl Josef Tesařík z dopravní policie. "Kdyby se jednalo jen o promáčknuté plechy nebo uražené zrcátko, dá se nad tím ještě mávnout rukou. Avšak teď přibývá případů, kdy jde o zdraví, nebo dokonce o život," pokračuje Tesařík.

Případy z března ukazují, že situace se jen tak nezmění. Například minulý týden přejel řidič v Ostravě-Michálkovicích osmačtyřicetiletého muže a ujel.

Několik z nich se postavě bez problémů vyhnulo. Ale řidič, který jel zřejmě v autě Škoda Favorit, ležícího muže přejel. Ten na místě zraněním podlehl. O viníkovi havárie toho policisté příliš nevědí. Z místa nehody totiž ujel. "Jeho auto mělo pravděpodobně světle červenou barvu. Stále po něm pátráme," řekl policejní mluvčí Milan Klézl.

Není to jediná podobná nehoda, která se stala v poslední době a při níž někdo přišel o život. Jen dva dny před incidentem v Ostravě zabil v Kroměříži řidič autobusu šestapadesátiletou ženu. Havárie se odehrála na kroměřížském autobusovém nádraží. Dvaatřicetiletý profesionální šofér pak v klidu odjel. Podařilo se jej najít až po několika hodinách

Pomohly by vyšší tresty?

Jenže sami policisté netuší, jak situaci řešit. Od nehody přitom ujíždí zhruba každý desátý viník. V lednu a v únoru se každý týden takových havárií stalo v průměru tři sta, celkem jich bylo přes 2700. Jednalo se o vážné nehody i drobné "ťukance" na parkovištích.

Ani dopravní odborníci neznají způsob, jak proti řidičům, kteří ujíždějí z místa havárie, bojovat. "Možná by pomohla nějaká osvětová kampaň," řekla dopravní psycholožka Vlasta Rehnová. "Větší efekt by mohly mít mnohem tvrdší tresty za takové chování," dodala.

Jenže u soudů dopadají případy řidičů, kteří někoho zabijí a ujedou, přesně naopak. Za ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci sice hrozí až pět let vězení, uložené tresty jsou však většinou poloviční.

Právě takový verdikt, 2,5 roku nepodmíněně, uslyšel letos v lednu Petr Hágr z Libochovic, který předloni v listopadu najel do skupiny mladých lidí. Poté z místa ujel a policisté po něm pátrali tři dny. Nehodu nepřežila dvaadvacetiletá dívka. Další tři dívky řidič zranil.

Hágr se vymlouval, že skupinku přehlédl a nárazu si nevšiml. Proto jel dál. Psycholožka Rehnová tvrdí, že podobně se vymlouvá většina řidičů.

"Prostě doufají, že jim to projde. Snaží se ujet třeba i kvůli tomu, že v době nehody byli pod vlivemalkoholu. Snaží se proto získat nějaký čas na vystřízlivění," dodala.

Skutečnost, že část řidičů jezdí stále pod vlivem alkoholu, přestože nyní hrozí za takové jednání vysoké pokuty nebo rovnou roční vězení, potvrdila i mohutná policejní akce z minulého týdne. Policisté k silnicím poslali na pět tisíc svých lidí a během pěti dnů zkontrolovali přes 68 tisíc aut. Každý šestý řidič nějak překročil zákon, sto dvaceti lidem naměřili policisté alkohol v krvi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Helena Helena | E-mail | 28. března 2007 v 21:38 | Reagovat

Nikoho nenapadá čím to je? Můžou zkusit tresty ještě mnohonásobně zvýšit, třeba na doživotí, pak si jistě každý rozmyslí od nehody ujet:)

2 Miras Miras | 6. dubna 2007 v 16:36 | Reagovat

Kravina...

3 Helena Helena | E-mail | 15. dubna 2007 v 1:27 | Reagovat

Ne tak úplně. Není to sice nejmorálnější, Mirasi, ale  bohužel většina lidí upřednostní možnost úniku tvrdému trestu před zachováním se správně.

4 Miras Miras | 15. dubna 2007 v 19:28 | Reagovat

Není to vůbec morální. Jen ať si ujíždějí, jejich blbost, stejně se na ně dost často přijde a pak to dostanou nadělený s plnou parádou.

5 Helena Helena | E-mail | 17. dubna 2007 v 1:28 | Reagovat

Není to vůbec morální, máte pravdu. Ale lidé jsou lidé a v první řadě myslí na sebe než na ostatní. To je lidská vlastnost a říká se jí sobecství. Ale zkuste najít dokonalého člověka a nenajdete ho. Když se budou nehody posuzovat spravedlivě, přestanou lidi ujíždět. Dokud bude byť jen 50% na 50% pravděpodobnost, že by mohli být odsouzeni za něco za co nemůžou, ujíždět budou, to je zkrátka fakt.Je to určitě nemorální, bohužel na to lidi kašou. Když někoho CIZÍHO nechtíc zraní a je to hrozný, ale je pořád cizí a raději se pokusí ujet a zachránit si svůj kejhák, s tím že ten zraněný už nějak dopadne. A to nemluvím o sobě. Sama bych se zachovala jako Ondra a s nasazenou maskou bych ho odvezla do nemocnice, protože díky případu Neissera si to mám možnost v klidu rozmyslet.

Jak ale někdo může prohlašovat, jak by se zachoval v krizové situaci, ve které nebyl?

6 Miras Miras | 17. dubna 2007 v 16:08 | Reagovat

Nesouhlasím s váma a jestli máte takhle malou víru v náš právní systém, odstěhujte se do jiné země. A už mě začíná vážně SRÁT, jak furt tvrdíte, že vlastně policajti pořád stíhají nevinné lidi, nebo když se policajtům zachce, odstíhají poškozeného a podobné vaše kecy! Kde sakra berete drzost tohle tvrdit??? Mám vás dost...

7 Helena Helena | E-mail | 18. dubna 2007 v 1:21 | Reagovat

To Miras: A kde vy berete víru v bezúhonosti právního systému? Ve vás jsem se spletla. Jste  stejný jako Gesvik. Zkuste sledovat několik dní zprávy a zjistíte, kde se ve mně ten pesimismus bere. V Mexiku zatkli 1 500 policistů spolupracujících s pašeráky drog a naznačili že to je jen zlomek , to myslíte třeba tam:)?Nikam se stěhovat nebudu, protože bych si nepomohla. A dokud budou v čechách policisté, kteří zastávají názor- komu se to nelíbí, ať se přestěhuje jinam, bude to i tady pořád na nic. Až bude u policie převažovat názor- zkusíme to změnit a zbavit se zkorumpovaných policistů- pak i já budu mít naději že se to změní k lepšímu.

Kde beru tu drzost to tvrdit? I kdyby z pitomých zpráv(hlavně ze zkušeností, ale nic víc už neřeknu). Kdyby byl pravdivý každý druhý příspěvek v médiích, nezaujatý člověk by musel uznat, že i policie páchá zločiny. Co třeba gang policie ,který unášel, vydíral a mrzačil lidi. I ten chcete obhajovat? Nevím jak pro vás, ale pro mně je to nepřijatelné a ostuda celé české republiky. Vážně si myslíte, že zvyšující se počet těchto případů neovlivňuje lidi, pokud sami potřebují pomoc policie negativním způsobem?

Policie je nepostradatelná a JE POTŘEBA!!! Ale až tehdy, kdy se zbaví policistů, kteří věří v to, že každý, komu se to nelíbí se má odstěhovat, pak bude opravdu prospěšná všem lidem a ne jen vybraným.

8 Gesvik Gesvik | 23. dubna 2007 v 19:20 | Reagovat

Jsem rád, že Miras je stejný jako já. Hlavně , že vy nejste stejná jako já s Mirasem. To jediné mě těší.

9 Gesvik Gesvik | 23. dubna 2007 v 19:22 | Reagovat

A propo, zase slintáte jablíčka a hruštičky. Ty vaše o odstěhování jsou napsány v úplně jiném kontextu, ale u vás  je to normální.

10 Helena Helena | E-mail | 24. dubna 2007 v 1:29 | Reagovat

PS to Miras: Tzn. nelíbí se mi, že se zastáváte všech policistů, ať udělají cokliv. I kdyby se na czechteku jen bránili, nezlobte se, ale vím, v jaké tělesné kondici je většina policistů- ve výborné a když jsou navíc ozbrojeni civilisté proti nim nemají šanci. Pokud to vidíte tak, že byli jednoznačně v právu, já to vidím tak, že když už je zpacifikovali- česky přemohli a civislisté leželi schouleni do klubíčka a chránili si rukama hlavu, měli je zatknout a né dobít obušky. Jestli neuznáváte, že na czechteku byla chyba na obou stranách, tak jsem se ve vás spletla. Jeden případ hovoří za všechny.

Já netvrdím, že je správné, když při tvrdších trestech páchají lidé víc trestných  činů. Jen že to tak bohužel bylo a bude. Lidé čestní, obětující sebe pro cizího člověka za každé i pro ně nevýhodné situace ve prospěch druhých se dají spočítat na prstech jedné ruky (pokud je nehledáte v televizních seriálech) a když hrozí neúměrný trest, spousta lidí kteří by se jinak zachovali správně udělá pravý opak. Tomu vy nevěříte?Kolik myslíte, že by se ze všech obyvatel čr přiznalo k tomu že srazilo člověka, když by si nebyli jistí, jestli jim za to nehrozí vězení. Netroufám si to odhadovat, protože jsem pesimista, ale bude jich dost.

Proto si myslím že nový silničný zákon je nedomyšlený a že přísnější tresty nepomohou.

Netvrdím, že policisté vždy stíhají nevinné lidi, ale že jsou případy, kdy se to stane.Vy věříte, že policie je 100% neomylná? Snad jednou bude, ale je to ještě daleko.Není to žádná drzost a nejsem proboha sama.Vím to ze studií, zátahů z vyšších pozic proti policii a atd.

Věřím že policie je nezbytná ve společnosti a sama jí častokrát potřebuji, ale jestli si myslíte, že je 100% bezúhonná tak to ani náhodou není.

Snad jednou bude, ale nějaký čas to bude trvat. Uznávám každého policistu, který není podplacen, ani si nesnaží dokázat, že se získanou funkcí získal i moc a chce se předvést. Naopak ostatní neuznávám a myslím že na tom není nic špatného.

11 Helena Helena | E-mail | 24. dubna 2007 v 1:44 | Reagovat

To Gesvik:Přestože Miras má odlišné názory, přesto mi přidpadá , podle jeho příspěvků mnohem inteligentnější než vy, takže doufám že jeho by úplné srovnání s vámi až tak netěšilo.

Nevím, co jste vy nebo Miras doslovně mysleli tím stěhováním se do jiného státu. Je ale fakt, že oba jste tím  příspěvkem odpovídali člověku, který upozorňoval na lepší body silničního zákona v cizí zemi kterou navštívil a chtěl tím říct, že by bylo dobré dlouhodobě osvědčené prvky v té zemi  převzít do Ćeského silničního zákona. Pokud bych mu já odpovídala, bylo by to ve smyslu: mohli by jsme z jejich dokonalejšího silničního zákona převzít některé apekty, aby se i náš silniční zákon vylepšil?

Z odpovědi pokud se ti to nelíbí tak se tam odstěhuj necítím nic pozitivního. ":) Kdyby všichni komu se silniční zákon nelíbí emigrovali, nechci si ani představovat zbytek který zůstal a jeho úpravy silničního zákona.:)

Co třeba pokud se ti to nelíbí podej nějaké návrhy na vylepšení a nebo ať proběhne  referendum? Nebylo by to demokratičtější?

12 romek romek | E-mail | 24. dubna 2007 v 14:56 | Reagovat

mila helenko.. neustale pojis dve rozdilne veci jako moralka policie a legislativa!!

od nehody kde doslo ke zraneni cloveka odjede jen clovek ktery nema uctu k zivotu a vetsinou ani svemu a je to v nem hluboko zakoreneno takze ho musime hlavne najit a k tomu nam pomuze jedine policie/ ikdyby zkorumpovana!! a nikam se nestehuj

13 Helena Helena | E-mail | 26. dubna 2007 v 4:36 | Reagovat

To Romek: Jasně že se nikam stěhovat nebudu a to co říkáš beru. Jde mi o novináře. Takových případů jsem našla bezpočet a jen jeden je hyena, prase, zvíře a já nevím co ještě. Ale jsou případy, kde se pachatel zachoval ještě hůř a to je potom v uveřejněném článku pan "Novák".To není srovnatelné.

14 Gesvik Gesvik | 26. dubna 2007 v 15:04 | Reagovat

Určitě je Miras inteligentnější. Víc než já, ale hlavně určitě než vy.

15 Miras Miras | 26. dubna 2007 v 19:41 | Reagovat

Gesvik: Jelikož se osobně neznáme, neporovnával bych, kdo je inteligentnější...:-) Každopádně s tvými příspěvky vesměs souhlasím. A jinak buď v klidu, Helena už mi napsala, že se ve mě spletla, že jsem jako ty :-))) Což je v pořádku, jsme kolegové, ne? :-)))

Helena: Jinak Heleno, o odstěhování jsem říkal pouze vám, nikomu jinému, jste zase trošku popletená a zmatená, ostatně jako téměř vždy. A ušetřete mě proboha vět, jako : Vy věříte, že policie je 100% neomylná?" nebo" "Nelíbí se mi, že se zastáváte všech policistů, ať už udělají cokoliv" atd. Nikdy jsem nic podobnýho netvrdil ani se nikoho nezastávám jenom proto, že to je fízl, tak už mi  takovýhle vaše žvásty nepodsouvejte. Máte úžasnou vlastnost - víte, jak lidé myslí a co si myslí, aniž by vám to řekli. Jste zřejmě vědma..

     Jinak toto je má poslední reakce na váš příspěvek, neboť jsem dospěl k názoru, že debatovat s vámi nemá cenu. Měl jsem zřejmě větší trpělivost než většina ostatních. Žijte si blaze ve vašich konspirativních teoriích a až vás třeba někdy srazí auto a řidič ujede, nevolejte policii, protože vás stoprocentně odstíhá a tomu řidiči se pak běžte omluvit a chlácholte jeho nebohou rodinu. Sbohem.

16 Helena Helena | E-mail | 30. dubna 2007 v 0:45 | Reagovat

To Miras: Dobrý máte pravdu, fakt to nemá cenu. Jen bych chtěla dodat, že jsem , s inteligencí Gesvik hodně zaostává- to je vidět z projevu, ale zklamal jste mě tím, že ke všem přípěvkům i když policie není v právu se k ní přikláníte a ani v jediném jste nebyl proti, i když to bylo na místě.Například že jste se zastával policistů, bušících do lidí, kteří leželi na zemi a chránili si hlavu.Tam už nejde o policii- to je základní pravidlo slušnosti a kdyby to bylo naopak- civilista proti policistovi je to to samé. Solidarita je dobrá věc, ale neměl by jste to brát až tak vážně. Chce to trochu si zachovat odstup. A já netvrdím, že všichni policisté............ ale to že se takový najdou, to máte zas popletený vy, to jsem nikde neuvedla, naopak jsem několikrát zdůraznila že jsou policisté, se kterými mám dobré zkušenosti a kdyby takových bylo víc a i nedrželi by s těmi, ktěří se jako policisté nechovají, ti by pak neměli šanci.

Blaze si žiju a nikdo mě nesrazí, protože se nemotám opilá po silnici- co víc vůbec nechodím pěšky po okreskách v noci, protože jako řidič vím že takového chodce potmě nevidím. A kdybych náhodou musela jít v noci po silnici, vzala bych si reflexní vestu. Pokud bych jí neměla, vzala bych si taxi.

17 Gesvik Gesvik | 30. dubna 2007 v 13:55 | Reagovat

Heleno, vy už jste zaostala dávno. Co dodat.

18 Helena Helena | E-mail | 30. dubna 2007 v 23:59 | Reagovat

Zaostala jsem za čím? Trochu to rozvedťe, nebojte se toho. Zatím jste nejvíc mimo vy, hlavně v příspěvku, kde jsem se snažila udělat narážku na váš příspěvek a vy jste to vzal vážně- " jste to vy kdo tady škemrá" - to byl snad největší nářez.Když by mě sundá Miras nebo Tomáš, je to alespoň důstojná porážka, ale přiznejte si že vy na to nemáte.

19 zelvicka zelvicka | 3. května 2007 v 1:03 | Reagovat

4 Helena

Polkud jsem četla vaše příspěvky na tomto fóru i jeném, tak jsem zjistila jen jedno... zatím vás tu sestřelili jak sama uvádíte...úplně všichni... pokud řádně nerozumíte Gesvikovi protože se vám snaží nahodit odkud bere své informace není to jeho problém.. chyba bude asi někde jinde...  Myslím, že by bylo dobré, aby než vůbec něco napíšete, jste se poradila se svým přítelem právníkem ... aby vám ukázal z čeho čerpá .. a kde to najdete... pak snad budou konečně vaše příspěvky aspoň trochu konstruktivní... Vy se rozhodnete že něco je tak a tak, ale vůbec neberete v potaz, že je to smyšlené a náš pravní systém nedovoluje dle vaší domněnky jednat či pracovat... Předpokládám, že pokud vám řekne lékař, že máte angínu zcela jistě mu netvrdíte, že vás klame a vy máte zlomenou nohu...tak se stejným přístupem laskavě přistupujte i k práci policie ..

20 Gesvik Gesvik | 3. května 2007 v 12:33 | Reagovat

Bohužel já na to mám. A jak sleduju tak u každého vašeho jakoby odborného příspěvku

21 Karlos Karlos | 3. května 2007 v 22:11 | Reagovat

Zelvicka: Naprostý souhlas....

Heleno, zamyslete se... Nebo raději ne..

22 Helena Helena | E-mail | 4. května 2007 v 2:18 | Reagovat

To Želvička: i kdyby ano, tak je to diskuze. Opravte mne, pokud se pletu, tak diskuze je o tom, alespoň podle mne, vyjádřit svůj názor. Ne si to napřed ověřit ze všemožnách zdrojů, ne všechno je vůbec možné ověřit.. Já alespoň se dost dozvím, o věcech a oborech ve kterých se nepohybuji, pokud něco nadhodím jako mojí doměnku a ten, kdo se v tom oboruvyzná mi odpoví bez toho aby jsem to musela složitě vyhledávatUž jsem to napsala alespo%n 10X- netvrdím, že to co řeknu je 100% pravda, ale jen názor.Můj přítel se od toho distancoval s tím že nikoho kod je o něčem100% přesvědčen nikdo o opaku nepřesvědčí a  já ho nemusím konzultovat o každé nepodstatné věci. Jeho nebaví psát do diskuzí, nicméně věří že dobrý právník by to mohl uhrát na jednání v afektu..Já nic nerozhoduji, pokud mi Tomáš napíše že skutečně musí být příspěvky ověřené ze sbírky zákonů a ostatních pravidel,než sem může někdo psát, tak sem psát přestanu. Je to jeho právo a jeho diskuze, podle mne je ale diskuze o potencionálních problémech od toho, aby někdodo si není něčím jistý získal odpověď od lidí z toho uričtého oboru bez toho aby navštívil knihovnu nebo to ověřoval ve sbírce zákonů a složitě to vyhledával. Kdyby to byla odborná schůze, bylo by to o něčem jiném.

Podle mě je diskuze o lidských názorech a ne o citaci odborných pouček. Také by se dalo, na každou odpověď citovat přesné znění zákona, poučky nebo různých jiných pravidel, nebyla by to už je diskuze, ale citace úryvků té které knihy.

23 Helena Helena | E-mail | 4. května 2007 v 2:24 | Reagovat

To Gesvik: Jistěže na to máte. A jak sledujete u mého každého odborného příspěvku, CO? Nějak jste se zapomenul v polovině věty. To má být : To be continue.... a nebo jste se už nedokázal soustředit na pokračování? Bohužel......

24 Karlos Karlos | 4. května 2007 v 8:23 | Reagovat

Heleno nekecejte. Vy se právě dost často neptáte, ale napíšete, že to je tak a tak, ačkoliv je evidentní, že je to blábol a vy o tom nemáte ani páru. A to je to, co tady všechny sere. Nebo jste tak hloupá, že nerozeznáte tázací větu od oznamovací?

25 Helena Helena | E-mail | 8. května 2007 v 0:02 | Reagovat

Já nekecám- pořád opakuju- diskuze je podle mně o tom, že každý tu může vyjádřit svůj NÁZOR na příspěvek, ostatní mu pak vyjádří souhlas nebo nesouhlas a  nejsem to jen já, kdo sem píše oznamovací věty a nedodává za každou-" to je jen můj názor, možná to tak není....." Kdyby to byla odborná diskuze, možná by to bylo na místě, ale jestli vám to pomůže, budu to odteď dávat jako dovětek.

26 Karlos Karlos | 8. května 2007 v 11:03 | Reagovat

No comment....

27 zelvicka zelvicka | 8. května 2007 v 18:02 | Reagovat

4 Helena

Jenže každá diskuze musí mít také konstruktivní základ od čeho odvíjí a hlavně také nějaké základní znalosti problému a věci o které chci diskutovat...

pokud však věci nerozumím a chci se zeptat ... už to není diskuze, ale dotazy...

.... tak že pokud chcete o něcem diskutovat a je to věc které nerozumíte nejprve se zeptejte zda je to tak či onak .. počkejte až vám to třeba GesviK najde v zákoně, když vy na to nemáte čas a poté až vám to Miras či Karlos vysvětlí ještě jiným způsobem a pak začněte diskutovat .. proč to je tak a ne jinak ..  a zda je třeba váš názor .. lze uplatnit či proč to tak nejde.. pak se již dá diskutovat...

28 Helena Helena | E-mail | 9. května 2007 v 1:42 | Reagovat

To Želvička: Jsou případy, kdy někdo ani neví, že pravdu nemá.U názorů - prakticky fám, které se předávají dál a dál a které  když  slyšíte nezávisle na sobě od několika lidí, berete  jako pravdu.Jinak s vámi souhlasím- to nemyslím ironicky. Mělo by to tak být. Jenže když někdo začne rýt do vás, začnete vy do něj a pak už je to prakticky k nezastavení.

29 zelvicka zelvicka | 9. května 2007 v 16:33 | Reagovat

4 Helena

..  Tak v tom případě.. to přestaňte brát jako útoky na Vaši osobu.. ale jako pokusy ostatních o to aby vaše nepřesné informace a fámy vyvrátili a uvedli věc na správnou míru... :-)) určitě, když se přestanete u toho rozčilovat vy.. tak i zpětně ostatní a dozvíte se mnoho zajímavých informací... :-))

30 Karlos Karlos | 9. května 2007 v 22:38 | Reagovat

Cituji: "Jsou případy, kdy někdo ani neví, že pravdu nemá.U názorů - prakticky fám, které se předávají dál a dál a které když slyšíte nezávisle na sobě od několika lidí, berete jako pravdu."

Zjednodušte to, vy prostě věříte každýmu drbu...

31 Helena Helena | E-mail | 10. května 2007 v 0:42 | Reagovat

To Karlos: Tak to jste špatně pochopil: Zjednodušeně řečeno jsem tím chtěla říct, že lidé mají určitý názor co se týče policie, který je vžitý a nemusí být podle zákona pravdivý, např: A teď hádám, že ani policie nesmí stát na zákazu zastavení atd. Leckdy sem pak nějaký policista napíše: ty pako, to není takhle, ale podle zákona je to jinak, ty seš ale debil, viď? Přitom má ten člověk logicky třeba pravdu, akorát se zrovna logika se zákonem neshoduje. Já nejsem ten kdo věří novinovým článkům, to je prakticky také fáma, prakticky nevěřím ničemu, u čeho jsem nebyla.

32 Helena Helena | E-mail | 10. května 2007 v 0:48 | Reagovat

To Želvička: jenže to už teď nění tak jednoduché. Někdo napíše něco ostřejšího, druhý odpoví a ani jeden se nechce vzdát první. Na opravdu  ironiockou odpověd nejde reagovat omluvně, jen ještě víc ironicky.

33 Karlos Karlos | 10. května 2007 v 16:25 | Reagovat

Kdyby ti lidé mysleli logicky, tak by jim spíš mělo dojít, že policie tam v zájmu služby stát může a ne naopak. Navíc skoro každý má řidičák, tak by to vědět měli. Jenže on si každej vocas rád kopne do policie, aniž by trošku přemejšlel...

34 Helena Helena | E-mail | 12. května 2007 v 2:27 | Reagovat

TO Karlos: To ale není tak jednoduché, platí to i naopak.Stejně jako policisté mají špatný zkušenosti s civislisty, i civilisté je mají s policií. Problém je, že to je většinou MP. Obyčejní lidé kteří neudělali nic špatného nepřijdou do styku se státní natož s kriminálkou a většina neví že je v tom rozdíl. Berou to policie jako policie.Ale jestli to tak půjde dál, tak to neskončí.Několikrát jsem se setkala s kriminálkou a státní a ti se daj odhadnout lehce, podle toho, že se nechlubí a dokud to někdo sám nepozná, představí se jen jménem a skutečně se snaží lidem pomoct, protože se nechtěj vytahovat a ze zkušenosti poznaj, kdo je v pohodě- někdo kdo se s policií běžně nepotkává a není k tomu důvod. Ne stylem- já jsem ten a ten a jsem policista( a nevyslovené se tam vznáší- a kdo je víc).Pak automaticky lidi přechází do ofenzivy. Jeden můj známý byl držený na policejní stanici jen propto že nechtěl říct svoje jméno ani iniciály 23,5 hodiny. Nic neudělal, ale chovali se k němu tak arogantně, že jim řekl, že jim to nepoví, dokud se nebudou chovat slušně a tím víc byli agresivnější, tak jim to zkrátka neřekl.A to je dost zbytečný.

35 Karlos Karlos | 12. května 2007 v 15:52 | Reagovat

Máte v tom trošku zmatek. Kriminální policie i uniformovaná pořádková, to obojí je státní. Poznat rozdíl se dá celkem jasně, kriminalisté nenosí uniformu, že? Je dost nešťastné srovnávat obě složky a paušalizovat, že uniformy jsou arogantní a kriminalisti pohodoví machři. Každá složka je tu na něco jinýho, každá je potřebná, v každý sloužej nějací idioti, věřte mi. Není to o uniformě, ale furt jenom o lidech.

Vašeho známého je mi líto, ale iniciály by byly policii celkem k ničemu, chtěli spíš nacionále, co vy na to? :-))) Jestli byli arogantní a proč (třeba měli důvod), to ponecháme stranou, ale byl držen naprosto oprávněně.

36 zelvicka zelvicka | 13. května 2007 v 0:02 | Reagovat

4 Helena

Ten váš známý je asi kapku blázen... může být rád, že to skončilo jen takhle.. ono není jen, že policie musí... ale také policie může.. což na druhé straně pro občany vovolává jedno jediné, když policista může.. občan musí.. to znamená např. prokázat svoji totožnost...

.. JInak to vaše že to nejde nebrat vše hned jako útok .. je obyčejná výmluva... kdyby každý policista se choval jako vy a bral vše jako útok vůči své osobě jako vy... to by bylo řevu a křiku...  raděj si nechte poradit...

...A samozřejmě, že policie na zákazu státní stát může .. dokonce i na místě pro invalidy.. či na chodníku a dá se říct, že kdekoliv si vzpomenete... právo na to má a vy s tím nic nenaděláte... a pokud se jako řidička pohoršujete.. jen ukazujete svoji neznalost.. a raděj vraťte řidičský průkaz a jděte opětovně do autoškoly ať vám řádně vysvětlí pravidla silničního provozu.. a doplní znalosti ještě dalších zákonů, které následně ovlivňují silniční provoz ...

37 Gesvik Gesvik | 13. května 2007 v 19:44 | Reagovat

k blábolu č. 34

§ 13  zákona O Policii ČR

Oprávnění požadovat prokázání totožnosti

(1) Prokázání totožnosti znamená prokázání jména a příjmení, data narození a trvalého, popř. přechodného pobytu osoby. Důvod ke zjišťování totožnosti určuje míru spolehlivosti, s níž se zjištění provádí.

(2) Policista je oprávněn vyzvat osobu,

a) přistiženou při spáchání trestného činu nebo přestupku,

b) od které je požadováno vysvětlení podle § 12 odst. 1,

c) která odpovídá popisu hledané nebo pohřešované osoby,

d) která se bezdůvodně zdržuje v bezprostřední blízkosti chráněných objektů nebo v blízkosti státních hranic,

e) která má na místě veřejně přístupném zbraň (17 odst. 2) a je důvodné podezření, že zbraně může být užito k násilí nebo pohrůžce násilím,

f) která se zdržuje v blízkosti místa, kde došlo ke spáchání trestného činu, k dopravní nehodě, požáru nebo jiné mimořádné události, aby prokázala svou totožnost; osoba je povinna výzvě vyhovět.

(3) Policista je rovněž oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti osobu,

a) která má být předvedena na žádost příslušného orgánu podle zvláštních předpisů, 5a)

b) která je oznamovatelem, 5b)

c) na žádost jiné osoby, jestliže tato osoba má na zjištění totožnosti právní zájem, jakož i osobu, která o prokázání totožnosti žádá;

osoba je povinna výzvě vyhovět.

(4) Byla-li prokázáním totožnosti zjištěna osoba pohřešovaná, vyrozumí policista toho, kdo pohřešování osoby oznámil, popřípadě ji předá příslušnému orgánu nebo zákonnému zástupci.

(5) Odmítne-li osoba uvedená v odstavci 2 a odstavci 3 písm. a) prokázat svoji totožnost nebo nemůže-li ji prokázat ani po předchozím poskytnutí potřebné součinnosti k prokázání své totožnosti, je policista oprávněn takovou osobu předvést k provedení služebních úkonů za účelem zjištění její totožnosti a řádného objasnění věci. Poskytnutí potřebné součinnosti není nutné, pokud by se tím při zjišťování totožnosti více osob ve stejném okamžiku zmařil účel úkonu nebo zákroku. Po zjištění totožnosti policista předvedenou osobu propustí, nebrání-li tomu zákonné důvody.

(6) Policista je rovněž oprávněn předvést osobu přistiženou při spáchání přestupku na dobu nezbytně nutnou k provedení služebních úkonů, nejdéle však na 24 hodin, je-li důvodná obava, že osoba bude v protiprávním jednání pokračovat anebo bude mařit řádné objasnění věci; při vyrozumění o této skutečnosti postupuje policista obdobně podle § 14 odst. 4.

(7) Nemůže-li policista totožnost osoby předvedené podle odstavce 5 zjistit na základě sdělených údajů ani v evidencích obyvatel, je oprávněn vyzvat tuto osobu, aby strpěla provedení nezbytných služebních úkonů, jako je snímání daktyloskopických otisků, pořizování obrazových záznamů, zevní měření těla a zjišťování zvláštních tělesných znamení; měření těla a zjišťování zvláštních tělesných znamení provádí osoba stejného pohlaví nebo lékař.

(8) Nezjistí-li policista totožnost osoby do 24 hodin od předvedení, je povinen osobu propustit.

(9) O předvedení a provedených služebních úkonech sepíše policista úřední záznam.

Rozumíte tomu Helenko? Nebo potřebujete něco vysvětlit? Váš známý tam mohl být ještě 30 minut! A pochybuji, že tam byl naprosto bezdůvodně. Chtěl bych vidět policajta, který by si to vzal na triko.

38 Helena Helena | 15. května 2007 v 0:27 | Reagovat

To Gesvik: Jaj, to je pouček. Ten kamarád na policii skutečně nebyl bezdůvodně, byl tam proto že se k němu policisté nechovali slušně.Byl o víkendu v restauraci s kamarádem, ve 4 ráno už trochu pod parou. Přisedl k nim pár cizích neznámých lidí a oni se jich nevšímali a bavili se mezi sebou- ( přisedli k nim protože jinde nebylo místo- cizí lidé). Ta cizí slečna zavolala policii na svého přítele, že jí chce zmlátit(už to předtím udělal). Dva policisté(MP) tam naběhli jak tornádo a před tím než vyslechli tu slečnu začali na ty moje kamarády křičet: Vy jste jí určitě chtěli také mlátit( ta slečna vyloženě oznámila že to je její přítel- 1osoba, která seděla s ní): totožnost, jedu jedu!!!!Vůbec si nedali vysvětlit, že to jsou cizí lidé a že oni si tam v klidu sedí a nemají s nimi nic společného. Tak jim prostě řekl, že možná mají právo na prokázání jeho totožnosti, ale on že zas má právo aby se k němu chovali slušně a že jim sdělí totožnost až se tak budou chovat:). Kdyby nebyl opilej, tak by se na to vykašlal, ale v podstatě měl pravdu.  Takže čím byli agresivnější, tím spíš jim to nechtěl říct, až ho odvezli a nepustili ho, dokud totožnost nezjistili sami- z něj to nedostali. Na triko si to vzali proto, že řekli, že je určitě hledaný, když nechce prokázat totožnost.Trochu si z nich dělal srandu: jako když se ho ptali: máme ti dát pouta? Řekl jim : to se mě ptáte? To snad musíte vědět sami, jestli mi máte dát pouta.A nemohli zjistit jeho totožnost, protože nikdy nic neudělal a neměl záznam, takže to trvalo.

To je spíš taková vtipná příhoda, ale také jsem se několikrát setkala s MP, kteří se chovali agresivně bez příčiny a podlě mě také není důvod, proč by se tak měli chovat k lidem, kteří nic neudělali, nebo pravděpodobně nic neudělali. Nedávno se mi stalo, že mě zastavil měšťák, který jel za mnou v autě protože jsem o 20km/h na magistrále překročila rychlost. Neměl radar, poznal to podle rychlosti co měl l sám na tachometru(navíc byl v civilu), takže jen pouštěl hrůzu, ale byl dost dramatickej - slabší povaha by z toho měla šok. Hodil přede mne myšku, vylítl z auta a rozrazil mi dveře a řval z plných plic- asi 7 minut, co jsem si to dovolila, jak si to představuju když před ním, policistou jedu rychle a třásl se vzteky.Kdybych byla chlap, tak bych určitě nějakou tu ránu chytla.

Podle mě je škoda, že to takoví policisté ostatním kazí. Kolikrát se potkám s policistou a zakecám se s ním, když je v pohodě. Ale jsou lidé, kteří mají jednu negativní zkušenost a zanevřou na policii všeobecně, to je podle mě škoda.

Je jich menšina, ale ty si člověk nejvíc pamatuje.  V životě jsem ale nezažila, že by se takhle choval jiný policista než městský. Ti s vyšší hodností, kteří řeší důležitější případy než parkovací pokuty si nemají za potřebí nic dokazovat.

Já zákon i policii respektuju, zákon nepřekračuju a tak nemám důvod se policie bát.Stejně tak to bere i ten můj známý. Ale právě proto, že zákon neporušuji, podle mně policisté nemají důvod se ke mě chovat povýšeně, nebo dokonce hrubě. Je to o lidech být policistou je zaměstnání jako každé jiné, nemělo by nikomu dávat důvod chovat se arogantně. Když s tím ale začnou, měli by jim to lidé oplatit: žádným udáváním a zapisováním si čísel a kdesi cosi, zkrátka ostrou odpovědí.- Tj: k poslednímu, beru to napřeskáčku.

K tomu ostatnímu: Já tomu Gesviku rozumím a samozřejmě vím, že to tak je, ale nikde v tom zákoně není uvedeno- když to řeknu vlastními slovy a ne poučkou: že policista se může ke svědkům události chovat hrubě a ironicky, každým slovem vyjadřující svou nadřazenost.Podle mě z toho vyplývá, žeby je měl normálně vyzvat k předložení dokladů a ne je slovně napadat a urážet. V takovém případě souhlasím s těmi, kteří to odmítnou. Když je člověk nevinný, nemá přece policista právo se k němu chovat nadřazeně a agresivně jen protože se špatně vyspal, nebo mu něco přelítlo přes nos, každopádně by ho mít neměl. S tím snad budete souhlasit.

39 Gesvik Gesvik | 16. května 2007 v 18:06 | Reagovat

S tímto souhlasím, to je bez debat!

40 Helena Helena | 17. května 2007 v 3:02 | Reagovat

Fakt? To jste mě překvapil.

41 Gesvik Gesvik | 17. května 2007 v 16:14 | Reagovat

Já sebe taky, ale je to první věc, na které jsme se shodli.

42 Helena Helena | 18. května 2007 v 3:14 | Reagovat

Že by krok k lepšímu?Jsou zkrátka případy, kdy i když podle zákona má policista "právo" pouštět hrůzu - nebo spíš by si obhájil tvrdší jednání, ale když vidí že to není třeba( po nějaké době ve službě už to pozná většinou na první pohled), neudělá to. Takových policistů si vážím, štvou mě ti, kteří zneužívají své pravomoce aby si dokázali jak jsou úžasní a léčí si tím různé mindráky.

43 Karlos Karlos | 19. května 2007 v 11:42 | Reagovat

To s vámi výjimečně také souhlasím, kolegy, co zbytečně machrujou taky nemusim....

44 Helena Helena | 21. května 2007 v 3:10 | Reagovat

Blbý je to, že na policistu, který je v pohodě, člověk za pár dní zapomene, zatímco ty druhé si pamatuje pořád.

45 katerina engeova katerina engeova | E-mail | Web | 24. května 2007 v 21:25 | Reagovat

hele policie je fakt husta je upe upe upe dobra hele ja vam chci jenom  rict ze ji obdivuju    takze papapapapappapapapapapappapapapapaapapapapapapapapapapapappapaapapapapapapapapapapapapapappapapaapappapa

46 katerina engeova katerina engeova | E-mail | Web | 24. května 2007 v 21:27 | Reagovat

hele policie je fakt husta je upe upe upe dobra hele ja vam chci jenom  rict ze ji obdivuju

47 Helena Helena | 25. května 2007 v 3:17 | Reagovat

Obdivuješ?:)

48 PANTER PANTER | 25. června 2007 v 18:23 | Reagovat

Nazdar heleno! Jak si tak pročítám Vaše příspěvky, tak se utvrzuji v tom, že jste zmindrákovaná z policajtů, ale totálně. Mám pocit, že nenávidíte jednoho konkrétního policajta co Vám asi dal kopačky a ventilujete se na každé uniformě. A taky zjišťuji, že jste s největší pravděpodobností ještě dítě co si dokazuje, že je již dospělá a proto se snaží vést dospěláckou konverzaci. Moje manželka také nesnáší všechny policajty jenom kvůli mě a přitom je první, která se dovolává jejich pomoci.

49 Karlos Karlos | 25. června 2007 v 19:01 | Reagovat

No jo, "naše" Helča :-) Kdyby sem nechodila, tak by tu nebyla žádná prdel...:-))

50 PANTER PANTER | 26. června 2007 v 0:48 | Reagovat

To zas jo, sranda musí být i když od heleny je to jeden blábol za druhým, škoda jen, že si po sobě nepřečte svoje pohádky a neporovná je s příspěvky před tím. U spousty věcí, jí je podáno vysvětlení, které třeba i přijme a v jiném fóru vypráví obdobu té samé pohádky s jinou omáčkou. HELENO holka dospěj. Policajti jsou taky jenom lidi a myslím, že je mezi nama spousta takových, po kterých ženy touží i přes to, že jsou zmindrákované policií jako ty. Já jsem polda, úplatky neberu, svojí práci dělám na 120% a když mám volno, tak spravuji auta, abych uživil rodinu. Nekradu, nekouřím, nepiju, nefetuju, dělám práci přesně tak, jak to po mě chtějí, jsem k lidem vstřícný slušný a když je to třeba, tak i dostatečně přísný a tvrdý. Namám pocit, že bych byl špatným člověkem, jenom proto, že dělám práci, kterou nechce nikdo dělat a když už jí dělá, tak odchází do důchodu s nervama úplně v hajzlu s podlomeným zdravím. Dělám tuhle práci 8 let a za tu dobu jsem pořádně zešedivěl ze samého stresu s neukázněnými lidmi a z hajzlů, kteří každou chvilku vyhrožují vevražděním mojí rodiny, nadávají nám do buzerantů, zmrdů a jiných výsostných v nadávek, protože vědí, že verbální útok na veřejného činitle není trestný. Je směšné jak se pohoršuješ nad malichernostma, já byl v roce 1993 ve válce a jsem si naprosto jist, že kdybys tam byla ty, byť jen jeden týden, tak bys ten rozum do hlavy dostala a nezaobírala se hloupostma.

Představ si situaci, že jsi servírkou a jeden z hostů ti řekne" Ty krávo co na mě čumíš", budeš potom k jinému hostu upřímně milá, nebo budeš zděšená a nepříjemná. Je čas, zamyslet se nad sebou. Jinak pro doplnění aby bylo jasno, jsem měšťák. Moje zkušenosti jsou takové, že mnohokrát se někdo dopustil protiprávního jednání já ho pustil domluvou a v konečném důsledku na mě začal hulákat, že ho jenom buzerujeme..... atd. atd. Za dobrotu na žebrotu. Ale abych zase jenom nečernil, mám velmi dobrý pocit z toho, když mi přestupce řekne, že bylo potěšením ode mne dostat pokutu. Je to zřídka, ale potěší to.

51 Helena Helena | 29. června 2007 v 4:10 | Reagovat

To Panter: Já jsem ale nikdy neřekla, že to je o policii a každému to opakuju-je to o lidech. Jestli jste takový jak popisujete, tak všechna čest, to je super.

Mě jen naskakuje husí kůže z městských policistů, kteří se cítí jako nadlidi, mluví jak kdyby spolkli sbírku zákonů a když nejsou ve službě, baví se tím že chytaj lidi za mírné přestupky jako kouření v metru a podobné blbosti- hned vytasí odznak a začne pouštět hrůzu- většinou na holky a slabší kluky- hodněkrát jsem to zažila- začnou si vymýšlet něco k čemu vůbec nemají pravomoc za takovou blbost- například několikatisícová pokuta- nebo zadržení na 24 hod. Nepříčetně na ně řvou a nahání hrůzu, až se třeba i rozbrečí a pak je nechaj být. Mají z toho asi radost a dělá jim to dobře.A podobný-to jsem viděla fakt hodněkrát. Mě takovej jeden pronásledoval v metru- zrzavej prcek za kouření ve vestibulu(jednou)- snad půl roku- jakmile mě zahlídl, utíkal za mnou přes celej perón (legitumujte se, nebo mám zavolat kolegy?) - pak jsem si raději pořídila auto. Měl možnost na té samé trase ve volném čase (když už ho to tak bralo) chytat skupinu rumusnkých kapsářů- ale na ty si nedovolil.To byli chlapi a namakaní.

A takoví ti co tvrdí jak do písmene dodržují dopravní zákon a tvrdě se za něj berou, ve skutečnosti to nemaj šanci ani pořádně pochopit když jim nic nehrozí a jezděj jak se jim chce, s majákem na oběd a tak. Mě to nevadí, kdybych to dělala, využila bych to taky, každý využívá výhody které to které zaměstnání poskytuje, ale vadí mi když moralizujou, jako kdyby šlapka kázala o panenství.

Jinak jsou i super policisti, taky kolikrát narazím na skvělýho s kterým se zakecám a mám z toho fajn pocit. Bohužel si lidi většinou zapamatujou jen negativní zážitky.

Také jsem už hodněkrát slyšela že policista za svoji benevolenci ještě dplatil. Nemůžou ale přece soudit všechny řidiče kvůli pár d.....m, navíc nemělo by to být tak, že když nějakej takovejhle s....č podá stížnost- je to dva policisti proti jednomu- svědectví policisty je většinou důvěryhodnější než civila a teoreticky by neměl mít jeden člověk proti dvěma policistům šanci něco dokázat?

Tu situaci se servírkou moc dobře znám, dělala jsem jí při škole jako brigádu v nonstop baru, kde byly rvačky na denním pořádku a hlídala ho špičková bezpečnostní agentura- výběrová zásahovka té agentury. Byli tam na tísňpvé tlačítko do 3 min. A samozřejmě všechny servírky proti hostu který je ohrožoval stály kdyby něco 100% za klukama z tý agentury.

Stalo se ale i že tam byla rvačka s noži ve třetí místnosti kde nebylo vidět, takže já jsem nezmáčkla tísňák a jeden z hostů zavolal MP.Viděla jsem je na kameře- přijeli za 12 minut a zavolali si tu agenturu, na kterou čekali dalších 5.Bez nich dolů nešli.

Je fakt,. že je to taky těžký, oba byli už starší a jedna z nich žena a asi netoužili po tom nechat se tam zmlátit, na druhou stranu ale mezitím co stáli u vchodu a čekali mohl někdo zbytečně umřít. Také chápu že k Mp nemůžou brát samé vyýběrové lidi- co se týče bojových sportů, ale mohlo by se to třeba zařídit tak, že k něčemu takovému by se automaticky posílala alespoň státní.

Jako teď nedávno ten zfetovaný taxikář odzbrojil a zmlátil ty policisty. To by se nemělo stát, byli přece !!!

52 Karlos Karlos | 29. června 2007 v 11:03 | Reagovat

Helčo, v zásadě s vaším článkem souhlasím, ale pouštět si maják, když jedu na oběd? To si v životě nedovolím a ani neznám jedinýho kolegu, kterej by si tohle lajsnul. Samozřejmě, může se najít policista, kterej si to dovolí, ale takhle to paušalizovat jako jste to udělala vy, to se mi nelíbí.

53 PANTER PANTER | 30. června 2007 v 21:41 | Reagovat

No konečně musím konstatovat, že tento příspěvek od Heleny už mě nedráždí, skoro bych řekl, že je poměrně rozumný. Podle mého názoru starší nestarší, zákrok musí zvládnout každý. Já jsem velitel směny, řidič zásahového vozidla, operační a jsem si naprosto jist, že se mohu na svoje lidi spolehnout, jak v zákrocích tak i v řešení přestupků, trestných činů (ty se předávají policii státní), tak i správních deliktů (ty zase jdou na příslušné správní orgány), proto se pohuršuji nad zazděním všech policajtů bez rozdílu. K prosazení práva v zájmu občanů a obcí nejde vše řešit jenom lahodným slovem, všude ve školách nás učí, že nejprve med(milé slovo), když to nezabere bič (důraznější mluva), pak obušek (skoro křik) a pak teprve vše ostatní. Moje nadšení z práce vždy opadá když narazím na idiota. Minule jsem chytil chlápka v jednosměrce (projel kolem značky, zábrany, další značky) zastavil jsem ho z jedoucího vozidla, chlap vyskočil a když viděl, že je kolem plno lidí začal na nás hulákat " vy mrdky, co mě buzerujete, co si myslíte, že se vás leknu, mám vás v píči vy čůráci" a co dál ? máme mu řici, že má pravdu a omlouváme se mu za to , že ho obtěžujeme? nebo mu máme vypálit flastr jako prase a v krajním případě pokud se neuklidní nacpat ho do auta a předvést ke zjištění totožnosti na OO PČR kde vychladne. Jak si nás lidi můžou vážit, když vidí, že si necháme takovéhle jednání líbit, jako veřejní činitelé. Když proti takovémuto tupci "zakápneme tipec" tak jsme zase všude za ty, co neumí nic jiného nežli někoho zmlátit. Každý totiž hned všechno dokáže vyřešit, jenom ti tupci měšťáci nedokážou nic vyřešit. jenomže to je omyl, ten blbej měšťák si zváží důsledky kdaž zakročí tak či onak. Lidé si myslí, že když někde někdo ruší noční klid, tak tam měšťáci přilítnou, vykopnou dveře a udělají pořádek, ale to je omyl, když policajt pez písemného povolení soudce vstoupí do uzavřeného objektu, tak už je to zneužití pravomoci veřejného činitele (samozřejmě existuje vyjímka pro případ nebezpečí z prodlení, při ohrožení života, zdraví nebo majetku osob). Jinak na denní je mojí činností 50% ty neoblíbené botičky a zbytek jsou oznámení občanů (žádosti o pomoc), veřejný pořádek (čistota města, špatné dopravní značení, závady na veřejných prostranstvích vyřizování záležitostí soudů a magistrátu - doručování obsílek a asistence pro orgány policie a města). V práci jsme 12hod a zaplaceno máme 11. Co se nočních týče, tak je to 5% botičky, 50% tísňové žádosti občanů o pomoc (rvačky, domácí násilí, a pod.) a zbytek jsou pronásledování a zadržení opilců za volantem, zlodějů a výtržníků, žádosti o pomoc ze strany PČR - je jich málo, tak nám předávají svojí práci, žádosti o pomoc ze strany záchranky nebo hasičů, všichni totiž u nás vědí, že měšťáci vždy přijedou a včas. Také máme napojené objekty na pult centrální ochrany a když se spustí alarm, tak tam musím být do 3 - 5 min za jakékoliv situace, proto také hojně používám majáky a sirénu. Ono totiž ze zákona, pokud jsem nucen (zákrok) porušit zákon např. překročit rychlost v obci, musím majáky zapnout, což dělám s oblibou pro bezpečí vlastní i ostatních. Jinak nás občané volají na každé uprdnutí, 15x za noc na různá místa kvůli rušení nočního klidu. Pokud jsem operační, tak jsem ten, který přijímá veškerá oznámení od občanů, které musí roztřídit a rozhodnout, jak se co bude řešit, jestli nám přináleží kompetence na řešení toho, či onoho oznámení (většinou se snažíme vyjíždět na všechna oznámení aby nevzniklo nebezpečí z prodlení a poté se rozhoduje, zda řešit, či předat, nebo jen poučit občana), obsluhuji pult centrální ochrany, zpracovávám písemnou formou přijatá oznámení a vše co se děle - je nám předáno, čí námi zjištěno, kontroluji činnost obsluhy kamerového systému, řídím činnost celé základny, rozděluji úseky hlídkám, sleduji jejich činnost, v případě, že se dostanou k záležitosti, pro kterou nejsme právně vyškoleni musím hlídkám poradit a pokud nejsem ani já schopen kvalifikovat právní úpravu, musím příslušné znění zákona nalézt přímo v tištěném zákoně. Můžu svědomitě říci, že někdy mi je mojich lidí i líto, protože se za celou noc nezaství, nestihnou se najíst, ani odpočinout a honím je jak namidlené fredky z místa na místo, ze zákroku, do zákroku, z oznámení na oznámení, mezitím přijde alarm a musí letět tam. Na konci každé směny já zpracovávám závěrečné vyhodnocení směny, jejich výsledky a pod. Oni zase musejí sepsat všechna oznámení o přestupcích, úřední záznamy o zákrocích, sepsat všechna oznámení na přidělení trestných bodů pro řidiče a pod. Nikdy se nedostanu domů včas, protže musím čekat na poslední auto a člověka který je v terénu, abych mohl všechno dopsat a lidi v terénu? ti chodí domů mnohokrát hodinu i dvě po pracovní době a nikdo jim žádný přesčas nezaplatí. Toto je hrubý výčet práce naší městské policie. Samozřejmě, že jsou dny a není jich mnoho, kdy lze zvolnit a je obrazně řečeno klid. Průměrná mzda strážníků u nás je mezi 16 - 18 tisíci brutto a to je za to, že se honí, nervují, nechají si nadávat a pod. velmi málo (můj názor). Nesnáším policajty co se chovají tak, že já jsem král a ty hovno. U nás je také pár jedinců, kteří se cítí jako polobozi (hovada) a ti nám kazí těžko vybudovanou reputaci. Nejhorší je, že máme výsledky a mínění občanů vůči nám je velmi dobré a jeden průser byť i miniaturní, zazdí práci všech. Nikdo najednou nevidí  všechno co jsme udělali dobrého, každý poukazuje jenom na tu jednu chybu. Omlouvám se za případné chyby v textu, ale právě jsem přišel utahaný z práce a už se mi to neche znovu číst. Jinak pokud by náhodou někoho napadlo se ptát, jakáže je to městská policie u které sloužím, tak to boužel neprozradím kvůli zachování vlastního soukromí. Jinak pro doplnění, moje směna má 3 vozidla se 6-ti lidmi na celé město, které není zrovna malé. A u každého zákroku si zvážíme, jestli na něj reálně máme nebo jestli je třeba zavolat posilu. Já jsem vždy šel do kždého zákroku naplno viz 2 měsíce polámaný hrudní koš, úrazy rukou, nohou a pod. Není to tím, že bych zákrok nezvládl, ale při hromadných rvačkách sem, tam tělesná schránka povolí a lehce se stane, že jí "koupíte" odkudsi z prostoru zcela nečekaně.

54 Helena Helena | 2. července 2007 v 4:48 | Reagovat

To Panter:TAK podle vašeho příspěvku by jsme se spolu určitě také v pohodě shodli. Nebudu to sáhodlouze rozebírat, ale být takových policistů věšina, nebylo by co řešit.Jezdím od 18.let  a spolicisty mám hroznou spoustu zkušeností( třeba když jsem na dálnici měla dálniční známku v peněžence a ne na skle, všimli si že jsem zapoměla - zastavili mě pro to, že jsem neměla dovřenou kapotu- měli radost, žem mě zachránili- kdyby se kapota otevřela tak bych se mohla vysekat, tak jsme ještě chvíli kecali a odpustili mi to.

Ne že bych je měla ráda za to že jsem ušetřila penízky, ale za to že se nevyvyšujou na ostatní. A to mám desítky takových zkušeností, stejně tak ale znám spustu lidí,kteří si zapamatujou jen ty dobrý a o těch špatných vůbec nemluví. Já mám dobrý i špatný a to min. půl na půl.

55 PANTER PANTER | 3. července 2007 v 10:39 | Reagovat

Jinak abych upřesnil ten nábor policistů, jak státních, tak městských. V běžné PČR, jsou středoškoláci, kteří mají policejní akademii, studují stejné zákony jako měšťáci, samozřejmě mají toho více v oblasti kriminalistiky. Mají na to spoustu času (mnimálně rok), aby do těch hlav všechno nacpali, pak mají zkoušky a ty už si nikdy neobnovují.

Kriminálka je složena z vysokoškoláků, kteří jsou kapitola nafoukanosti sama pro sebe, ale abych jim nekřivdil všem, jsou tam i vzdělaní inteligentní super lidi, naproti tomu vysoká škola není zárukou vzdělanosti a inteligence.

Měšťáci, výše uvedené studium, musí do těch makovic nacpat jenom za 6 týdnů a pak je zkouška před komisí ministerstva vnitra, která je složena z 3 odborníků, většinou je samej plukovník.

Zkouška je z tělesné přípravy, zákroků a zákona.

zákon o obecní policii

zákon o obcích

zákon shromažďovací

zákon o policii ČR

trestní zákon

trestní řád

živnostenský zákon

zákon o zbraních a střelivu

přestupkový zákon

správní řád

zákon o provozu na pozemních komunikacích

Zkouška se skládá z písemné části - testů (jsou v nich obsaženy otázky ze všech výše uvedených zákonů) a pokud je zvládnuta, tak přichází ústní, která je složena z teoretické části výše uvedených zákonů a potom prakticktická část, kde musíte přesně vysvětlit, případně ukázat, jak se skutečně řeší určitá situace. Například jak použít zbraň v konkrétní situaci, co je před použitím zabraně, za jakých podmínek se může zbraň použít a proti komu, co následuje po použití, je toho spousta a na závěr je k té zbrani spousta papírování a vyšetřování atd. Zkouška MP se opakuje každé 3 roky a státní má jednu na doživotí, pak už je nikdo nezkouší. Takže my si znalosti musíme oživovat stále a u státní co jim z hlavy vyprchá a nepracují s tím, tak to už tam nazpět natlačit nemusí. Splupráce mezi naší MP a policií státní je vinikající, ale jsou i vyjímky, zvláště když je celou noc zamestnávám. Obě složky mají lidi, kterým se tahat nechce, můžou být vzdělaní, vysportovaní, ale tahat nebudou a ne a ne. U státní je spousta lidí, se kterýma jdu do čehokoliv bez zaváhání, je s nama absolutně perfektní spolupráce a jsou tam zase tací, co když je vidím, tak mi naskakuje vyrážka a jsem si naprosto jist, že se v tento okamžik musím spolehnout jenom sám na sebe. Onehdy rozsekal vietnamec mačetou jiného vietnamce a zjistilo se, že jede v Oktávce s nějakým jiným vietnamcem a s dítětem od někud někam. Museli jsme jednat velmi rychle a URVNA by to nestihla. Bylo nasazeno cca 6 aut, vysílačkou jsme si rozdělili úlohy, prioritou bylo zachránit dítě za každou cenu. Jezdil jsem tehdy smíšenou hlídku 1x měšťák + 1x stáťák. Naší úlohou bylo zablokovat služebním autem vozovku a zlkvidovat řidiče a to žádnou střelbou (ohrožení dítěte), tenkrát jsme ještě neměli ani neprůstřelné vesty. Další 4 lidi měli za úkol zachránit dítě a zbytek likvidaci pachatele. Vybráno bylo místo na horizontu, kde byl nejmenší počet pohybujících se nezúčastněných. Zapíchl jsem auto na příč a hned skočil na řidiče, ven jsem ho dostal rychle a když jsem mu zacvakl pouta tak se pokadil a pomočil strachy. Koutkem oka jsem jenom zahlédl ostatní, jedni v balíku utíkali z dítětem pryč od zákroku a druzí se váleli na vietnamci. Pak jsem si teprve uvědomil, že ten můj "parťák" od PČR se nestihl od auta ani pohnout (nezvládl to) a teprve teď, ve mě proběhla ta vlna zděšení co se všechno mohlo stát a to, že mě vůbec nikdo nejistil, od té doby ho nesnáším. Jinak on byl ten, který měl zákrok vést, přeci státní je tu na trestné činy a měšťáci na ty psí hovínka. Zákrok všech, byl ihned vysílačkou vyhdnocen okresním reditelem PČR, jako výtečný. Prohlídkou vozidla bylo zjištěno, že v kapse vedle řidiče, byla dýka s čepelí cca délky 25cm a mezi sedaly mačeta, nic z toho nestihl použít (naštěstí), když jsem si to všechno znovu uvědomil (celý zásah), tak mě přeběhl mráz po zádech. To jen aby bylo jasno, že je úplně jedno, jestli je to měšťák, nebo stáťák u nikoho se nedá říci že je vycvičený lépe protože..., je to jen a jen o jednotlivci. U nás slouží převážná většina aktivních sportovců, jsou to fotbalisti, hokejisti, boxeři, tajští bojovníci, kulturisti a pod. Já aktivní sportovec nejsem, ale mám výcvik vojenský, (jednotka rychlého nasazení mírových sil OSN UNPROFOR), než jsem se stal policajtem, tak jsem byl profesionální voják.

Před každým přijetím je žadatel podroben psycho testům (několikahodinovému), testy provádí psycholog a jsou stejné jak pro PČR, tak pro MP. To je to hrubé síto výběru policistů.

To co bylo o příspěvek výše, tak nad tím jsem se musel pousmát. Co vyřeší na stejném místě státní s městskou, tak to nechápu. Jedině to, že tam bude více lidí. Čtyři lidi od měšťáků, vyřeší to samé co čtyři lidi od stáťáků, nebo čtyři lidi ve smíšené. Je to jenom o těch lidech a né druhu policajtů. U nás státní při zákrocích žádají o pomoc městskou a naopak, vždy je to jen o tom, kolik máme kde kdo lidí, které můžeme použít. Zažívám situace, kdy na místo násilí přijede hlídka PČR a nezakročí, dokud tam nepřiletíme my, pak jdeme do akce společně (většinou), stávají se i komické situace, kdy státní je na místě první a když dorazíme my, na nic nečekáme a vlítnem dovnitř, pak teprve zjistíme, že státní zůstala buď venku, nebo se za námi plouží, ale jsou i u nás lidi kteří to udělají stejně. U naší MP vede výcvik jeden z nás, který sloužil jako vězeňská stráž, je to vrcholový boxer a bojuje na soutěžích K1, zrovna v září nás čekají testy, kliky, lehy sedy, dřepy, šplh atd. a na závěr 3km běh. Fuj, běhat nesnáším, jak jsem měl zdemolovaný hrudník, tak mi žebro tlačí na plíci a když běhám tak se mi špatně dýchá, tak si potom připadám s dýcháním jako pes.

Ten náš trenér, trénuje i státní a sám říká, že to co zvládáme my je nebe a dudy proti tomu co ne - zvládnou státní.

Tohle všechno zde píšu né proto, abych nadzvihl své ego, ale proto, aby ti šťouravci trošku pochopili princip práce státní a městské policie.

56 PANTER PANTER | 3. července 2007 v 10:43 | Reagovat

URNA - je útvar rychlého nasazení

57 Filcka Filcka | 3. července 2007 v 22:16 | Reagovat

Panter: Jste prostě boží....!!!

58 PANTER PANTER | 4. července 2007 v 9:37 | Reagovat

Boží neboží, je to věc názoru, jenom jsem chtěl, aby byla osvětlená práce policajtů. Je jasný že jsme represivní složkou, která nemůže být pro hříšníky  v oblíbenosti. Nesnáším, když někdo podává svůj subjektivní pocit jako by to byla skutečná fakta. Proto ty sáhodlouhé články. Je jasné, že ten co nemá čisté svědomí tak policajty nesnáší. Výše uvedená přezdívka je k zamyšlení a to bez urážky, třeba se někdo tak cítí.

59 Helena Helena | 13. července 2007 v 2:57 | Reagovat

To Panter: teď nahraju na smeč všem ostatním- buď jsem blázen s těžkou sklerózou ale u každýho příspěvku se opakuju jak poškrábanej gramofon- že práce u policie je stejně jako práce kdekoli jinde jen a jen o lidech a ne o pravomocích, sebevědomí, atd. atd.- takhle to alespoň já berua nikde jsem  toneřekla.Nikde jsem neřekla, že odsuzuju všechny policisty bez rozdílu.

Moje zkušenosti s kriminálkou jsou přesně opačný- vždycky byli nad věcí, v pohodě i když si  asi spousta lidí myslela že ne- je ale fakt že jsem se s nimi v životě setkala minimálně a když tak .

Jeden příklad: Městský policista který nebyl ve službě se mi prokázal odznakem protože jsem kouřila ve vestibulu metra- mi začal prohledávat batoh. Mimichodem mi bylo 14, takže jsem ještě neměla ponětí o tom jaké má pravomoci a jaké nemá.Zdůvodňoval to tím že má podezření na drogy- vypadala jsem jako typický dítě  hrající si s barbínou.No a šel okolo kriminalista, který se ho zeptal o co jde a když mu to ten mp v\světlil , řekl mu že může být rád že se po něm nebudu chtít svézt, protože je to protiprávní.

60 Mirda Mirda | 15. července 2007 v 6:45 | Reagovat

Dobře ti tak, když ve čtrnácti hulíš, já bych tě ještě zfackoval.

61 Helena Helena | 19. července 2007 v 2:50 | Reagovat

To Mirda:Vidíš, tak to je právě to, coby policisté dělat neměli. Není to jejich věc a je to protiprávní.Kdybys to udělal, je to normálně napadení, kdyby se našel nějakej aktivista, kterej by to fotil nebo filmoval a udal to.

A to jsou právě ti policisté, kteří dělaj ostudu všem ostatním. Fackovat 14-letý dítě? To si pak připadáš jako hrdina?

62 PANTER PANTER | 26. července 2007 v 9:29 | Reagovat

Vidím, že Helena je asi pěkné kvítko z čertova zahrádky. Heleno, zdá se mi, že buď lžeš, nebo tlumočíš vyprávění někoho jiného a taky mám pocit, že ty nejsi z těch plnoletých, v každém případě o NAPADENÍ se jednat nemůže, tak prosímtě nezaváděj, strážník by se dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele. Když vidím spratky kouřit, tak mi naskakují pupínky. Taky nechápu, proč by se prokazoval odznakem když byl ve službě, to je tak trochu hovadina nemyslíš? Nevím co není jejich věc, potírat zločinnost ? To jsi trošku vedle holka, ten batoh ti mohl legálně omrknout, kdyby tě chtěl předvést na policii a potřeboval by se přesvědčit jestli nemáš u sebe zbraň.  Já tě odhaduji tak na 16 - 17let.

63 Karlos Karlos | 26. července 2007 v 12:55 | Reagovat

Panter: Helena psala, že nebyl ve službě.. Ale to je jedno, stejně se mi to celý taky zdá jako blbost.

64 PANTER PANTER | 30. července 2007 v 8:53 | Reagovat

Hmm, tak to se omlouvám, to mi nějak uteklo. Městský policista, nemá nárok mimo službu bez uniformy provádět takovéhle akce. Mimo službu musí učinit jiná opatření, aby zabránil protiprávnímu jednání. Tím se myslí, že v případě podezření na trestný čin (krádež, loupež, a pod.) zakročí v plném rozsahu své pravomoci, v případě přestupku zavolá kolegy v uniformě a předá jim to.

65 Helena Helena | 9. srpna 2007 v 4:48 | Reagovat

To Panter: Nelžu, není k tomu důvod, vždyť je ta diskuze anonymní. Kdysi mi opravdu bylo 16 i 17, dnes už bohužel ne, to je zkušenost z mládí.

Když vidíte "spratky" kouřit, husí kůže vám naskakovat může ale není to důvod pro měšťáka který není službě, pokud je zahlédne se po nich "vozit"a vyhrožovat jim neoprávněnými zákroky dokud se nerozbrečí, to je od nich jen ubohost.

Jinak se zabráněním protiprávnímu jednání máte určitě pravdu, o tom jsem se ale nezmínila.

Ten měšťák byl evidentně zamindrákovaný zrzavý prcek, kterému ještě teklo mlíko po bradě(bylo mu tak max. 20 let). Dnes by to bylo jinak, ale tenkrát mě těmi výhrůžkami skutečně rozbrečel-ve 14 letech  že příště za kouření v metru mě odvede do zastavárny- když nebudu mít peníze na zaplacení pokuty za kouření v metru, kde budu muset zastavit telefon, abych pokutu mohla zaplatit. Když mě pak zahlídl v socce- utíkal za mnou přes celý peron a když mě dohonil chtěl vidět jízdnku- další věc ke které neměl pravomoc a už to jelo- nemáš jízdenku, tak občanku. Nemáš občanku? ( takže mám podezření že lžeš a nechceš ji ukázat, v tom případě ti prohledám batoh)Tak jedeme na stanici, jO? Tam tě můžu držet až 48 h abys věděla.

Jsou takoví měšťáci, bohužel a i jeden na desítky dobrých dokáže kazit pověst ostatním tak že jim nevěří většina populace.

66 PANTER PANTER | 10. srpna 2007 v 21:48 | Reagovat

No tak tohle je už trošku přitažené za vlasy, žádná městská policie nemá žádné oprávnění kohokoliv zadržet na 48hod. to je pouze kompetence státní policie. Jestli se to skutečně takhle stalo, o čemž pochybuji, tak to byl debil. Děti do 15-ti let pokuty neplatí a od 15-18 poloviční sazby max 500,-Kč

67 Helena Helena | 16. srpna 2007 v 3:34 | Reagovat

Já vím, že ne, tenkrát jsem to ale nevěděla, je ale fakt že to byl jeden z mnoha, debil se najde v každém povolání.

Nepochybujte ale o tom, nemám důvod lhát, diskuze je anonymní a tohle není žádný psycho, nic dramatickýho- kdybych si chtěla něco vymyslet, nebylo by to takové nic ,potkávala jsem toho mp min. jednou za 3 dny, další jeho bylo: je ti teprv 14, odvezu tě na cpz a zavolám rodičům, jestli pak vědí kde jsi atd. Pak když viděl že jsem celá vyděšená, tak toho nechal a odešel. Měl jen evidentně radost z toho,že mě vyděsil.

Tím jsem jen chtěla říct to, že kdyby se dělali účinné psychotesty k mp, takový chudák by nemohl projít.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama