Nová dálnice D11 až od středy večer

19. prosince 2006 v 8:00 | ČTK |  Doprava
Po celém novém úseku dálnice D 11 od Poděbrad k Hradci Králové se řidiči budou moci svézt ve středu po 18:30. Politici a stavbaři sice dálnici otevřou v úterý odpoledne, ale více než den bude silničářům trvat odstranění vodicích panelů a provizorního značení z části dálnice, která byla zprovozněna loni. Informovalo o tom Ředitelství silnic a dálnic.

Nový úsek měří 42 kilometrů a na 18 kilometrech mezi Dobšicemi a Chýští se na polovině dálnice jezdí již od loňského prosince. Právě z tohoto úseku musejí silničáři odstranit asi 1000 bezpečnostních panelů a dalšího provizorního značení. Jednotlivé úseky tak budou otevírány během středy, poslední úsek pravé části dálnice mezi Poděbrady a Dobšicemi bude otevřen v 18:30.
Otevření dálnice již nebrání ani pardubičtí hygienici, kteří dnes vydali výjimku na překračování limitů hluku na provizorním sjezdu z dálnice přes obec Libišany. Výjimka bude platit do konce roku 2008 a je navázána na několik podmínek. Přes Libišany například nepojedou kamiony na dálnici a také přes ně nebudou jezdit nákladní auta ze stavby dálnice. Důležitou podmínkou je také výměna oken v domech v Libišanech do 1. července," řekl ČTK ředitel pardubické krajské hygieny Antonín Vykydal. Stavbaři nyní budou mít dva roky na to, aby dálnici dokončili až do Hradce Králové nebo vybudovali jiný provizorní sjezd.
Řidiči budou moci nový nový úsek dálnice až do 31. prosince využívat bez dálniční známky. Nový úsek bude přílohou příslušné vyhlášky ministerstva dopravy zpoplatněn od 1. ledna, uvedla hradecká krajská policie.
Policie řidiče varovala před možnými střety se zvěří, protože na řadě míst kolem dálnice je vybudováno pouze provizorní oplocení. Někde oplocení může chybět úplně, proto je reálné nebezpečí, obzvláště za soumraku, noci nebo v ranních hodinách, že na dálnici může vniknout zvěř, uvedl šéf krajské dopravní policie Karel Bušta. Upozornil také na to, že nový asfaltový povrch dálnice nemusí mít zpočátku požadovanou přilnavost, a brzdné dráhy aut mohou být delší. Řidiči by proto měli dbát na dodržování bezpečné vzdálenosti od vpředu jedoucích aut.
Na pořádek na dálnici bude policie dohlížet z nově zřízeného oddělení v Pravech u výjezdu na 76. kilometru. Od 20. prosince bude mít oddělení nepřetržitou hlídkovou službu. "V Pravech má podle tabulek pracovat 26 lidí, začínat budeme asi s 12 policisty," řekla při nedávném otevření stanice mluvčí krajské policie Iva Marková.
Po otevření dálnice ještě silničáři v průběhu ledna osadí betonová svodidla do dosud otevřených přejezdů středního dělicího pruhu. Kvůli tomu bude dočasně uzavřen v obou pásech dálnice levý jízdní pruh.
Pro kamiony bude dálnice průjezdná jen do sjezdu na 68. kilometru u Chýště. Řidiči nákladních automobilů tam budou muset sjet na silnici první třídy číslo 11. Také kamiony jedoucí od Hradce Králové se na dálnici dostanou až u Chýště. Cílem omezení je nevpustit kamiony na provizorní spojení konce dálnice s krajským městem přes Libišany a Plačice.
Prodloužená dálnice, jejíž stavba stála 15 miliard korun, skončí asi šest kilometrů před Hradcem Králové u provizorního sjezdu u Sedlic. Sjezd je napojen na objízdnou trasu po silnici druhé třídy číslo 333 přes obce Libišany a Plačice do Hradce Králové. Chybějících šest kilometrů dálnice až do Hradce Králové stavbaři zatím nepostavili kvůli problémům s výkupy pozemků.
Autor: ČTK.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama