Husákova limuzína jela 170 km/h - pohled z obou stran

22. prosince 2006 v 9:32 | TL |  Policie jako vzor
Včera a předevčírem změřila MF DNES limuzínu policejního prezidenta při 170ti kilometrové rychlosti. Kauza opět vyvolala vlnu diskusí. Kde je ale pravda? Nabízím pohled z obou stran.

Verze 1 : Přestupek! Rezignace!

"Auto policejního prezidenta Vladislava Husáka opět ohrožuje provoz na dálnici. Místy jede rychlostí až 170 km/h. Důvodem k zastavení pro něj není ani stopka na železničním přejezdu. Tentokrát ho neřídí policejní šéf, ale jeho řidič, tedy také policista." - tak vypadal včerejší titulek u článku MF DNES.

Rozhovor redaktorky Zuzany Janečkové s V. Husákem:

Vladislav Husák právě opouští svůj vůz, který ho nepovolenou rychlostí dovezl do Prahy. V ranním šeru a ještě napůl rozespalý zjišťuje, že byl opět sledován redaktory MF DNES. Tvrdí, že o tom, jak rychle jezdí jeho řidič, nemá tušení.
Vy už jste jel zase rychle.
Jak rychle?
Jel jste sto sedmdesát.
A kdy? Já se z toho zblázním, a kdy?
Já vám to popíšu. Nejdřív jste jel solidně. Sto čtyřicet, dobře, dejme tomu. Ke konci toho dálničního úseku jsme ale už jeli 165 a nemohli jsme vás dohonit.
Já jsme nachcípanej, měl bych spíš ležet, ale to je jiná věc. A kdy to bylo?
No teď. My jedeme celou dobu za vámi až sem.
No já nevím, jednak jsem spal. Je konec roku, děláme spoustu nových věcí s novým zákonem a takovýhle věci.
Takže jste nějak pospíchal? Ale počkejte, my jsme vás měřili už včera a to jste jel taky těch sto sedmdesát.
Jak já, já jsem jel...
Tedy váš řidič jel.
No tak děkuju, děkuju. Já nevím, já jsem to nesledoval.
Ale to musíte sledovat.
To se nezlobte, to nesleduju. Jednak pospávám, nemám, co bych vám k tomu vážně řekl. Ale to myslíte vážně tohleto? Že jsme jeli sto sedmdesát?
My to máme zaznamenané.
To nevím, k tomu já opravdu nemám co říct, já jsem se docela poučil, takže když jezdím já, snažím se jezdit tak, abych nic neporušoval.
Tak musíte tedy domluvit i vašemu řidiči, ne?
Já mu samozřejmě domluvím, to je jednoznačné.
My jsme vás měřili už včera, to jste jel modrým vozem Audi, vezl vás řidič...
Ano, protože já si neřídím sám.
Taky na to šlápnul, jel těch sto sedmdesát. Tak jsme si říkali, dobře, třeba to mohla být slabá chvilka, ale když se to dneska opakovalo.
Nemám, co bych k tomu řekl. Já to nesleduju, je mi mizerně, sedím v autě, beru prášky.

Verze 2 : Řidič chránil bezpečnost

Tiskové prohlášení policejního prezidia k článku v MF DNES ze dne 21. prosince 2006
Redaktorka MF DNES Zuzana Janečková popisuje v dnešním vydání zmíněného deníku jízdu vozidla přepravujícího policejního prezidenta plk. Vladislava Husáka. Na základě tvrzení obsažených ve zveřejněných článcích jsem dnes dopoledne celou záležitost prověřil a konstatuji, že řidič policejního vozidla se během přepravy policejního prezidenta z místa bydliště na pracoviště nedopustil žádného kázeňského přestupku.
Řidič policejního prezidenta je zařazen jako policejní inspektor. Jeho pracovní náplní není jen přeprava policejního prezidenta z místo na místo, ale během přepravy i zajištění jeho osobní bezpečnosti, za kterou také zodpovídá. Pokud řidič během přepravy pojme podezření, že je sledován, musí se o této skutečnosti ujistit a následně přijmout odpovídající taktická opatření, která jsou součástí jeho výcviku (např. změna směru nebo rychlosti jízdy při současném dodržení všech požadavků na ohleduplnost vůči ostatním účastníkům silničního provozu).
Z hlediska zákonnosti jednání policisty se jedná jednoznačně o plnění úkolů policie a ze zákona tedy řidič může, na rozdíl od vozidla, které ho sleduje, využít ustanovení § 18 zákona č. 361/2000 Sb., v platném znění, o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů. Tato praxe platí všude na světě a Česká republika se v tomto rozhodně nestane výjimkou.
Ostře se ohrazujeme proti zavádějícím titulkům ve zmíněném deníku: "Policejní šéf: zase 170 km/h" a "Husák opět "králem" silnic". Policejní prezident služební vozidlo Policie ČR neřídil, byl v tomto případě osobou přepravovanou a, jak se již vyjádřil v deníku MF DNES, v diskutované době jízdu svého řidiče nesledoval. Autorka článků by se navíc při úvahách o "nejnebezpečnějších vozech karlovarské rychlostní silnice" měla sebekriticky zamyslet nad jízdou vozidla, v němž byla přepravovanou osobou ona.
Policejní prezident plk. Vladislav Husák i kancelář policejního prezidenta považuje tímto vyjádřením celý "případ" za uzavřený a nebude se k němu nadále vyjadřovat.
pplk. Ing. Jindřich Mayer - vedoucí kanceláře policejního prezidenta a přímý nadřízený řidiče služebního vozidla

Závěr

Každý názor je na místě. V této kauze se spíše přikláním k názoru policejního prezidia. Pokud řidič vidí nějaké auto, nebude řešit jestli v něm sedí bláznivá redaktorka nebo terorista. Paní, nebo slečna Zuzana Janečková řekla pro TV Novu, že kdyby si řidič myslel, že ho sledují, zasáhl by po zastavení na vystupujícího redaktora. To je sice fakt, ale dle jejich záběrů je jasné, že byla tma. Tak jak chcete, aby ve tmě specifikoval auto? A nebo ho tak bedlivě sledovali? Tak to pak na té stopce na přejezdu asi nezastavili také, a na ostatní značky se také vyflákli, jen aby jim neujel.
Další fakt je, že řidič limuzíny je školený na nejrůznější verze útoku. Auto tedy umí ovládat a dle mého názoru je několikanásobně více nebezpečná bláznivá parta redaktorů, která jede 165km/h nedovoleně.
Pane Bursík a Čunek - kde žijete?
Nejvíce mě na této kauze dostal názor p. Čunka a Bursíka, kdy oba svorně říkají, že by měl V. Husák odstoupit. Co je to za blbost? Husák není v žádném vstahu s řidičem, a už vůbec nezodpovídá za to, jak řidič jede. Pánové, proberte se!

Sečteno podrtženo


Nesouhlasím se stylem jízdy řidiče prezidenta, pokud musí stihnout nějaké jednání, má si přivstat. Pokud ale opravdu ujížděl vozidlu, které ho sleduje, zachoval se správně. Už vůbec ale nesouhlasím s jízdou MF DNES, a měl by z té jízdy někdo vyvodit důsledky. Pokud je video záznam u loupeže dostatečný důkaz, je jím i video redaktorů, na kterém je mimo jiné hlas řidiče.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gesvik gesvik | E-mail | 28. prosince 2006 v 17:32 | Reagovat

Plně souhlasím s vaším názorem.

2 Helena Helena | E-mail | 29. prosince 2006 v 3:34 | Reagovat

To já ani náhodou, je sice hezké, že  policejní prezident a nejen on si můžou dělat co chtějí a to nejen co se týče silničního zákona. Ale nový silniční zákon je už hodně přehnaný skoro ve všech směrech, má desítky ( prakticky všechny) zneužitelných bodů, hlavně že p. Husák nebo jeho řidič si užívá radost z rychlé jízdy a když ho někdo odhalí vyhlásí sám sebe za hrdinu, ale toho kdo ho přistihl začne stíhat (historka, že si myslel že ho pronásledujou je přinejmenším v prvním případě směšná, nebo je řidič p. Husáka paranoidní- věří, že ho pronásleduje každé auto, které za ním jede.? V tom případě musí mít s tím ujížděním zmíněným autům celkem napilno.) Desetisícové pokuty také nejsou na místě, je tragikomické, že např. řidič favorita při "přestupku" ( teď už se všechny bývalé přestupky dají nazvat spíš trestným činem- podle výše trestů) zaplatí na pokutě mnohonásobně víc než představuje cena auta a ve většině případů i mnohonásobek měsíčního platu je ostuda celého národa.

3 Helena Helena | E-mail | 29. prosince 2006 v 3:43 | Reagovat

Ps: ani v druhém případě, pokud znovu opakuji není řidič p. Husáka paranoidní , první den ho sledovala mf-dnes a druhý den, ve stejnou dobu na stejné silnici, i kdyby si všiml, že ho někdo sleduje, logicky by musel usoudit, že jsou to opět redaktoři mf. právě z toho důvodu měl jet podle předpisů, proboha alespoň před redaktory. Zdá se ale, že si byl naprosto jistý, že se mu nic nemůže stát, tak proč by se omezoval? Je to......

4 Tomáš L. Tomáš L. | Web | 29. prosince 2006 v 15:01 | Reagovat

Sám jsem odpůrce bodového systému, to je myslím vidět z blogu dostatečně jasně.

ALE: Podívejte se na to z druhé stránky.

Dejme tomu, že se najdou 4 blbci co si napíší super článek. Pak řidič pojede, za ním do něj bude najíždět auto, on si řekne no jasně, zas nějaká parta redaktorů .. to víte že jo. Pojede 120, a on to bude někdo, kdo bude chtít daného poslance (nebo prezidenta) zlikvidovat. A vy zde budete psát, co je to za blbečka, že mu vůbec dali řidičák, natož, že se dostal k ochranné službě, když si nedokáže poradit se slabším autem.

Hold on to má povolené, s tím nenaděláme nic, je to profesionální řidič, ale co ten redaktor? Ten asi nějakou školu smyku a různé testy na hbytost reakce nemá...

5 Helena Helena | 1. ledna 2007 v 20:36 | Reagovat

Určitě je na tom také dost pravdy, ale ze všech článků, které o tom vyšly jsem si alespoň já sama za sebe udělala takovou představu ( hlavně z rozhovoru pana policejního prezidenta paní redaktorky) přímo po té jízdě že tadyten odstavec zákona si vyhledali dodatečně aby omluvili jízdu toho řidiče. proč by jinak neřekl rovnou, že si mysleli že je sledován místo aby jen koktal?  "Já, já jsem jel jak jsem jel..... já jsem spal.... já beru prášky.... "

Pokud by řidič měl skutečně podezření z pronásledování vozidla a skutečně fungoval i jako ochranka, určitě by musel pana Husáka vzbudit, pro případ že by je vozidlo dojíždělo, aby třeba sklonil hlavu, nebo tak.

Navíc si nemyslím, že by řidič pana Husáka měl jakékoli testy smyku nebo různé testy na hbitost reakce.Pokud by byl vyzván aby je předložil, tak bymu  je asi honem rychle opatřili, jinak má podle mě určitě jen obyčejné b-čko, jako mi všichni.Alespoň jsem o takových testech u policie dosud neslyšela.

6 gesvik gesvik | 1. ledna 2007 v 22:15 | Reagovat

Heleno, řidiči ochranné služby mají zcela nepochybně speciální výcvyk a zcela jistě mají více nacouváno, než vy najeto. Nevím, proč by měl řidič PP předkládat redaktorce nestranné Mf Dnes a nebo vám jakékoli výsledky jeho služebního výcviku. Zcela jistě doporučím na vnitřních stránkách policejního intranetu našemu vedení, aby vás informovalo a zřejmě také konzultovalo, o dalším postupu vývoje policie a jejího výcviku.

7 Tomáš L. Tomáš L. | Web | 1. ledna 2007 v 22:57 | Reagovat

Heleno, s B-čkem vás pustěj tak do felicie (příp. fabie). U mondea už se mluví o výcviku. Řidič ochranné služby tedy nebude na stejno s některou z těchto skupin.

To máte jak zbroják. Myslíte, že by nějakého "pěšáka" pustili do zásahovky?!

8 Helena Helena | E-mail | 1. ledna 2007 v 23:06 | Reagovat

Dobrý, o tom se nehádám, jen mě zarazil rozdíl mezi prvním rozhovorem a pozdějším vyjádřením, že se moc neshodovalo. JInak vám Tomáši věřím, nevěděla jsem to jistě. Ale Gesviku to snad nemyslíte vážně.Já se o postup vývoje policie nezajímám, v dohledné době nehodlám rozšířit její řady. Nebo tou konzultací jako myslíte výhrůžku že si mě najdete a podáte? Tím by jste akorát posílil můj názor co se týče nezákonných postupů policie- znovu opakuji jen některých policistů.Já zkrátka pouze jako řidič z povolání nesouhlasím s novým silničním zákonem.

9 gesvik gesvik | 2. ledna 2007 v 10:13 | Reagovat

Heleno, vy se nezajímáte o vývoj policie, ale neskutečně problému rozumíte. Za druhé, já žádnou výhrůžku o podání si někoho nevyslovil.

10 Hele Hele | 2. ledna 2007 v 14:44 | Reagovat

Tak to pardon, tak ne podání ale konzultace.To jste ale trochu odbočil, nikdy jsem neřekla, že rozumím vývoji policie. Tohle byl komentář k rychlé jízdě pana Husáka a názorech jednoho každého člověka na ní.Fakt je, že většina lidí s tím nesouhlasí to prostě tak je.Když někdo dostane body a desetitisícovou pokutu, nelíbí se mu že někdo tak jezdí beztrestně, to zkrátka tak je.V tom příspěvku jsem jen řekla, že jsem o takových testech u řidičů neslyšela. U ochranky je to něco jiného, ale všude je řidič toho auta prezentován jako řidič, ne jako člen ochranky. Jestli jím je, tak je asi má, ale i tak není sám kdo porušuje předpisy   http://bodovy-system.blog.cz/galerie/prestupky-policie.

11 Helena Helena | 2. ledna 2007 v 14:51 | Reagovat

PS: a co co budete na policejním internetu upozorňovat? To by mě přiznám se dost zajímalo. Na to, že má někdo jiný názor než vy a vám se to nelíbí? :)

12 Vandy Vandy | 5. ledna 2007 v 20:40 | Reagovat

Co vam vsem je do toho!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

         NABOURALO SNAD NIKDY V TETO DOBE VLADNI NEBO JINE PODOBNE VOZIDLO.

        STRASNĚ VAS TO SERE CO ŽE SI TO NEMUŽETE DOVOLIT

                            Ha ha ha ha ha ha ha ha ha

       TEN OSOBNI RIDIC CO JEL  NEJSPIS AUDI A8 4.2 QUATTRO

              SI TO NAROZDIL OD VAS EXPERTU MUŽE DOVOLIT

                           TEN NA TO MA ALE VY?????????      NE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

13 Vandy Vandy | 5. ledna 2007 v 20:47 | Reagovat

NEVIC ZE VSECH CHYTRYCH JE TOMAS TEN TO ZVAS CHYTROLINU POCHOPYL NEJVICE.

14 Helena Helena | 5. ledna 2007 v 23:20 | Reagovat

A NÁS TO AŽ TAK NEŽERE, JAK BY JSTE SI MOŽNÁ MYSLEL,MY SI TO MŮŽEME DOVOLIT TAKY. OD TOHO MÁME ANTIRADARY HA HA HA !Ale některým z náms zkrátka není jedno, že si je nemůžou dovolit i chudší spoluobčané.

15 Helena Helena | 5. ledna 2007 v 23:25 | Reagovat

PS: kdyby jsme my všichni, koho nás tak št´vou tvrdé tresty i za mírné překročení rychlosti měli škodovky 120, stejně by nám to rychle nejezdilo a mohlo by nám to být jedno.

16 Vandy Vandy | 7. ledna 2007 v 22:33 | Reagovat

Dit taky vetsina zvas jezdit neumí Nezna zrcatka,nekouka a hlavne telefonuje za volantem ze ZENY.

                A NA VIC ZENSKA ZA VOLANTEM AUTO Z DYNAMITEM!!!!!!!!!!

   A o antiradarech rec nebyla ja jsem asi zavostaly??? nebo coznam to dost dobre zenska nepatri za volant!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

17 Marian Marian | 8. ledna 2007 v 11:45 | Reagovat

debilove... zakony jsou pro vsechny stejne.....

18 Helena Helena | 8. ledna 2007 v 20:07 | Reagovat

To Vandy, ne o antiradarech řeč nebyla, byla řeč o tom, že si podle tebe mi debilové nemůžem dovolit jezdit rychle. Tak jsem jen řekla, díky čemu můžem. Mnohem horší než ženská za volantem je malej chlap s obrovským egem za volantem!

19 komentář komentář | 24. ledna 2007 v 10:28 | Reagovat

V některých případech s Vámi Heleno nesouhlasím a v některých ano, ale Vandy je opravdu B.L.B.

20 Helena Helena | E-mail | 9. února 2007 v 1:05 | Reagovat

To teda....

21 DonCamillo DonCamillo | 25. února 2007 v 8:43 | Reagovat

Pana policejního prezidenta, respektivě jeho řidiče potrestat za rychlou jízdu bez užití výstražného světelného a zvukového zařízení a samozřejmě i řidiče vozidla, které ho sledovalo, jelikož se stejného přestupku dopustil také. Všichni máme stajná práva alle i povinnosti, ať policajt nebo novinář.

22 A tak.. A tak.. | 25. srpna 2007 v 4:19 | Reagovat

Nechť si jsou všichni rovni!

23 A tak.. A tak.. | 25. srpna 2007 v 4:20 | Reagovat

Nechť si jsou všichni rovni :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama