Vyšetřování dopravních nehod se zrychlí, policisté mohou uzavřít Prahu kamionům

15. listopadu 2006 v 18:20 | MF DNES |  Doprava
Dva totální dopravní kolapsy, které Praha zažila počátkem listopadu, by se již neměly opakovat. Radní včera schválili postup, který by měl výrazně zkrátit dobu, již mají policisté na vyšetření nehody.

Rychleji by se tak uvolnily zablokované ulice. Navíc mají být do konce listopadu na osmi hlavních tazích na hranicích metropole instalovány značky, které by v případě velkých dopravních potíží zakázaly vjezd kamionů do města.

Havárie vyšetřená do hodiny

"Policisté se zavázali, že nehodu na Pražském a městském okruhu a na Severojižní magistrále vyšetří do 60 minut," řekl náměstek primátora Rudolf Blažek. Nesmí se tak opakovat situace z 3. listopadu, kdy nehoda na pět hodin blokovala magistrálu.
V případě nehody na nejdůležitějších komunikacích má na místo okamžitě přijet také odtahová služba městské policie. "Dnes řidiči většinou čekají na odtahovku zajištěnou přes jejich pojišťovnu a silnice je zablokovaná desítky minut," vysvětluje Blažek.
Za odtahy osobních aut by řidiči neplatili. Zpoplatněn by byl odtah kamionů, jejichž řidiče by přišel minimálně na dva tisíce korun.

Pomohou i strážníci

Policisté slibují, že účastníci nehody nebudou čekat desítky minut na policisty, zatímco kolem projede bez povšimnutí několik hlídek.
"Identifikaci účastníků, označení místa nehody a uvolnění silnice budou provádět i běžné hlídky," slíbil šéf pražské policie Zdeněk Bezouška.
Tuto pravomoc by nově měli mít i strážníci městské policie, které proto čeká školení. Dnes v ulicích operuje 15 vozidel dopravní policie, jejichž posádky nehody vyšetřují.
Pokud nějaká dopravní nehoda výrazně ohrozí plynulost dopravy v Praze, budou mít policisté možnost uzavřít hlavní příjezdy do metropole pro kamionovou dopravu.
"Do konce listopadu budou na osmi hlavních tazích instalovány proměnné značky se zákazem vjezdu nákladních aut nad šest tun, které bychom aktivovali v případě krizových situací," plánuje náměstek primátora Rudolf Blažek.
Značky se mají objevit na všech silnicích dálničního typu, které do Prahy vedou, a do konce roku pak i na zbývajících vjezdech do Prahy.
Informace o uzavírkách by měly šířit také informační tabule na dálnicích mimo hlavní město. "Patnáct až dvacet minut po příjezdu policistů k nehodě, která by mohla mít mimořádný vliv na plynulost dopravy, musíme mít možnost Prahu uzavřít," dodal náměstek Blažek.
Odbor dopravy magistrátu do konce listopadu vypracuje manuál, podle něhož budou policisté a strážníci postupovat.
Policisté by měli také efektivněji dohlížet na řidiče kamionů, kteří stojí v kolonách. "Aby neblokovali sjezdy a nájezdy, budou dohlížet hlídky na motocyklech," slíbil šéf pražské policie Zdeněk Bezouška.
Uzavření metropole pro kamionovou dopravu však povede k výraznému zhoršení dopravní situace v obcích kolem Prahy, kudy se řidiči nákladních aut budou snažit Prahu objet.
"Proto chceme ve spolupráci se Středočeským krajem vytipovat a vyznačit možné objízdné trasy," dodal Blažek.
Nehoda na okruhu
*policisté ji musí vyšetřit do 60 minut
*odtahová služba městské policie ulici co nejdříve uvolní
*základní vyšetřování mohou provádět i běžné hlídky a strážníci
*policie může při kolapsu dopravy zakázat vjezd kamionů do města
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama