Od zavedení bodů obětí na silnicích opět přibylo

7. listopadu 2006 v 13:27 | MF DNES |  Doprava
Je to dobrá a zároveň špatná zpráva: v říjnu 2006 zahynulo na českých silnicích 101 lidí. Je to méně než ve stejném měsíci loni, kdy zemřelo 123 lidí. Ale počet mrtvých narostl oproti letošnímu měsíci září, kdy se z cest po českých silnicích nevrátilo 95 lidí.

O čem to vypovídá? Řada řidičů má zřejmě stále strach z přísných trestů a bodového systému.
Ty platí od července. Na druhou stranu jiní řidiči už pochopili, že s policejními kontrolami to zase není tak horké.
"Máme stále naději, že se poprvé dostaneme v roční statistice s počtem mrtvých při nehodách pod tisícovku. Od ledna do konce října totiž zemřelo na silnicích necelých osm set lidí a loni to za stejné období bylo přes devět set," řekl včera Josef Tesařík z republikové dopravní policie.
"Jenže do konce roku přece jenom zbývají ještě dva měsíce. Navíc je to období, kdy kvůli změnám počasí dochází k těžkým nehodám. Nerad bych to zakřiknul," dodal.
Od července, kdy přísný silniční zákon, který zavedl vysoké pokuty a trestné body, začal platit, zemřelo v Česku při nehodách 347 lidí. Loni od července do konce října bylo o 105 mrtvých víc. Nejde však jen o počet mrtvých.
Díky lepšímu dodržování dopravních předpisů evidují policisté také méně těžce a lehce zraněných. I v tomto ohledu se během letošního října situace zlepšila, zraněno bylo během měsíce 2600 lidí. O rok dříve přitom byl tento údaj vyšší o tři sta osob.
"Na řadu lidí prostě přísný zákon stále působí a není důležité, že policisté nejsou vidět na každém roku. Ti lidé prostě vědí, že jim hrozí vysoké pokuty a trestné body, a proto raději za volantem neriskují," řekl k novým statistikám dopravní specialista Jaroslav Hořín. Vliv má podle mě také to, že se o situaci na silnicích neustále mluví v médiích," dodal Hořín.
Nehody v říjnu
2006
počet nehod
15 715
mrtví
101
těžce zranění
348
2005
počet nehod
16 751
mrtví
123
těžce zranění
453
Zdroj: Policie ČR
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama