AUTO.cz: Jak funguje bodový systém v Německu?

2. listopadu 2006 v 15:55 | Auto.cz - Ondřej Láník |  Bodový systém a silniční zákon
S dopravním psychologem Gerhardem Laubem (TÜV SÜD Life Service GmbH), který má bohaté zkušenosti s německým bodovým systémem, si redaktoři serveru AUTO.cz povídali o tom, jak dobře systém funguje, jaká jsou jeho úskalí a výhody pro řidiče i společnost.

"Ludwig (beruška) musí se svými puntíky žít stále. Vy ne.", tímto způsobem propaguje možnosti německého bodového systému státní autorita KBA.
Auto.cz: V České republice máme od léta nový silniční zákon, jehož součástí je také tzv. bodový systém. V Německu je podobná věc zavedena již řadu let. Jak to celé u vás vlastně funguje?
Centrální registr a dopravní úřad Kraftfahrt-Bundesamt (KBA) sídlící na severu Německa ve Flensburgu registruje body hříšníků a vede celou agendu přičítání a odečítání bodů. Hlášení o nových bodech přicházejí od policie nebo od soudů.
Co se týče bodového systému, tak německý zákon specifikuje určité milníky, při kterých má KBA něco dělat. Pokud řidič dosáhne určitého stanoveného počtu bodů, má KBA povinnost informovat místní úřad. Ten pak už komunikuje se samotným řidičem a vydává mu pokyny různého charakteru. Řidič naopak může kdykoli požádat KBA o sdělení aktuální výše bodového konta.
Odebrání řidičského průkazu předchází řada opatření. KBA informuje o dosažení určitého mezního počtu bodů, a navíc řidičům nabízí nebo přikazuje, že se mají svým chováním na silnici zaobírat. Absolvováním různých kurzů a školení mohou řidiči sami aktivně pracovat na snížení aktuálního stavu konta.
Auto.cz: Kde se mohu v Německu účastnit takového školení?
Pokud je ve vašem záznamu problém s alkoholem, drogami nebo agresivním chováním za volantem, pak je doporučováno nebo přikazováno absolvování medicínsko-psychologického vyšetření. Jde vlastně o jednu z cest jak snížit počet bodů. Taková školení nabízí v Německu například naše organizace. Jedná se obvykle o konzultaci nebo skupinovou terapii, která má řidiči pomoci odhalit důsledky, které jeho konání může mít. Dobrovolným absolvováním takového kurzu lze docílit odečtení 4 bodů. Pokud je vám kurz dán příkazem, odečtou vám pouze 2 body.
V případě, že váš záznam tkví v neznalosti pravidel silničního provozu, můžete se obrátit na tradiční autoškoly, které pořádají pro tento účel organizované kurzy. I zde je absolvování kurzu ohodnoceno odečtením nasbíraných bodů, což řidiče motivuje a svým způsobem také vychovává. Za všechny školení se platí poplatky. V případě medicínsko-psychologického vyšetření se jedná o 300-400 euro.
Auto.cz: Jak se vyvíjel německý bodový systém?
Medicínsko-psychologické vyšetření bylo samostatně zavedeno již po druhé světové válce, kdy bylo potřeba zjistit, kdo může s jakým hendikepem řídit motorové vozidlo. Bodový systém byl zaveden až mnohem později a následně i zpřísněn. V květnu 1974 byl zaveden poprvé a významně inovován v roce 1999. Důležitá část novely spočívala v tom, že řidičský průkaz je odebrán po dosažení 18 bodů. Dříve se při tomto stavu bodového konta teprve zkoumalo, zda bude oprávnění odebráno, či nikoliv. Nyní je zákon jasnější a tvrdší. Tento krok, který vše přitvrdil, byl ovšem paralelně doplněn tím, že řidičům bylo umožněno podílet se na odečítání bodů. Byly tak vyslány dva signály: Jeden je trest, druhý je možnost nápravy.
Auto.cz: Německo má tedy bohaté zkušenosti s bodovým systém. Lze dnes po letech jednoznačně říci, že přispěl ke snížení nehodovosti nebo počtu usmrcených nebo raněných osob?
Bohužel se vše nedá tak snadno zobecnit. Bodový systém není jediný, který ovlivňuje snížení nehodovosti. Těch je mnohem více. Nelze přesně rozdělit, zda je výrazně nižší úmrtnost zapříčiněna tvrdším zákonem nebo vzděláváním řidičů. Během let se změnila hustota dopravy, ale i bezpečnost automobilů…
Samozřejmě, že když se novela zavedla, byla celá řada kritických připomínek. I proto byla následně přijata i řada modifikací. Dnes však už nikdo nevede polemiku o tom, zda je bodový systém dobrý, či nikoli.
Auto.cz: Může nasbírat cizinec v Německu body za dopravní přestupky?
U KBA se registrují jen body německých řidičů. Zatím neexistuje celoevropský systém, který by propojoval instituce jako KBA.
Auto.cz: Máme tu před sebou graf ukazující úmrtnost na silnicích ve vyspělých státech Evropy. Čím to je, že například v Holandsku je přes hustší provoz nižší úmrtnost?
Různé systémy v různých mentalitách fungují jinak. Němci by v tomto ohledu asi neměli být nikomu příkladem. Individuální ochota respektovat zákony je u Němce v porovnání s Holanďanem a Angličanem nižší. Určitě by se na ní dalo pracovat. Důležitá je pochopitelně četnost policejních kontrol. Další záležitostí je to, že zavést bodový systém je jedna věc, druhá je také vyžadovat jeho dodržování. Jeho vymáhání je i politickou otázkou. Kolik kontrol jedné osoby můžete v jednom státě udělat, aby lidé neměli pocit, že žijí v policejním státě?
V této souvislosti je zajímavé, že samotný úřad KBA uvádí, že z 10000 bodově relevantních překročení povolené rychlosti je jen jedno skutečně bodově ohodnoceno a vedeno v registru KBA.
Auto.cz: V České republice máme poměrně přísný bodový systém. Kolikrát musí řidič v Německu udělat přestupek, aby mu bylo odebráno řidičské oprávnění?
Body v Německu se sbírají pomaleji. Maximálně se mohou sebrat jednorázově čtyři body. Když už se nasbírá jen za rychlost kompletní počet bodů znamenající odebrání řidičského oprávnění, tak to už o něčem svědčí…
Bez jediného bodu je v Německu asi jen 19 % řidičů. 1 až 7 bodů mělo na svém kontě na začátku roku 2006 asi 75 % řidičů, 8 až 13 bodů získalo jen 5 % motoristů a 14 nebo více bodů má jen 1 % řidičů. Opravdu jen málokdo se dostane tak daleko. Běžný řidič, který udělal chybu, obvykle snižuje bodové konto naznačenými cestami.
Auto.cz: Jaké jsou tedy konkrétní způsoby snižování bodového stavu v Německu?
Když má člověk nasbíráno méně než osm bodů, může se dobrovolně přihlásit do kurzů. Jen za to, že byl připraven tuto sebeanalýzu provést, mu budou umazány čtyři body. Cena za kurz je 300 až 400 euro. Pro tuto část to ještě není regulovaná cena státem.
Jakmile je mezi 9 a 13 body, tak místní úřad doporučí, aby se nechal vyšetřit. Zase za neregulovanou cenu. Prostřednictvím tohoto dobrovolného kurzu si může hříšník odečíst už jen dva body.
Nasbírá-li někdo více než 14 bodů, je kurz povinný, a nebudou mu odebrány žádné body. Právě toto byla změna zavedená v roce 1999, kdy zákonodárci vložili do zákona možnost v této fázi navštívit dopravního psychologa. Pokud se prokáže vyšetřením od psychologa, může si nakonec také nějaké body odmazat.
Jakmile máte na kontě 18 bodů, odeberou vám v Německu řidičský průkaz na 6 měsíců. Chcete-li jej pak zpět, musíte tak jako tak absolvovat medicínsko-psychologického vyšetření.
Nyní se dostáváme k otázce agresivních řidičů. Není to s nimi jednoduché. Extrémní překročení rychlosti, nebezpečná vzdálenost před vozidlem, blikání na pomalejší vozidla... Myslím, že to i u vás znáte. Máme zkušenosti s tím, že hříšníci sami nejsou schopni uznat, že jejich konání je objektivně nebezpečné, což je velký rozdíl oproti těm, kteří jezdí třeba pod vlivem alkoholu. Ti bývají schopni to uznat.
Hlavní problém agresivních řidičů je v tom, že jejich sebejistota je velmi vysoká. Pokud se to skutečně vědecky analyzuje, dojdeme obvykle k závěru, že se řidiči velmi hrubě přeceňují. Právě tato relativně malá skupina způsobuje velmi mnoho nehod. Jsou to většinou muži mezi 18 a 40 lety, kteří mají velmi blízký emocionální vztah k automobilům (čtenáři www.auto.cz nechť prominou). Na druhou stranu právě pro tyto lidi je 14 nebo více nasbíraných bodů největší hrozba. Fakt, že by mohli ztratit řidičský průkaz, může jejich chování ovlivnit. Právě to, že riziko je stále ve vzduchu a je blízko, dává do rukou psychologům poměrně silnou zbraň jak působit na řidiče. Takovéto terapie probíhají ve skupině, kde na sebe vzájemně působí stejně založení řidiči. Lze velmi dobře prokázat, že na silnici ve skutečnosti nejsou moc kompetentní a tak zdatní, jak si sami myslí.
Auto.cz: Děkujeme za rozhovor.

Autor: Auto.cz - Ondřej Láník
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jordano Bruno Jordano Bruno | E-mail | 3. listopadu 2006 v 9:01 | Reagovat

To že někto jede rychle,ještě neznamená že auto nemá pod kontrolou.Do práce snad taky mohou spěchat i normálni lidi,nebo jen policejný prezident? Jsme si všichni rovni,nebo jsme si nekteří rovnější?

Představte si situaci že máte v noci ujet 400Km.Co je bezpečnější,jet celou cestou 50 a usínat u toho,nebo 90-130 a jet normálne? /předpokládaná suchá silnice v létě/.

Neuznávám žádné body.Vytváří prostor pro další kurupci.A jako obvykle,policajti měří rychlost na rovných a průhledných úsecích silnic.Ještě nikdy v životě jsem je nevidel měřit u škol,restaurací a pod.

2 luděk luděk | E-mail | 9. listopadu 2006 v 23:25 | Reagovat

Stalo se : Dnes večer tj.9.11 2006.jsem se vracel z rozvozu zboží po čechách poslední město kde jsem končil rozvoz byly Klatovy ,byla už tma 18 30h.Na konci Klatov se na mě přilepilo auto tmavě modrá octavie sedan bez označení, a jelo za mnou velmi blízko. Jelikož jsem vezl tržby za zboží 100 tis.Kč. Dostal jsem strach.Protože mě již několikrát přepadli a okradli.. Tak jsem přidal . Ale to auto za mnou taky.Auto mě pronásledovalo měl jsem opravdu strach.Divoká honička pokračovala ještě přez dvě další obce směrem na Plzeň.Tam mě auto bez označení POLICIE předjelo:Člověk v okénku vyndal maják na střechu a rosvítil stop.Zastavil jsem a hodinu se dohadoval se dvěma policisty o kterých jsem si opradu myslel že mě pronásledují nějací gangsteři co mě chtějí ukrást tržby.Nic si nedali vysvětlit .Jel jsi rychle tak zaplať nebo bude následovat správní řízení ,přijdeš o řidičák a pokuta bude minimálně jednou taková.Vzali si ode mě doklady a dívali se do registru pokut s podivem zjistili že nemám od 1.7.2006 žádný záznam ani odebrané body.Odpověděl jsem jim nemám pánové jezdím předpisově řízení mě živí,kdyby jste se na mě nepřilepili a nejeli za mnou 0,5m 10 km tak  jsem nedostal strach a neujížděl.Nic nepomohlo.Ani porada s právníkem.Ten mi taky radil ať zaplatím ,lepší přijít o body a zaplatit pokutu.Než přijít o řidičák to mi radili i tyto polcisté,kteří mají vyjimku a můžou vás natáčet na kameru s autem ,které nemá označení POLICIE.o že mě k rychlé jízdě vyprovokovali tomu se jen smáli.Nechal jsi se nachytat tak zaplat a dej body,které jsem do té doby střežil jako oko v hlavě,abych o žádný nepřišel,protože mě ježdění živí a živí také moji rodinu.To je ,ale vubec nezajimalo je to Váš problem že jsme Vas nachytali.Ještě jste z to vyvázl velmi dobře.Co je to tu za lidi kteři vás zlomyslně nachytaji podělají Vás ? A za zákony,ktere jsou namiřeny proti lidem ? To neni sranda to je aplikace Noveho zakona v praxi.Luděk.

3 Alena Klinkáčková Alena Klinkáčková | E-mail | 29. listopadu 2006 v 10:53 | Reagovat

K výše uvedenému mám jednu výhradu, body ubírají v Německu i zahraničním řidičům, konkrétně známý dostal bez jakéhokoliv předchozího upozornění oznámení od Německého úřadu, že má nasbíráno 13 bodů (v němčině se zkráceným českým překladem). A ještě dotaz - mohou se kromě výše uvedených způsobů odečíst body jinak (např. po nějaké době bez účasti na uvedených školeních)?

4 Ondra S. Ondra S. | E-mail | 22. února 2007 v 23:38 | Reagovat

Luďkův příběh je o pohoršeníhodném zneužítí pravomocí veřejného činitele. Jednal bych stejně jako on, ale s rozdílem, že bych jim nezastavil! Za tohle bych je vytlačil ze silnice (psům psí smrt) ať se někde rozstřelí, nebo hodit cihlu do čelního skla! Za takhle sprosté buzerovaní by to měli odskákat. Myslím to vážně!

5 Bohumíra Strnadova Bohumíra Strnadova | E-mail | 25. května 2012 v 18:39 | Reagovat

mám dotaz je v německu povinnost mít v autě hasicí prřistroj

6 jirka jirka | E-mail | 23. května 2013 v 22:12 | Reagovat

Ahojky lidičky mám už 15 bodů v německu a přišlo mě že do srpna musím absolvovat nějáký kurz v německu,nebo mě seberou řidičák. Chtěl jsem se zeptat  jestli někdo nevíte kde se takové kurzy dělají, (okolí Dráždan)kolik stojí a jestli si musím z čech přivést nějakého překladalatele? Německy moc neumím. Díky za odpověd.

7 Avito321el Avito321el | E-mail | 29. září 2017 v 0:08 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Приветствую вас, дорогие друзья!</b>

Готовы предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, совершенно новые). Если Вам надо  определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если требуется залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

обман при покупке на авито перевод денег
как отвязать свой номер от старого аккаунта на авито
авито кошелек 5 поток
как отписать номер от аккаунта авито
варфейс аккаунты авито

8 BethanyGzi BethanyGzi | E-mail | Web | 11. října 2017 v 15:32 | Reagovat

http://owhagroup.co.za/story.php?title=order-deltasone-prednisone-online-cheap-buy-drugs-without-prescription

9 AlysonAja AlysonAja | E-mail | Web | 25. října 2017 v 5:04 | Reagovat

http://www.grono.net/members/rocky_raj/activity/35896/

10 BethanyRbb BethanyRbb | E-mail | Web | 25. října 2017 v 11:18 | Reagovat

http://data.axmag.com/account/uploadview/458530/func.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama