Vláda schválila průměrné mýtné: 4,05 Kč za kilometr

23. října 2006 v 10:54 | ČTK |  Doprava
Provozovatelé nákladních aut nad 12 tun budou příští rok platit elektronické mýtné v průměru 4,05 Kč za kilometr. Rozhodla o tom dnes vláda, uvedl na tiskové konferenci premiér Mirek Topolánek s tím, že sazba bude platit jeden rok, a poté vláda fungování projektu znovu vyhodnotí.

Vláda se podle Topolánka zabývala tím, zda stanovená sazba nepostihne malé dopravce. Ti však podle něj ve většině případů provozují nákladní vozidla do 12 tun, a proto se jich týká zpoplatnění prostřednictvím dálničních známek, nikoli mýtného.
Sazba se bude lišit podle toho, zda kamion jede ve dne nebo v noci, podle počtu náprav a plnění emisních limitů. V praxi tak řidiči nákladních aut za jízdu po dálnici zaplatí od 1,30 do 5,40 koruny za kilometr.
Ministerstvo dopravy pro příští rok počítá s celkovým čistým příjmem z výběru mýta 2,8 miliardy korun. "U podobných projektů se velmi často nadhodnocují příjmy a podhodnocují výdaje. Jako ministr financí tvrdím, že bilance mýtného v příštím roce bude podstatně horší než ta, která byla prezentována," uvedl dnes ministr financí Vlastimil Tlustý bez dalších podrobností.
Podle sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia nebudou dopravci schopni mýtné zahrnout do svých nákladů a budou muset zdražit dopravu. Prezident sdružení Vladimír Starosta České televizi řekl, že automobilová doprava by mohla zdražit o 25 až 30 procent. To podle něho povede i k růstu cen přepravovaného zboží.
Návrh předchozího ministra dopravy Milana Šimonovského počítal se sedmi tarify, což kritizovali zejména dopravci jako příliš složité a zatěžující řešení. Jednu sazbu podle sdružení Česmad Bohemia podporují i kvůli větší transparentnosti při kalkulaci cen pro objednatele přepravy.
Ministr dopravy Aleš Řebíček již dříve uvedl, že návrh je kompromisem mezi požadavky dopravců na co největší jednoduchost a průhlednost systému a obavami z objíždění zpoplatněných úseků. Pokud se v budoucnu ukáže, že řidiči zpoplatněné úseky objíždějí, je ministerstvo dopravy připraveno rozšířit škálu sazeb.
V sousedních zemích sazba také zohledňuje počty náprav a množství emisí. V Rakousku, kde musejí mýtné platit nákladní vozy již od 3,5 tuny, se sazby pohybují v přepočtu od 3,90 do 8,19 koruny za kilometr. V Německu jsou sazby nižší, řidiči platí v přepočtu od 2,70 do 4,20 Kč za kilometr. V České republice při nejvyšší možné sazbě 5,40 koruny zaplatí dopravce například za cestu z Prahy do Brna, což je zhruba 200 kilometrů, celkem 1080 korun. Za stejně dlouhou trasu v Německu, při použití nejvyšších sazeb, zaplatí 840 korun, v Rakousku téměř dvojnásobek 1638 korun. Jízda v noci vyjde kamiony v ČR levněji, z Prahy do Brna se dostanou při nejlevnější sazbě mýtného 1,30 Kč za kilometr za 260 korun.
Zavádění systému elektronického mýta v Česku provázejí od počátku problémy. Neúspěšní účastníci výběrového řízení podali několik stížností k českým soudům i k Evropské komisi. Naposledy pozdrželo výstavbu mýtných bran předběžné opatření brněnského krajského soudu. Ten 9. října nařídil zastavit veškeré práce na výstavbě mýtných bran do doby, než definitivně rozhodne o stížnosti společnosti Autostrade na postup Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V úterý soud stížnost Autostrade zamítl, takže Kapsch může stavbu mýtných bran obnovit. Podle mluvčího Kapsche Evžena Staňka byly práce na výstavbě bran znovu započaty dnes ráno. "Zároveň management jedná o všech možných variantách řešení vzhledem k termínům," dodal Staněk.
Ministerstvo dopravy očekává, že Kapsch dostojí svým závazkům a zprovozní mýto od 1. ledna 2007. Pokud se tak nestane, má MD plán na prodloužení platnosti dálničních známek pro kamiony i na příští rok.
Od 1. ledna mají přepravci platit mýtné na téměř 950 kilometrech dálnic a rychlostních silnic. Ze 171 mýtných portálů stojí k dnešku 75, sděil Staněk. Do 30. června by měli přepravci začít platit i na zbylých asi 1100 kilometrech silnic první třídy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama