Řidiči nevyužívají mozek na silnicích, které znají

18. října 2006 v 22:06 | MF DNES |  Doprava
Řidiči, kteří se pohybují pravidelně po stejné silnici například cestou do práce, nepoužívají mozek na plný výkon. Pro své okolí tak představují nebezpečí, které může vést k nehodě.

"Ukázalo se, že řidiči jedoucí po rutinní cestě nepoužívají rozumovou část mozku," uvedl pro německý deník Rheinische Post vědec Michael Schreckenberg z Univerzity Duisburg-Essen. Mozková aktivita se při jízdě tak zvaných pendlerů omezuje pouze na mozkový kmen.
Výzkumu se účastnil šestičlenný univerzitní tým, který na testovacích řidičích měřil pomocí tomografu děje uvnitř mozku. Zkoušky probíhaly u počítačů, řidiči ovládali joystick a na obrazovce jim ubíhala animace běžného silničního provozu.
Skutečnost, že mozek nefunguje na sto procent může být riskantní například v situacích, kdy se řidič blíží ke stojící koloně aut.
Zvýšit bezpečnost na silnicích je možné podle univerzitních výzkumníků třeba tím, že se oddělí od sebe navzájem silnice pro nákladní a osobní vozy na kritických úsecích. A zlepšit by se mělo i informování řidičů o aktuální situaci na silnicích pomocí většího počtu proměnných značek a rozhlasových varování.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama