Policisté a celníci se při mimořádných dopravně bezpečnostních akcích zaměří na dálniční kupóny

30. října 2006 v 8:00 | Policejní prezidium ČR |  Policie proti řidičům
Po dohodě mezi Policií České republiky a Celní správou proběhne ještě v tomto roce několik dopravně bezpečnostních akcí, které budou zaměřeny výhradně na odhalování padělků. Kontroly mohou probíhat na všech dálnicích a rychlostních komunikacích v České republice. Policisté a celníci budou důkladně zkoumat každou vylepenou dálniční známku.

Policie České republiky a Celní správa se již dlouhodobě zabývají výskytem padělaných dálničních kupónů používaných na vozidlech, která jsou provozována na dálnicích a rychlostních komunikacích na území České republiky. Tyto útvary letos odhalily již více než 500 velmi zdařilých padělků. Nejčastěji se jedná o padělky ročních kupónů pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny a pro vozidla nad 7,5 tuny. Zaznamenány však byly i jiné varianty padělků. Vzhledem k tomu, že počet zadržených padělků je jen zlomkem kupónů, které byly neoprávněně uvedeny do oběhu, věnujeme tomuto druhu kriminality zvýšenou pozornost. V současné době probíhá šetření u některých čerpacích stanic, kde byl prodej padělků zaznamenán a u firem, jejichž vozy měly na čelním skle vylepeny namísto pravých kupónů padělky. Prodejci a dopravní společnosti totiž často nakoupili v dobré víře větší počet kupónů, a ty jsou následně uváděny do oběhu, aniž by měl řidič tušení, že používá padělek. Dálniční známky totiž nabízejí falešní dealeři, kteří někdy vystupují pod identitou pracovníků zavedených firem, jako jsou např. autokluby a řetězce spohonnými hmotami.
Policie ČR upozorňuje občany, že v případě zjištění přítomnosti falešného dálničního kuponu na vozidle bude tento bez náhrady odebrán jako věc důležitá pro trestní řízení. Stejně tak budou odebrány všechny padělky zadržené u prodejců, bude-li zjištěn jejich výskyt. Proto důrazně vyzýváme provozovatele vozidel, aby kupóny nakupovali na oficiálních prodejních místech u zavedených prodejců (např. Česká pošta) a při nákupu věnovali pozornost všem zavedeným ochranným prvkům. Nepozornost se rozhodně nevyplatí a navíc si každý uživatel padělku bude muset zakoupit kupón nový.
npor. Bc. Roman Skřepek - Policejní prezidium ČR
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama