Policie, ta nám tedy pěkně hnije

5. října 2006 v 16:46 | TL |  Bodový systém a silniční zákon
To, co se děje v posledních dnech je trestuhodné. Při čtení článků jen kroutím hlavou a nedokážu si vysvětlit, co se děje. Na silnicích je to ještě horší. Někdo by měl trochu přeorganizovat dopraváky, systém a zákon.

Každý den potkávám an silnici bezohledné řidiče, a několikrát týdně čtu v tisku, jak policie nasadila všechny lidi, atp.
Denně najedu něco mezi 100 - 200 kilometry. Sám nejezdím pomalu, ale to, co vidím poslední dny mi čím dál víc nedochází. Řidiči jsou očividně naštvaní, že je zdržuje ve městech padesátka, kterou dost často dodržují a to i na místech, kde to dříve nedělali. jenže jen co vyjedou ze města, valí to rychleji než na dálnici. Jen dnes jsem napočítal během půl hodiny 8 takových střelců. Kde je tedy problém?

Policie kašle na body

Nedávno jste si mohli přečíst příběh, kde jeden z řidičů popisuje, jak mu policisté vymysleli přestupek tak, aby nepřišel o body. Proč? Protože jim to nestojí za práci. Museli by čekat frontu u počítače, kde zadávají přestupky do celorepublikového registru.

Investice 80 milionů korun a žádný posun

"Kvůli silničnímu zákonu jsme už letos novou techniku nakupovali. Jde o nová auta, motorky a také ruční radary. Celkem asi za 80 milionů korun," řekl MF DNES ekonomický náměstek policejního prezidenta Pavel Bouberle.
Viděli jste ale někde tuto techniku? Já ne. Od července jsem viděl pouze 1 hlídku, která kontrolovala provoz, a to na dálnici a ještě bez radaru.

Pěkně do řidičů...

Fungování dopravní policie je na pořádnou inspekci. Nevím, zda je vedení spokojené se svou prací, ale pokud nevidíme měsíc jedinou hlídku, a pak na nás vytáhnou kryštofa, nikdo neví, jak to dopadne. Může to být hotové maso, a nebo jen strašák. Třeba tak, jako poslední akce Kryštof.

Výsledek policejní práce za září 2006

- Akce "KRYŠTOF" 11. - 15. září - Průměrně během této akce zkontroloval každý policista denně 3 auta. Není nad opravdové pracovní nasazení!
- Bezpečnost na silnicích je pryč - během září padl poslední ze základních kamenů nového systému, který si policie pochvalovala již několik dní po zavedení - a to velice nízký počet úmrtí. V září jim to nevyšlo.

Co dál?

Osobně bych byl pro novelu zákona a více dopravních policistů, kteří by byli vidět u silnic.
Kamery jsou k ničemu, když velká část řidičů řekne, že řídila blízká osoba (ta část řidičů, která má auto v osobním vlastnictví). už z toho pohledu je potřeba novela, neboť investice několika set tisíc korun do jednoho stacionárního radaru nemá 100% účinek.
Dalším důvodem jsou absurdity tohoto zákona. Od zranění cyklistů, až po vysoké pokuty za drobné přestupky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolikrát jste od července viděl(a) policejní hlídku, která kontrolovala auta či měřila rychlost?

Ani jednou. 17% (18)
Jednou. 21.7% (23)
Maximálně třikrát. 8.5% (9)
Maximálně desetkrát. 6.6% (7)
Docela často. 15.1% (16)
Několikrát týdně. 18.9% (20)
Každý den. 8.5% (9)
Často, ale pouze v akci Kryštof. 3.8% (4)

Komentáře

1 Tomáš L. Tomáš L. | Web | 5. října 2006 v 20:58 | Reagovat

Krátce na tento článek jsem nevěřil vlastním očím. 2 policisté čekali u Makra na Černém mostě a hlídali jednosměrku na parkovišti.

Když jsem procházel okolo hlídky, zaslechl jsem něco o tom, že příště by to bylo za dva tisíce. Nechci polemizovat, jestli to uhráli jinak, nebo to byla jen výtka, aby si řidič dal příště pozor (paradoxně málokdo si pamatuje značku když odjíždí z parkoviště po hodině - ikdyž šipky na silnici mluví jasně), ale uvítal bych, kdybi ti dva pánové stáli úplně jinde, kde by byli potřeba.

2 Petr Petr | 11. října 2006 v 22:02 | Reagovat

Kdyby každý kdo tu  kritizuje práci policie a jiných státních orgánů, radši dělal co má a pracoval podle toho jak žvaní, to bychom se měli hej. Pánové jak by se vám líbilo, kdyby někdo veřejne říkal o vás, že jste v práci leplové. Bohužel ti, kteří nejvíce kritizují jsou dvakrát horší ve své práci. Věřím, že vesměs většina lidí (řidičů) co tu píšou jsou ti, kteří pravidla v Besipu dodržují a

potom jsou tu ti, kteří se za ně vydavají a to jsou ti, kteří zabíjejí naše manželky, děti a milované, protože pro ně jsou jakékoliv pravidla šikanující.

Nebo se líbí jak někteří vědí, kde by bylo potřepa policisty. Třeba tam, kde by  neviděli jak porušuje pravidla a potom večer mu hlídali 12 hodin před domem jeho miláčka.

3 Tomáš L. Tomáš L. | Web | 11. října 2006 v 22:45 | Reagovat

Petře, Váš názor beru, ale nesouhlasím s ním.

Pokud jde o mě osobně, se svou prací problém nemám. Právě proto mi vadí, když platím nemalé daně a nikde to není vidět. Pokud bych ve své práci lemplem byl, byl bych na podpoře. Navíc není nad upřímný názor. Já nekritizuju policisty jako takové, spíš vedení policie, které má podle mého názoru problémy s organizací.

Žijeme v demokratickém státě (resp. se jím nazýváme) a tudíž mám, stejně jako každý, právo na svůj názor.

Je mi to líto, s radostí ty články nečtu a nepíšu, ale nenechává mě chladným, že zákon padá v základech, a umírá více lidí. Ano, vadí mi současný silniční zákon, protože je podle mého názoru likvidační (a to nemusíte být řidič auta), ale ještě více mi vadí, že se policii ABSOLUTNĚ vymyká kontrole a na silnicích umírá velké množství lidí.

Věřte mi, že bych tu raději psal články, že plynulost dopravy se zlepšila, že umírá nejméně lidí v historii, atd, ale na to je potřeba novela určitých částí zákona a zcela jiný přístup policie. Pokud nevidím 3 měsíce policisty u silnice, a potkám je na parkovišti, jak někomu domlouvají, že vyjíždí špatně na místě, kde ostatní jedou 20-30km/h, je to smutné.

4 Petr Petr | 12. října 2006 v 13:59 | Reagovat

Tak v tom plně s váma souhlasím. Já myslel, že jste jeden s těch,který jen kritizují a nic nedělají pro zlepšení situace na naších silnicích. Třeba doržování Besipu.

Bohužel jsou tu takoví, kteří neplatí daně, ale strášně rádi říkají kolik už státu zaplatili, přitom to není pravda.

Lidově řečeno by chtěli " hodně muziky za málo peněz,,

Co se týče těch vaších policistů máte pravdu, že na parkovišti asi toho moc neudělají. Možná jejich velitel, který je tam poslal má domluvený kamarádkšoft

s tím majitelem parkoviště, aby to tam hlídali. Někomu se bude zdát neuvěřitelné, ale mám takové informace, že se to někde děje.

Dále bych těl dodat, kdy naši policisté měli vybavení jako jejich kolegové ze západní zemí a menší byrokracii. Určitě by měli výce času na svou práci a docházelo by k menším kiksům.

To by,ale nesměli řídit policii staří známí z VB, jejichž myšlení je o 50let pozadu.

5 Tomáš L. Tomáš L. | Web | 12. října 2006 v 21:53 | Reagovat

Vybavení policie má podle méo názoru solidní. Vemte si, kolik kilometrů silnic a dálnic má Německo a kolik my. Teď naposledy se narvalo do vybavení policie 80 milionů. Při dobrém hospodaření by se za to dalo nakoupit spoustu kvalitního zboží.

Nedokážu pochopit například myšlenku náměstka pražského primátora Rudolfa Blažeka, který řekl, že je výhodnější pevný radar, protože k tomu mobilnímu se musí přičíst ještě plat policisty. Asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že by si na svůj plat tento policista vydělal za jediný den a zbylých 30, resp. 29 dní by vydělával, a mimo jiné by jeho aktivita měla pozitivní psychologický výsledek na řidiče.

O tom, že je celý problém ve vedení policie, né-li ještě výše (u ministerstva vnitra), píšu od začátku tohoto článku. Řadový policista s tím nezmůže absolutně nic, byť by třeba velmi rád.

6 Petr Petr | 13. října 2006 v 0:09 | Reagovat

Jak jsem usoudil z vašeho článku, tak jste z Prahy. Já jsem z Ostravy a unás takové problémy s radary nemáme. Městská policie u nás má pouze ty informativní a dopravka ta je tu vidět  zřídka. Pené jsou tu taky, ale jak je nám známo prázdné. Pokud máte našlapané auto, tak u nás si ho určitě v klidu vyzkoušíte.

Co z toho, že se koupilo vybavení, když bude ležet někde v garáži a policista, který by ho měl používat bude sedět u PC a psát haldu papírů.

7 Tomáš L. Tomáš L. | Web | 14. října 2006 v 9:26 | Reagovat

Informativní radary? Myslíte ty "jednonožky"? S těmi ve Středočeském kraji měří měšťáci dost často - respektive je nakoupili, jeden jsem viděl v akci v pátek ráno na výjezdu z Kralup u ČS Benzina - a jsou zcela platné a kalibrované, nebo ne?

Nemusíte mít našlapané auto, tady to valí po okreskách 120 i staré škodovky - děs.

Ano, nedostatek dopraváků je právě ten hlavní problém. Vybavení za miliony nemá kdo obsluhovat, a argumenty, že nejsou peníze na platy policistů jsou vzhledem k šíleným pokutám zcela zcestné - viz můj předchozí komentář.

8 Petr Petr | 14. října 2006 v 15:25 | Reagovat

Informativní radary jsou také platné a kalibrované, ale nemají fotografický záznam a byly vyrobeny pouze pro měření počutu vozidel, které projedou měřeným  úsekem a na světelné tabuli ukáže řidiči jeho rychlost.

Represivní radar tu MP nemá, který by se dal použit u správního orgánu jako důkaz.

9 Red Red | 17. října 2006 v 21:12 | Reagovat

Nejezdím pro zábavu, ale do a z práce a to celkem hodně. Po zavedení represivního bodového systému je  bohužel třeba jezdit na maximu povoleného limitu. Nechci strávit  život za volantem a proto je skutečně třeba kompenzovat nesmyslná rychlostní omezení jízdou ""na hraně" a to hlavně mimo obec (viz článek). V praxi to vypadá tak, že čekám na ceduli konec obce, řadím 3 a co nejrychleji zrychlím na 90. Není to ani plynulé (BTW, není to náhodou Zákon o bezpečnosti a plynulosti dopravy?), ani super bezpečné, ale je to jediný způsob, jak alespoň trochu ušetřit čas. Přitom by stačilo tak málo, odstranit zbytečná omezení a zabývat se nejen represí, ale i plynulostí. Čas nám nikdo nevrátí, ani pan ministr Šimonovský.

10 ing. Jiří  Babinský ing. Jiří Babinský | E-mail | 24. října 2006 v 21:00 | Reagovat

víte proč se  opravují věznice  a nejsou peníze na školky ??

protože ti kteří o penězích rozhodují  se  těžko už někdy dostanou  do školky -- a o tom  je  celý náš  stát - jě něco špatného v tomto státě Dánském kde je zákon jen cárem papíru a platí jen pro ty kteří pracují  a platí daně -lumpovi je srdečně jedno  co je v zákoně  a kašle na něj protože dávno přišel na to že se dá velmi  snadno obejít stačí kamarádi známí  a strýčkové  k tomu plná peněženka  a čeho by se měl bát :-) , nemám známé  ani  strýčky  a proto silniční zákon dodržuji  v mezích zdravého rozumu a denně potkávám  na silnicích  desítky  pirátů  pro které  se nic nezměnilo  - mají  známé  a strýčky - možná  by byla zajímavá statistika vytvořená na základě  nehoda-viník- jeho  siciální zázemí - a myslím že tahle statistika by hodně lidem vyrazila dech - jenže to by byl  velmi nebezpečný materiál takže nemá šanci vzniknout .

11 Tomáš L. Tomáš L. | Web | 24. října 2006 v 23:12 | Reagovat

Nezbývá, než s Vaší zajímavou úvahou souhlasit.

Přesně tak, ta statistika, o které píšete by vzniknout ani nemohla, odkryla by totiž korupční prostředí, o jehož velikosti můžeme pouze polemizovat.

12 kula kula | 29. listopadu 2006 v 12:52 | Reagovat

Dobrý den

přečetl jsem si Vaše poznatky o dopravě a musím se smát . Sám jsem policista a vím co ta práce obnáší a můžu vám s jistotou říct, že nejde jen o dopravu. Policie totiž nemá lidi, samozřejmě tím myslím na ulici v kanclu jich je dost, ale na ulici...... co bych dál dodával  a to nemluvím co příjde, nový zákon o PČR, nikdo dnes neví za co a za kolik bude dělat. Myslím si, že u Policie levá ruka neví co dělá pravá a v tom vidím velký  problém. Mějte se

13 jan sanden jan sanden | E-mail | 3. prosince 2006 v 19:21 | Reagovat

Já si myslím, že by se každý měl podívat sám na sebe a ne kritizovat práci policie. Kdyby jsme nedělali přestupky, nebyla by korupce. Já vím že je to to samé jako "kdyby byli ryby v prdeli nemuseli by být rybníky", ale ruku na srdce, nikdo není neomylný a každý ty přestupky dělá a proto je každý rád že ty policisti nejsou tak vydět, ale nadruhou stránku mě dokáže vytočit, když něaky idiot jede kolem školy jako prase, nebo když dám přednost chodci a řidič za mnou mě objede levým pruhem.

14 Tomáš L. Tomáš L. | Web | 4. prosince 2006 v 0:02 | Reagovat

Honzo, zastávám podobný názor jako vy, ale těch ALE je hodně.

Sám patřím do skupiny řidičů, kteří jezdí pružně, ale dokáží mě vytočit věci, jako vás. 2 dny zpátky mě předjel nějakej blbeček, když jsem jel u školy 30 ... okolo čtvrté hodiny, takže v době velké koncentrace dětí. Navíc způsobem, za který jsem ho málem vytáhl z auta - předjížděl po parkovacím pruhu, musel zrychlit tak na 60, možná víc, aby se předemě vešel ještě než budu na úrovni zaparkovaného auta. Navíc ta třicítka v tom místě je asi jen 50 metrů.

Případ, který popisujete je taky dost běžný. Pustíte v pravém pruhu chodce a někdo v levém se s ním potká.

Podobně nebezpečných případů je halda.

Proto si stojím za názorem, že by neměla Policie buzerovat řidiče, ale dohlížet na bezpečnost a buzerovat ty, kteří si to zaslouží. Nejsem pro buzeraci za 95km/h na rovné komunikaci, ale pro přísné kontroly na nebezpečných místech. I kdyby policie nastavila u škol radar na 40, naplnila by slušně státní kasu a bylo by to záslužné. Podobně bych hlídal problematické přechody a nebuzeroval bych řidiče, že nedal přednost chodci v případě, kdy za ním nejede žádné auto a chodec má tedy dostatek času na bezpečný přechod. Hold několik sekund počká.

Stejně tak by měl zákon pamatovat na nějakou zónu okolo přechodu. Pokud stojí chodec u přechodu a vykecává se, pokutoval bych to. Jeho jednání je nebezpečné pro auta, protože řidiči koukají jestli chce přejít nebo ne, a když to někdo vyhodnotí špatně a zastaví, řidič za ním má míň času na reakci, protože sleduje 2 subjekty a ani jeden pořádně...

shrnuto, podtrženo - více policistů ano, ale na více bezpečnosti a méně "buzerace".

15 gesvik gesvik | 6. prosince 2006 v 20:26 | Reagovat

Zdravím všechny

     Vzhledem k tomu, že jsem stejně jako Kula policista, nezbývá mi než souhlasit. Akorát mám dotaz, co si Tomáš L. představuje pod pojmem buzerace. On totiž i jím zmiňovaný dohled nad BESIP je pro někoho buzerací. Pokud je tím myšleno kontrolování řidičů, kteří již spáchali přestupek, tak nevím jak mám zjistit, zda řidič vůbec vlastní řidičské oprávnění. To bohužel od pohledu nezjistím, proto se někteří odvolávají na tzv. buzeraci. Souhlasím s názorem, že 95km/h opravdu není závažným přestupkem na rovné komunikaci, ale nelze souhlasit s názorem, že např. předjíždění na "dvojité plné" doplněné dopravní značkou, na rovném přehledném úseku je buzerace. Spoustě řidičů to asi nedojde, ale toto značení má zcela jistě svůj důvod.

     Takže závěrem bych se měl asi omluvit všem řidičům za buzeraci, ale neudělám to. Neudělám, protože pouze dělám svoji práci při které musím dodržovat zákony, které jsou pro mě závazné, stejně tak jako řidič, pro kterého je závazný zákon 361/2000Sb. ve kterém je jasně dáno, kdo vykonává dohled nad tímto zákonem a jaké má pravomoci. Mějte se

16 Tomáš L. Tomáš L. | Web | 6. prosince 2006 v 23:06 | Reagovat

[15] gesvik: nemám nic proti kontrolám. To za buzeraci nepovažuju.

Za buzeraci považuju to, když policista dokáže "vlézt pod auto" aby něco našel. Osobně jsem takovou kontrolu před několika lety v létě zažil. měl jsem techničák s povinným ručením v přihrádce, kde se mi v tom vedru roztekl jelení lůj. i povinné ručení mam zalaminované, takže šlo jen o to ty plasty utřít. Na policistovi bylo vidět, jak je naštvanej (ikdyž jsem nabízel, že když minutu počká, utřu to). On že ne, tak si doklady vzal mastný. po několika minutách se vrátil, že je vše v pořádku, neodpustil si narážky na tu mastnotu, chtěl vidět povinnou výbavu, kterou předtím vidět nechtěl, tak to bych taky ještě bral, ale když začal zkoumat auto detailně, to už je buzerace. Se smutkem v očích nic nenašel.

Pod pojmem buzerace si představuju pokutování za 95 km/h, měření metr před značkou konec obce, odtah auta z místa, kde stačí botička, aby si vydělala odtahovka, a tak podobně. Naopak jsem pro přísné měření u škol, dohled nad BESIPem, kontrolu předjíždění na plné kde je i značka, atp. jenže to se v ČR od června nedělá a nikdo neví, kdy se toho dočkáme.

17 gesvik gesvik | 8. prosince 2006 v 16:13 | Reagovat

nezbývá, než s tebou souhlasit

18 jan sanden jan sanden | E-mail | 9. prosince 2006 v 20:57 | Reagovat

Přeně tak! Hlídat rychlost u škol, přechody a nebezpečné úseky. Sám zastávám názor, že by se měla akce kryštof zaměřit na tyto body a čas odčasu se podívát na chodce a řidiče MHD, myslím si že každý od nich obdržel něakou tu "prasárnu"...

19 Tomáš L. Tomáš L. | Web | 9. prosince 2006 v 22:58 | Reagovat

Honzo, jak jsme již psal, nevím, kdy a jestli se toho dočláme, ale upřímně bych za to byl rád. Policie by se měla, jak říkáte, zaměřit i na řidiče MHD a chodce.

Obě skupiny jsou ale velice sporné.

Chápu, že řidič MHD musí dodržovat určitý jízdí řád, a mohlo by se stát, že ke konci své služby by se mu spoždění vyšplhalo třeba na půl hodiny. Ale ani to neomlouvá třeba tramvajáky, kdy prdí na jejich "semafory".

Chodci jsou skupina lidí, která má daleko vyšší práva, než by mít měla. Nesouhlasím s absolutní předností, ale o to ani tak nejde, budiž, maji ji. Problém je ale v tom, že inteligence některých chodců je tak krátká, že sahá do jednoho z těchto extrémů:

1) svou absolutní přednost si jsou schopni vymoci za každou cenu. nepočká, jestli mu auto zastaví, ale rovnou vykročí a proč svižně, on přeci nikam nespěchá.

2) vykecává se na přechodu. Pokud třeba za cestu do práce někdo zastaví pěti takovýmto blbům, nedivím se, když cestou z práce pak chodce "ignoruje". Proto by policie měla pokutovat i takovouto neukázněnost.

Sám jsem zažil v Lovosicích takovýto extrém. Důchodkyně chtěla přecházet, udělala tak krok a v tom na ní zavolala druhá. Holky se asi dlouho neviděly, tak se začly vykecávat. V ten moment jsem ztratil všechnu trpělivost, a s rukou na klaksonu jsem čekal do doby, než ta jedna přešla. Na jednu stranu je blbost pokutovat důchodce z toho mála co mají. Na druhou stranu je to pro ně velice výchovné, neboť velká část si neuvědomuje, jak nebezpeční jsou. Ať už svým zdržováním, nebo tím, že si vynucují přednost na přechodu doslova nasazením života.

Dalším extrémem jsou chodci, co zmáčknou tlačítko a jdou na červenou...

20 polda polda | 1. ledna 2007 v 22:13 | Reagovat

No já bych Vám tedy chtěl napsat, že za pár měsíců již policistu v ulicích nepotkáte, neboť právě ti na ulicích a dopraváci měli od Nového roku výrazně snížené platy a hromadně dávají žádosti o ukončení služebního poměru. Myslím, že bude brzy povoláno vojsko, neboť naše slavná armáda má platy asi 2x vyšší, než policie.

21 ABC ABC | 12. ledna 2007 v 11:16 | Reagovat

Pokud to bude, tak jak to je ted od ledna, tak mas pravdu. V utery jsem byl poprve z dovolene v praci a ten pokles platu je opravdu vysoky, slibovane navyseni se zmenilo v dost vyrazne snizeni. S nekolika tisici mesicne z platu dolu jsem opravdu nepocital, za ty penize se jim na to kazdy vykasle.

22 David David | E-mail | Web | 19. listopadu 2010 v 11:53 | Reagovat

tak to je jásný?policajta nikde neuvidíme!už to neni co bejvalo když hlídky vybírali max.100 kč za přestupek a vedšinou šlo vše domluvou a šlo to aspon umě vždy jsem si to uvědomil a dával si na to pozor!než se vybralo co bylo za potřebí tak to nějakejch pár hodin trvalo!dneska to zkásnou za dvě minuty a nemusej se nikde ukazovat!!a bude hůř!jsem vlastenec ale přemýšlým o zahraničí.stát tu pro lidi nedělá nic.A když ubíraj peníze státnim zaměstnancům?nevim jakej je žebříček státních zaměstnanců ale normální dělníci to cejtí vždy první a ty ve sněmovně vědi že jejich plat bude do konce života ok!mě se zdá že dneska je stát největší podvodný byznys v České republice!Protože mě neznalost zákona neomlouvá a oni si ho vytvářej jak se to hodí!já dnes vim že když mě zastaví hlídka policie tak budu platit jen se vždy modlim kolik!a proto bych chtěl apelovat na celou vládu v České republice už neni kde brát peníze připojme se k zemím co jsou o dvacet let vepředu a maj ohodně víc obyvatel
a otom to je?chtěl bych se toho dožít!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama