Kdy bude vidět v ulicích více policistů?

15. října 2006 v 0:06 | Policejní prezidium - tisková zpráva |  Bodový systém a silniční zákon
Více uniformovaných policistů v ulicích si přeje veřejnost i vedení policie. Při současném počtu policistů a předpokládaném odchodu dalších mužů zákona v příštím roce se však zdá takřka nemožné tohoto cíle dosáhnout. Ředitelství služby pořádkové policie a služby železniční policie Policejního prezidia však přišlo s řešením. První změnu k lepšímu slibuje ředitel služby, plukovník Čestmír Pastyřík, již od ledna.

Plán je jednoduchý: snížit administrativní zátěž policistů na základních útvarech a postupně odbourat nepolicejní činnosti. Výsledkem by pak mělo být více policistů vykonávajících hlídkovou a především obchůzkovou službu v terénu.
Prvním krokem, který by měl být realizován k 1. lednu 2006, je připravovaná změna v náplni práce obvodních a místních oddělení. V současné době je ve vedení policie projednáván návrh na změnu věcné příslušnosti v trestním řízení. To znamená "odebrání" povinnosti základním útvarům zpracovávat ty trestné činy, které jsou složité a administrativně náročné, a ve své podstatě nutí policisty sedět v kanceláři u psacích strojů, v lepším případě u počítačů. "Uniformovaná policie, především pak tzv. pořádkáři, jen za rok 2005 zpracovala celkem 263 909 trestných činů. Nyní projednávaný návrh počítá s převedením cca padesáti tisíc těchto trestných činů do "péče" služby kriminální policie a vyšetřování. Jedná se především o případy hospodářské trestné činnosti, ale například i majetkové trestné činy se škodou nad sto tisíc korun, pojistné podvody, úvěrové podvody, případy vydírání a podobně," říká ředitel Pastyřík. Celkovým záměrem je tedy ponechat v kompetenci složek uniformované policie pouze ty trestné činy, které jsou z hlediska jejich zpracování jednodušší, méně administrativně náročné, a které lze zpracovat při zjištění pachatele v tzv. "zkráceném přípravném řízení". "Taková úprava věcné příslušnosti je v plně kompetenci policejního prezidenta a není k tomu zapotřebí navrhovat žádné změny zákonů a čekat na jejich schválení. Proto můžeme tuto změnu směřovat již k datu 1.1.2007. Do té doby je ještě třeba projednat její konkrétní podobu v rámci celé Policie ČR", upřesňuje Pastyřík. Aby se tato změna v konečném efektu skutečně projevila ve vyšší přítomnosti policistů v ulicích, je ke stejnému datu, tedy 1.1.2007, připravován i nový interní předpis. Týkat se bude forem činnosti obvodních a místních oddělení a nově v něm bude definována role a úkoly těchto oddělení, systém hodnocení pracovního výkonu policistů a především úkoly vedoucích pracovníků těchto oddělení při organizaci, řízení a kontrole policistů. Jinými slovy - sníží se administrativní zatížení policistů na základních útvarech a přímo interním nařízením budou "vysláni" do ulic. Neznamená to samozřejmě více policistů co do početních stavů, ale pro stávající policisty méně času v kancelářích a více času v terénu. Tato změna sice není samospasitelná, ale je to hmatatelný krok k lepšímu.
Vedení Policie ČR jde ve svém plánu "více policistů v ulicích" ještě dál. V srpnu letošního roku podala policie opakovaný podnět na změnu zákona o soudních exekutorech a exekuční činnosti, souvisejících předpisů, a změnu trestního řádu. Cílem navrhovaných legislativních změn je "upozadit" policii v ryze nepolicejních činnostech. Příkladem může být doprava osob zatčených na základě příkazu soudu přes celou republiku jen proto, aby zatčená osoba převzala od soudu písemnost a následně byla propuštěna. "Za letošní první pololetí bylo takto k soudu dopraveno více než šest tisíc osob, což je mimochodem téměř stejný počet jako za celý rok 2004, z nichž významná část pouze převzala zásilku. Výjimkou nejsou ani eskorty například z Chebu do Ostravy," konstatuje ředitel Pastyřík. Obdobná situace je i u doručování soudních obsílek. Tato povinnost pro policii rovněž vyplývá ze zákona a tak si policisté jen za prvních šest měsíců roku 2006 zahráli v 82 479 případech na poštovní doručovatele. "Nejvíce žádostí o doručení písemnosti jsme zaznamenali v rámci severočeské policejní správy a to 21 760. Přes čtrnáct tisíc jich doručili policisté na severní Moravě a více jak jedenáct tisíc písemností bylo doručeno v rámci správy Západočeského kraje," uvedl k tomu Pastyřík. Poslední oblastí, ve které chce Policie ČR navrhovanými legislativními změnami ubrat základním útvarům povinnosti, které mohou převzít i jiné než policejní složky, je asistence pro exekutory. Podle současné právní úpravy může exekutor, v případě obavy ze svého napadení, požádat o asistenci jen Policii ČR. Plukovník Pastyřík k tomu dodává: "Počet žádostí exekutorů o asistenci roste a do budoucna se pro nás v tomto ohledu patrně nedá počítat s výraznou změnou k lepšímu. Do července jsme provedli 2 433 asistencí, což je o téměř pět set více, než za stejné období loňského roku."
Legislativní změny jsou během na dlouhou trať. Iniciativu však v tomto smyslu Policie ČR již vyvinula a ve svém snažení bude pokračovat i v dalším období. Je to druhý krok k tomu, aby policistů v uniformě bylo na našich ulicích vidět více. První "ovoce" plánovaných změn můžeme tedy očekávat již začátkem příštího roku a není lepší způsob, jak může Policie ČR dát jasně najevo, že svou práci chápe jako službu veřejnosti.


kpt. Pavel Hanták, Policejní prezidium, kancelář policejního prezidenta, preventivně informační skupina
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jirka jirka | E-mail | 5. listopadu 2006 v 21:02 | Reagovat

Takových dobrých předsevzetí jsem už viděli plno.Nikdy se ale úplně nepodařil záměr dotáhnout.

Vsadím se, že to opět z objektivních důvodů nedopadne podle slibů.

Ale slibem neurazíš.

2 Karel Karel | 6. prosince 2006 v 20:39 | Reagovat

Nechci více policistů, abych jezdil po silnicích olemovaných uniformami. Chci více ohleduplných řidičů a asi musíme začít sami u sebe. Ne hned ťukat na čelo a nadávat do kreténů. Možná, že i více předvídavosti by neškodilo. Nevadí mi rychlí řidiči, ale bezohlední a to i ti, kteří si myslí, že jezdí přesně podle Zákona.

3 Tomáš L. Tomáš L. | Web | 6. prosince 2006 v 23:13 | Reagovat

Skupina, kterou popisujete je zamindrákovaná. Honí si ego v plechové krabičce. Pročtěte si diskuse na serverech typu idnes, novinky, atd... anonymita internetu je úžasná. Někdo si založí nick, mluví jak dlaždič a je to ""borec"". TO samé za volantem. Na takovéto blbce je policie potřeba.

Sám nejezdím nejpomaleji, ale s rukou na srdci můžu říct, že bezpečně, ohleduplně a velice předvídavě :) ... a bez nehod.

4 Poldazeseveru Poldazeseveru | 28. března 2007 v 21:19 | Reagovat

Na ulicích budem vidět:

1) Až nám přestane přibejvat nesmyslná administrativa, nebudem muset psát X různejch papírů, kde se furt to samý několikrát opakuje, nebudem muset psát papír pro papír. Vláda furt slibuje, že s tím něco udělá, ale zatim nic..

2) Až se všichni ti hloupí občané přestanou nechávat zbytečně okrádat a přestanou cpát prachy podvodníkům přímo do chřtánu - nevěřili byste, kolik lidí se nechá (většinou od cikánů) neuvěřitelně primitivním a neustále dokola opakujícím se způsobem podělat, až přestaneme řešit všechny ty podělaný rodinný hádky a rozepře

Až se výše uvedené alespoň o pár desítek procent zlepší, pak bude i čas chodit víc na ulici ( nejpalčivější je bod č. 1 )

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama