Většina řidičů je pro upravený bodový systém

14. září 2006 v 9:00 | ČTK |  Bodový systém a silniční zákon
Většina profesionálních řidičů souhlasí s bodovým systémem, současně si ale myslí, že by se měl upravit. Za špatný považují současný způsob hodnocení dopravních přestupků častěji řidiči, kteří v poslední době havarovali. Vyplývá to z výzkumu, jehož výsledky dnes ČTK poskytlo Centrum psychologie práce pro jihozápadní Čechy.

Podle kritiků je norma, kterou prosadila předchozí vláda, příliš přísná a poskytuje prostor pro korupci a šikanu. Nový kabinet chce zákon upravit - navrhuje zvednout nynější hranici 12 bodů udílených za přestupek na 18.
Z výzkumu vyplývá, že 85,6 procenta řidičů z povolání pokládá bodový systém za potřebný a správný. Ponechat, ale částečně změnit by jej chtělo 83 procent, zásadně změnit 15 procent řidičů.
Zvýšení počtu trestných bodů z 12 na 18 by si přálo 65 procent řidičů, podle 35 procent by měl zůstat na současné úrovni. Odborníci také zjistili, že zvýšení přípustného počtu bodů by uvítalo 54 procent řidičů, kteří jezdili v posledních pěti letech bez havárie, z opačného tábora jde o 76 procent.
Z řidičů, kteří jezdili bez nehod, pokládá bodový systém za správný 79,5 procenta; ve druhé skupině jde o 17 procent. Za zbytečnost, nesmysl a šikanování ho označilo 83 procent řidičů, kteří se potýkali s nehodami.
Analytici také zjistili, že drtivá většina řidičů, kteří jezdí bez nehod - 98 procent, považuje za potřebné a důležité psychologické vyšetření, jež této profesní skupině ukládá novela silničního zákona. U těch, kteří v minulosti havarovali, zvítězil opačný názor - zastává ho 83 procent dotázaných.
Na pracovní podmínky si podle průzkumu stěžuje 97,5 procenta profesionálních řidičů. Nejvíce jim vadí agresivní či neobratní motoristé, neukáznění chodci, zácpy, mlhy, vedra, deště, sníh, mráz a plískanice.
Do průzkumu se zapojilo 556 řidičů kamionů a autobusů z Plzeňského, Karlovarského a Jihočeského kraje s průměrným věkem 41,5 roku a řidičskou praxí kolem 17,5 let. Bez nehod z nich v posledních pěti letech jezdilo 62 procent.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Kremzar Petr Kremzar | E-mail | 15. září 2006 v 14:02 | Reagovat

Nový silniční zákon je dobrý, nutné jsou jen kosmetické úpravy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama