Středočeští celníci zadrželi za týden 22 padělků dálničních známek

10. září 2006 v 9:00 | ČTK, TL |  Doprava
Středočeští celníci zadrželi za poslední týden 22 možných padělků dálničních známek. Celková hodnota kuponů činila 287.000 korun. Sdělil to Milan Poncar z Celního ředitelství Praha. Nejvíce kuponů zajistili celníci na Kladensku, Mělnicku a Benešovsku.

"V devatenácti případech se přitom jednalo o kupony nejvyšší nominální hodnoty 14.000 korun pro nákladní automobily," uvedl Poncar.
V posledních dvou měsících v celé republice celní kontroly odhalily přes 120 padělaných kuponů. Více než třetinu z nich celníci zadrželi ve Středočeském kraji. Podezřelé dálniční známky, u nichž jsou nějaké pochybnosti o jejich pravosti, zkoumá speciální laboratoř Generálního ředitelství cel. Informace o falešných kuponech předává pak policii.
Podle představitelů generálního ředitelství kontroly prokázaly, že řada firem používá padělané známky ve velkém množství. Zjištěné skutečnosti tedy potvrzují, že se padělky vyrábějí ve velkém, a jde tedy o dobře organizovanou trestnou činnost. "Řada firem používá padělané kupony ve velkém množství. Je zcela jednoznačné, že jde o velmi dobře organizovanou trestnou činnost. Padělky jsou vyráběny ve velkém," uvedl ředitel odboru pátrání a dohledu Generálního ředitelství cel Karel Šimák. Dodal, že padělané známky za 14.000 korun prodejce nabízel například za 10.000 korun. Firmy si proto musely být vědomy toho, že si pořizují falešné kupony, podotkl Šimák.
Některé padělky lze podle celníků rozeznat s pomocí lupy. Například mikrotisk, který je na kontrolním kuponu v rámečku pro poznávací značku, bývá nečitelný. Celníci řidičům i firmám radí, aby si nekupovali známky podomně. Měli by si je pořizovat jen v prodejnách, které jsou označeny samolepkou s informací o prodeji dálničních kuponů. Známky lze získat na poště, u čerpacích stanic či na hraničních přechodech.

Řidičům hrozí rok až pět let vězení

Řidič, který jezdí s falešnou známkou, může na místě dostat pokutu až 1000 korun a ve správním řízení do 5000 korun. Novela zákona počítá se sankcí 5000 korun na místě, ve správním řízení od 100.000 do 500.000 korun. Pokud řidič či majitel koupí známky levněji nebo je jinak zřejmé, že mohl o padělku vědět, hrozí mu podle celníků rok až pět let vězení.
Falzifikáty dálničních známek, kolků či razítek zkoumají celníci ve specializované laboratoři. Využívají rentgenových paprsků a dalších metod. Zaměřují se na způsob tisku, barvu, ochranné prvky či materiál.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama