Propadák MF DNES o pirátech silnic

16. září 2006 v 22:13 | TL |  Doprava
Mám rád články MF DNES, ale nad tímto pouze kroutím hlavou, a není mi jasné, jak mohl projít redakční korekturou. Nedovedl bych si ho představit ani v bulváru, natož ve zdroji, který je u mě na druhém místě, co se serióznosti týče - hned po ČTK.

Kde vás může potkat srážka s blbcem?

MF DNES zveřejnila článek s titulkem "Kde vás může potkat srážka s blbcem?" (článek zde). Působí na mě, jakoby měla redakce víkendové volno a někdo úplně cizí za ně psal články.
Četba článku je ztrátou času, obsahuje názory policistů ve stylu, který vyhledávají právě bulvární plátky, z MF DNES jsem zvyklý na objektivní názory. Autorovi se povedlo opepřit titulek jak jen to šlo.

Článek objevuje důvody rychlé jízdy

Podle jednoho z policistů může být u některých lidí důvodem bezohledné jízdy dostatek financí. Policista si slibuje od těchto řidičů, kteří pokutu bez problému zaplatí, že je eliminuje bodový systém.
Dalším názorem je, že se typický pirát snaží vytáhnout z auta, co se dá. Upřímně jsem ještě v čechách neviděl, že by někdo "lítal" přes 200 km/h, a že máme na silnicích stovky aut, které nemají s touto rychlostí problém.

Piráti mají své trasy a plány cest

Kde můžete na piráty silnic podle článku MF DNES narazit?
Ve dne jezdívají spíše na dálnicích. Přestupky podle autorů páchají řidiči, kteří jedou delší trasy, třeba do práce nebo z práce.
Naopak večer, především v pátek a o víkendu, můžete na "šílence" za volantem narazit spíše na silnicích druhé a třetí třídy. Autoři to (logicky) přisuzují mladým lidem, kteří se vracejí z diskoték a klubů zpět domů.

Kdo je vlastně blbec?

V článku jsem se nedočetl to, co mě na něj odkázalo. A to srážka s blbcem.
Pokud myslí autoři blbce toho, kdo vleze za volant opilý nebo zdrogovaný, mohli si ušetřit první 2/3 článku. A článek by tím pádem byl zbytečný, neboť na toto téma na idnesu vyšel seriál, který měl svou logiku a dal se číst.
Pokud blbcem myslí toho, kdo jede rychleji, pak mají mezi svými kolegy blbce (ti, kteří porušili rychlost při dokumentaci pirátské jízdy policejního prezidenta Vladislava Husáka) a mezi spoluobčany také, jedním z nich jsem i já.
Nemám problém jet rychleji, než je dovoleno - samozdřejmě v rozumné míře, kterou si myslím, že je 10% tolerance - pokud k tomu mám důvod. Důvodem je, když se mi nelíbí styl jízdy auta předemnou, necítím se za ním bezpečně. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale nepojedu za někým, kdo je při spatření policejního auta, přestože jede padesátkou, schopen zastavit, jen aby měl jistotu, že jede opravdu pod padesát, a že takévých řidičů je halda. To jsou pro mě blbci, ale o těch se článek MF DNES ani v nejmenším nezmiňuje.

Jsou řidiči blbci kvůli nesmyslnému značení?

Neodpustím si poslední komentář, a to, proč jsou za blbce řidiči. Pirátem se dá rozumět ten, kdo jede rychleji, než je povoleno. Jenže to by mohlo platit pouze tehdy, kdybychom měli značení logické, a rychlostní limity tvořené s rozvahou, nikoli způsobem, že se dá padesátka, aby se tam jelo sedmdesát.
Nebudu zde rozebírat ty, díky kterým tento silniční zákon a bodový systém máme, to bych se dostal úplně jinam.

Co z toho vyplývá?

Typickým blbcem je podle článku MF DNES ten, kdo sedne za volant opilý nebo zdrogovaný. Pro takové je fráze blbec slabá, a jejich chování by mělo být hodnoceno nejtvrdším metrem. Jenže policie takové blbce nekontroluje! Sám jsem jel za jedním zfetovaným blbcem z letošního CzechTeku. Policie ČR ho v Mašťově ani nekontrolovala, přestože byl řidič na první pohled pod vlivem nějaké látky. Neudržel pozornost, neměl prostorové vnímání, odhad, zkrátka nic, co musí řidič mít. V momentě, kdy proti němu jelo na "okresce" auto, musel zastavit, protože se bál vedle něho projet. Jediné plus, které měla jeho jízda byla rychlost. Na místě, kde je 90 km/h jel 40 km/h, a to prostředkem, takže jsme ho nikdo nemohl předjet, ale aspoň nesrazil nikoho, kdo šel po silnici.
Další druh blbce je ten, kdo nejede radší 10 km/h pomaleji, ale třeba o 5-10 km/h rychleji.
Článek zapomína na blbce, kteří z ničeho nic dupnou na brzdu a jsou schopni zastavit na místě.
Stejně tak není zmínka o těch, kteří se lepí ostatním "na prdel", neblikají když předjíždějí, nebo se nedívají do zpětného zrcátka. Zkrátka blbce, kteří ohrožují bezpečnost ostatních řidičů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama