Přeprava zvířat: povinnosti a sankce

13. září 2006 v 9:38 | JUDr. Tomáš Beran |  Rady pro řidiče
Vzhledem k tomu, že praxe i řada dotazů přináší čím dál tím více otázek ve vztahu k přepravě zvířat, zejména větších psů, bude tento článek věnován právě této problematice.

Zákon o silničním provozu stanoví několik naprosto obecných pravidel pro přepravu zvířat, a to:
§5 odst. 1, písm. j):
"Řidič je povinen zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu."
§5 odst. 1, písm. k):
"Řidič je povinen zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby."
§52 odst. 5:
"Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích."
Jak patrno ze shora uvedených ustanovení, podrobnosti v zákoně stanoveny nejsou, tudíž ani posuzování toho, co je bezpečná přeprava zvířat a co není, není jednotné. Z toho plyne ten závěr, že policista na místě, úředník obecního úřadu ve správním řízení anebo soudce v rámci projednávání správní žaloby budou individuálně posuzovat, co se bezpečnou přepravou zvířat rozumí a co nikoli.
Pokud má řidič za to, že bezpečnost zvířete zajistil, avšak např. policista na místě s tím nesouhlasí a má v úmyslu uložit pokutu, je nutno odmítnout projednání věci na místě v blokovém řízení a nechat věc postoupit do správního řízení, kde bude možno uvést argumenty, který by rozporovaly stanovisko policisty.
Případné sankce za porušení shora uvedených ustanovení zahrnují toliko pokutu, a to na místě do 2 000 Kč, ve správním řízení od 1 500 do 2 500 Kč. Body se za to nepřičítají.
JUDr. Tomáš Beran
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 cockatoos cockatoos | Web | 9. září 2016 v 8:24 | Reagovat

rychlá pujčka hned na učet [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama