Nové radary v Ústeckém kraji - zatím jen strašáci

25. září 2006 v 11:00 | TL & iDNES |  Policie proti řidičům
V Ústeckém kraji postavili již jedenáct pevných radarů. Radary však zatím fungují jako strašáci, při překročení rychlosti vyjde z radaru pouze záblesk, fotka však pořízena není.

"Před třemi týdny mě vyfotil radar u Dolních Zálezel. Projížděla jsem tím úsekem rychleji, než bych měla. Nejdříve se rozsvítila značka s padesátkou, krátce na to pak vyšlehlo modré světlo blesku z fotoaparátu. Žádné předvolání mi ale kvůli tomuto přestupku zatím do schránky nepřišlo," popsala svou zkušenost s pevným radarem MF DNES řidička z Ústí nad Labem.
Radary jsou umístěny podél silnic první třídy v kraji a mají zatím jen výstražnou funkci. "Když se k místu s omezením rychlosti blíží vůz, který jede rychleji, je řidič nejprve upozorněn tím, že se rozsvítí velká výstražná značka. Pokud ani potom nezpomalí, je vyfocen," popsal funkci systému Zdeněk Mařík z chomutovské pobočky Ředitelství silnic a dálnic.
V současné době je však ono "vyfocení" pouze "na oko". Radary zatím nemají záznamové zařízení.
"V těchto značkách zatím nefunguje záznamové zařízení. To znamená, že to focení s bleskem je jen simulované. Uznávám, že je to takový malý fígl na řidiče, ale zatím to přináší pozitivní výsledky," uvedl pro MF DNES provozní náměstek Ředitelství silnic a dálnic v Chomutově František Zuckerstein.

Radary sice nefotí, ale starostové jsou spokojeni

"Velemín byl jednou z prvních obcí v Česku, kde byly pevné radary umístěné. Dnes mohu jednoznačně prohlásit, že se osvědčily. Devadesát procent řidičů zpomalí, jakmile se na ně padesátka na kraji obce rozsvítí," říká starosta Velemína Jiří Skalický. Velemín je jednou z vysoce frekventovaných obcích na hlavním tahu E55, která prochází celou obcí.
Stejný názor má i starosta Malých Žernosek Petr Liška. "Zabralo to, řidiči nyní kolem naší obce jezdí mnohem ohleduplněji."
Radary Ředitelství silnic a dálnic rozmístilo na nejvíce problematická místa. "Nemůžeme dát radary do každé vesnice, kde si to přeje tamní starosta. Jsou na místech, kde často docházelo k nehodám, a tam, kde jezdí hodně kamionů," říká Zdeněk Mařík z Ředitelství silnic a dálnic v Chomutově.

Zítra může být vše jinak

"Záznamová zařízení u těchto radarů nefungují, protože vedení policie zatím nechce tato naše zařízení využívat k represi. I bez toho svůj účel plní dobře," doplňuje Zuckerstein. Pokud by ale řidiči přestali nové značky respektovat, může se vše změnit. "Jakmile nám k tomu dá policie pokyn, můžeme spustit systém naostro ze dne na den bez předchozího upozornění," varuje Zuckerstein.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Petr | 3. listopadu 2006 v 17:42 | Reagovat

Podle mne začít fotit nemůžou, protože k tomu nedsou přizpůsobeny, světlo je pouze imitace blesku, za snížené viditelnosti se proti autu stejně s bleskem fotit nesmí, tabule nemá ani přenos, ani záznam, ani fotoaparát, ani to nejdůležitější - certifikaci. Je to prostě imitace.

2 ByronBon ByronBon | E-mail | 9. června 2017 v 0:21 | Reagovat

hay asthma afterloading radiation cornu of spinal cord hypoacidity cholestanone BГЎrГЎny sign gastroschisis  <a href=http://buypaxilonline.com>Buy Paxil Online</a>  atopognosia cardiohepatic frontoparietal

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama