Den bez aut

22. září 2006 v 7:00 | Děti země - tisk. zpráva |  Doprava
Čtrnáctý ročník českého Dne bez aut a sedmý ročník Evropského dne bez aut vyvrcholí v pátek 22. září. Letos akce proběhnou ve 105 městech a obcích, ve 44 z nich se počítá s uzavřením části centra. Výzvu Dětí Země "Nechte v pátek 22. září auto doma" již veřejně podpořilo rekordně více než tisíc dvě stě osob, včetně 21 poslanců a 4 senátorů.

Mezi nimi je i současný ministr životního prostředí Petr Kalaš. K výzvě se může připojit každý do půlnoci 22. září, pokud po celý tento den skutečně nesedne do auta.

"Sice je potěšitelné, že zájem o tuto akci je stále trvalý, nicméně v řadě měst by měli vůči autům realizovat razantnější trvalá opatření, než dělat jen osvětu," prohlásil Miroslav Patrik z Dětí Země.

První Den bez aut v ČR proběhl 15. 11. 1991 na základě výzvy nizozemské Evropské mládežnické organizace pro les (EYFA). Akce zorganizovalo pět ekologických sdružení v Praze a v Brně. Od roku 1995 mají v ČR hlavní iniciativu Děti Země, od roku 2002 evropské akce ke DBA pak koordinuje MŽP.

Mezi dosavadními signatáři výzvy jsou například spisovatelé Eva Hauserová a Ivan Klíma, herci Tatiana Vilhelmová a Petr Vacek, hudebníci Jiří Dědeček a Vladimír Merta či filozof Erazim Kohák. Loni ji podpořilo téměř tisíc dvě stě občanů, včetně třiceti členů parlamentu a dvou europoslanců.

Přehled 22 měst, kde je v rámci Dne bez aut 2006 jízdné v prostředcích MHD zdarma, v drtivé většině dne 22. září 2006:

Beroun, Břeclav, Česká Lípa, Domažlice, Frýdek-Místek, Havířov, Havlíčkův Brod, Cheb, Chrudim, Kadaň, Litomyšl, Nové Město nad Metují, Nový Jičín, Pelhřimov, Plzeň, Prostějov, Příbram, Říčany, Strakonice, Třinec, Turnov a Uherský Brod (pozn.: v Brně má být rozhodnutím Rady města ze dne 21. 9. jízda v MHD zdarma 22. 9. 2006 jen pro zónu 100, tj. v širším centru města).
pozn: A já myslel, že autem se v tomto případě myslí i autobus MHD ... :)

Akce ke Dni bez aut letos probíhají ve 105 městech a obcích, jízda v prostředích MHD je zdarma ve 22 městech. Jmenný seznam je zde.

Hlavním partnerem akce jsou sedmým rokem České dráhy, a. s., které také zajistily vylepení plakátů téměř jeden a půl tisících nádraží po celé republice, a třetím rokem Správa železniční dopravní cesty, s. o. Akci finančně podpořilo Odborové sdružení železničářů a firma AŽD Praha, s. r. o.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama