Bodový systém začíná být existenčně likvidační

16. září 2006 v 9:00 | TL & Právo |  Bodový systém a silniční zákon
Po dvou a půl měsících začíná být bodový systém a nový silniční zákon, platící od 1.7.2006 likvidační. Podle deníku právo se mnoho řidičů blíží k hranici 12 bodů. To znamená odebrání řidičského průkazu na jeden rok. To je drsné skóre po 2,5 měsíci. Podle Jaroslava Kubery jsou vysoké, až padesátitisícové pokuty výplodem chorého mozku.

Brzy se může ovšem situace změnit, protože vláda na základě návrhu poslankyně ODS Evy Dundáčkové a ministra financí Vlastimila Tlustého, doporučila silniční zákon změkčit a zvýšit bodovou hranici na 18 bodů.
Novela chce také povolit vyšší rychlost na vybraných dálnicích až na 160 km/h. Při odebrání průkazu by řidiči nemuseli znovu absolvovat testy.

Jaké změny silničního zákona navrhuje ODS?

  • Zvýšení rychlostního limitu na vybraných úsecích na 160 km/h (i pro autobusy)
  • Zvýšení hranice z 12 na 18 bodů
  • Zrušení trestných bodů za některé přestupky (například technicky nezpůsobilé vozidlo, telefonování za jízdy, nedání přednosti chodci), pokuta však zůstane
  • Zrušení spodní hranice pokut
  • Celkové snížení pokut a stanovení jejich pevné výše
  • Řidič po ztrátě 12 bodů nemusí znovu absolvovat test
  • Neodebírat body za mírné překročení povolené rychlost

Né všechny změny jsou uvážené

Souhlasím se zvýšením limitu na dálnicích na 160 km/h, nesouhlasím však s takovou rychlostí pro autobusy. Všichni z poslední doby víme, co udělá mikrospánek řidiče autobusu. V jednom případě, kdy rychlost nebyla přes 100 km/h strhl řidič autobusu řízení zpět na vozovku a následkem jeho "myšky" bylo vymrštěno dítě ven z autobusu - proletělo sklem a následně zemřelo. V dalším případě řidič usnul a najel na mostní pilíř na dálnici D8. Z autobusu zbyla jen půlka a zahynulo 5 lidí, včetně šestiletého dítěte. (více zde).
Zrušení trestných bodů za některé přestupky je fajn, sám to uvítám, pokud se jedná například o nedání přednosti chodcům. V mnohých případech chodci jen drbou u přechodu, jiní zas nedají na jevo, že chtějí přejít, a extrém jsou ti, kteří si svou přednost vynucují i nasazením života, když se nerozhlédnou a jdou, případně jedou na kole (na cyklostezce). Nejsem si však jistý, jestli je rozumné rušit body za telefonování, spíš bych byl pro snížení, ale ne zrušení.
Zrušení spodní hranice pokud je na místě.

Zelení: jako by novelu psal diletant

Celé je to však pouze návrh ze strany ODS a nemusí projít ve Sněmovně. Nárh má řadu odpůrců, odsoudil ho například šéf dopravní sekce Strany zelených Martin Robeš. "Jako by tu novelu psal diletant," uvedl pro Právo.
Dodal, že zelení nesouhlasí s řadou věcí: "Například zvýšení rychlosti u autobusů, což naprosto odmítáme. Stejně tak absurdní je i zrušení bodů za zakázané předjíždění a za nezastavení před přechodem. Ani zvýšení bodů na osmnáct není aktuální. Současný systém funguje a nedošlo k žádnému významnému odnětí průkazů," řekl.
Dalším odpůrcem je exministr dopravy Jaromír Schling z ČSSD. Podle Schlinga jsou debaty o změně bodového systému neuvážené. "Je špatné novelizovat zákon, jenž byl nedávno schválen," uvedl. Mělo by se počkat alespoň rok či rok a půl a až pak rozhodnout o změnách. Obává se, že jakmile se začne problematika projednávat ve Sněmovně, budou se opakovat debaty z minulých let.
Já se ale naopak obávám, že po roce, roce a půl by bylo pozdě.
"Dočkáme se ohňostroje poslanecké tvořivosti," řekl Právu Schling, podle něhož by změkčení zákona znamenalo ohrožení životů řidičů.. Proti změnám v bodovém systému je i bývalý ministr Milan Šimonovský z KDU-ČSL a také řada komunistů.

Za něco jen pokuty

Dundáčková navrhované změny obhajuje. Z bodového postihu by podle ní měly být vyloučeny přestupky, u kterých nedošlo k přímému ohrožení zdraví nebo majetku. "Pokuta by v tomto případě platila, ale řidič by neztrácel body," vysvětlila. Další úpravy už Dundáčková navrhovat nebude, nechá je na ministru dopravy Aleši Řebíčkovi. Podle ní bude záležet i na dohodě Řebíčka s ministrem vnitra Ivanem Langerem. "Ten požadoval razantnější zásahy," uvedla.
S mnoha návrhy chce přijít i senátor Jaroslav Kubera z ODS. Zvýšení maximální rychlosti až na 160 km/hod na některých dálnicích ale zpochybnil. "Myslím, že by bohatě stačilo 140," uvedl Kubera s tím, že za překročení rychlosti do 10 kilometrů v hodině by řidiče nečekal žádný postih. "Pokud by však někdo jel ještě vyšší rychlostí, trestal bych tento přestupek velmi přísně," dodal.
Jinými slovy by byla nepsaně povolená rychlost 150 km/h

Omezit výjimky

Kubera chce rovněž omezit výjimky pro některé řidiče. "Například lékaři ve službě mohou parkovat, kde chtějí. Když lékař někde zaparkuje a jde na 8 hodin do práce, je místo celou dobu blokované. Přitom je jich málo," uvedl senátor.

Vysoké pokuty jsou výplodem chorého mozku

Kubera rovněž navrhuje přesně stanovit výši pokut, které policisté udělují řidičům. Rozpětí mezi 25 a 50 tisíci prý dává prostor pro korupci. Snížil by i výši pokut. "Pokutovat řidiče částkou až 50 tisíc při průměrném platu 20 tisíc korun je výplodem chorého mozku," uvedl senátor s tím, že to je dobré jen na plnění státní kasy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Petr Petr | 19. září 2006 v 11:11 | Reagovat

Neboj se ty chudáčku, až se konečně dostane k moci ta tvoje ODS, tak ten zákon určitě zruší a možnost nápravy českých "prasat" na silnici bude zase v nedohlednu. Je tam pár nelogičností i nesmyslů v tom zákoně ale něco takovýho už bylo dlouho potřeba.

2 Tomáš L. Tomáš L. | Web | 19. září 2006 v 13:43 | Reagovat

Bylo, s tím souhlasím, ale v podobě, jako je tento, rozhodně ne.

zamyslete se nad tím, proč to v Německu funguje a tady vyvolal zákon takový humbuk. Jen tak to nebude. Je fakt, že čechům se člověk nezavděčí, ale pokud někdo vymyslí zákon, jako je tento, není divu.

Pokud jsou pokuty několikanásobné než platy, není to normální. Policista není už ten, kdo rozhodne o přestupku, ale ten, kdo vybírá peníze.

PS: Pokud jste šetl článek, pod kterým jste si ulevil, mohl jste se dočíst, že nesouhlasím se vším, co návrh ODS přináší.

Ještě pořád si stojíte za svým komentářem?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama