Aleš Řebíček: Chci změnit bodový systém

12. září 2006 v 9:39 | MF DNES |  Bodový systém a silniční zákon
Aleš Řebíček, který se tento týden stal ministrem dopravy ve vládě Mirka Topolánka odpovídal na dotazy MF DNES mimo jiné i na téma bodového systému.

Veřejnost vzrušil silniční zákon a bodový systém. ODS jej chce změnit. Co vám na něm vadí?
Veřejnost to vzrušilo asi proto, že to byla po prvním červenci obrovská změna. Dnes už je to trochu utlumené. Korektní je především říci, že díky novému systému je na silnicích míň mrtvých.
Proč to chcete změnit, když jsou výsledky pozitivní?
Jsem zastáncem bodového systému, nicméně v těch nových úpravách se objevilo mnoho nelogičností, které je nutné změnit. Zjišťuji, co vedlo někdejší vedení ministerstva dopravy k tomu proč například u bodového systému nepoužilo německý model, který je ozkoušený. Například má více rozdělená pásma udělování trestů při překročení rychlosti.
Zopakuji původní otázku: jak a kdy to chcete změnit?
Příští týden ve středu o tom budeme jednat na vládě. Projednáme novelu poslanců Tlustého a Dundáčkové. Ministerstvo k tomu zpracuje náš návrh či doplnění. Pokud to vláda schválí, tak by se novela silničního zákona mohla řešit ve dvou etapách. Nejdříve chceme odstranit nelogičnosti, například to, že cyklista má platit padesát tisíc, když zraní sám sebe, budeme řešit, jestli bude hranice pro odebrání řidičského průkazu 12, či 18 bodů, zda nepřekvalifikovat přísnost některých přestupků, budeme řešit i spodní hranici pokut.
Není to pouze populistické gesto, že právě zákon zajímající tolik lidí budete řešit mezi vůbec prvními?
Ne. Proto to chci dělat v etapách. Nejdříve odstranit nelogické věci, v druhé etapě si počkat na to, co se bude na silnicích dít v zimě.
Nebylo by právě proto lepší ještě počkat a vyhodnotit vše až třeba po jednom roce platnosti?
Určitě ne. Na některé věci nepotřebuji čekat rok. Dám příklad: Nemáme zatím statistiku dopravních nehod do výše škody 50 tisíc korun. Uvidíme, zda vůbec budou pojišťovny ochotny nám dát údaje, abychom to mohli porovnat.
Jaká je šance prosadit v parlamentu změny?
Hovořil jsem o tom ve středu s Petrem Moosem, stínovým ministrem za ČSSD i s předsedou dopravní komise sociální demokracie panem Schlingem, který byl zde v úřadě jedním z mých předchůdců. Navíc tady na ministerstvu zůstali lidovečtí náměstci. Nevedu o tom politickou, ale odbornou diskusi, takže bych byl rád, kdybychom se shodli.
A myslíte, že se shodnete?
Doufám. Pak by poslanci první etapu novely silničního zákona nezahrnuli tisíci pozměňovacích návrhů a mohla by rychle projít.
Odkdy by novela mohla platit?
Od prvního ledna příštího roku. Dříve určitě ne.
Situace na silnicích připomínala džungli, dnes je to o něco lepší. Takže jakou cestou chcete jít: zpřísnit ještě postihy, či je omezit?
Máme za sebou jen zkušenost dvou měsíců. Kromě změny chování řidičů je důležitá i práce dopravní policie, ta se také musí změnit. Já bych byl spíše pro silnější prevenci než pro následnou restrikci.
Se silnicemi souvisí problém kamionů. Podaří se včas zavést mýtné, jak bylo předchozí vládou slibováno?
Jsem tady pár dní a ani jsem nestihl prostudovat všechny smlouvy. Konzultoval jsem to už s kolegy a nemám jediný důvod nevěřit tomu, že od začátku ledna bude spuštěna první etapa ve výběru mýtného. A od července druhá.
Objevily se spekulace, že se kamiony mohou placení vyhnout, že to zařízení není dokonalé. Víte o tom?
Podle mých kolegů je to nesmysl. Pokud nějaké auto nenaváže kontakt s mýtnou bránou, tak se to objeví na kontrolním místě a tam to budou řešit. Kromě toho řeším se zástupci provozovatelů kamionové dopravy i to, kolik budou přesně platit. Podnikatelé to musí brzy vědět kvůli přípravě na příští rok. Takže já chci u různých problémů diskutovat se všemi zúčastněnými stranami.
Neměla Česká republika zavést mýtné už dávno? Možná bychom se vyhnuli těm návalům kamionů po vstupu do Evropské unie.
Určitě se to dalo udělat dřív. Poprvé jsme o tom s odborníky z různých politických stran hovořili už před takovými osmi až deseti lety. Nevím, proč se tak nestalo. To by vám vysvětlili moji předchůdci. Navíc s tím nebyla žádná zkušenost, protože v Rakousku či Německu to zavedli až později.
Dobře, mělo se postupovat rychleji?
Ano, ale nemyslím si, že by se to povedlo například před pěti šesti lety. Ale kdyby to už tento rok fungovalo, tak by to bylo dobře.
Celý rozhovoz naleznete na serveru iDNES.cz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | E-mail | 13. září 2006 v 8:41 | Reagovat

Úžasný,že chcete měnit bodový systém,ale mě už městští policisté hlavního města stáhli o dva tisíce do kapsy a na 500 sem dostal bloček...tohle nahrává jen korupci...Nedal mi ani na výběr,buď 4 body a pokuta 5000,tak říkal,víte co?uděláme to za 2500,-tak sem mu dal 2500 a na 500 sem dostal bloček...kamarádka má pravdu,že zná policajta,co si přináší měsíčně 100 000 v úplatcích...nejvýnosnější povolání!

2 gesvik gesvik | 6. prosince 2006 v 20:28 | Reagovat

tvůj problém a tvoje blbost

3 Helena Helena | E-mail | 15. ledna 2007 v 11:56 | Reagovat

To není blbost, blbost by byla kdyby bral ty body.

4 gesvik gesvik | 16. března 2007 v 18:36 | Reagovat

Blbost je, že dal úplatek. Váš přítel je právník? To asi těžko, jinak takový slint nevypustí člověk z pusy.

5 Helena Helena | 17. března 2007 v 2:33 | Reagovat

Takže blbost je že dal úplatek.Ale policista je chytrost sama že ho vzal? Gesviku proberte se už proboha. Lidi jsou lidi a jako takoví chybujou. Jsou chybující civilisté a jsou chybující policisté.A proč by měla být blbost že můj přítel je právnílk? To jako že když se vám nelíbí můj názor tak on nemůže být právník? Vy si samozřejmě myslíte že jsem nesvéprávná, ale myslíte si taky že můj přítel nemůže být právník? On k takovým případům nepatří ale je spousta lidí s vysokoškolským vzděláním, kteří vůbec inteligntní nejsou. Jen se denně několik hodin učili až se všechno naučili nazpaměť a vejšku s velkým sebeobětováním na úkor osobního života udělali, stejně jako je spousta lidí, kteří se v pubrtě vykašlali na školu a na všecno ostatní a jsou mnohem inteligentnější. Inteligence není totéž co vzdělání- to si nepleťte.

6 gesvik gesvik | 18. března 2007 v 10:48 | Reagovat

Opět inteligentní odpověď, proč mě vůbec nepřekvapila.

7 Helena Helena | 20. března 2007 v 1:32 | Reagovat

Nepřekvapila vás proto, že jste ode mne "inteligentní" odpověď očekával a i kdyby tu pod mým jménem odpověděl génius, napsal by jste že to je blbost. No a když já řeknu podle vás blbost, můj přítel nemůže být právník:)? Vždyť on sem zatím nic nenapsal:).  Jednak abych vám opět udělala radost, i když jsem slabomyslná, chlapi si většinou nehladaj ženský kvůli inteligenci. Zkuste se v civilu zeptat pár řidičů, jestli by brali body a vysokou pokutu nebo pát set korun. Buď jste hodně idealistickej nebo naivní, ale buď vám někdo řekne že by samozřejmě jako slušný občan bral body, ale když by pak došlo na věc a vy tam nebyl tak by bral druhou možnost a nebo vám řekne rovnou, že body by nebral.S úplatky nesouhlasím, ale protože je teď zákon jaký je, sama za sebe je budu tolerovat a spousta lidí by vám řekla to samý.

8 Karlos Karlos | 23. března 2007 v 23:23 | Reagovat

Heleno, s prominutím, ale vy asi nejste normální. Jak jste správně nastínila: chlapi si opravdu neberou ženský kvůli inteligenci ( alespoň ti chytří ) To zřejmě bude i váš případ. Ten člověk "Honza" ať promine, ale s timhle přístupem ať táhne do prdele ! Jestliže chceme vymýtit korupci, tak tahle cesta k tomu nevede. Měl jít okamžitě na inspekci ministerstva vnitra a všechno oznámit. Už se lidi sakra proberte, neni trestný jenom brát, ale i dávat !!!

9 Helena Helena | E-mail | 25. března 2007 v 5:02 | Reagovat

Vidíte to, to že nejsem normální- z vašeho pohledu, neznamená že můj přítel nemůže být právník.Vy jste podle mě zase úplně normální akorát bohužel jednodušší typ člověka, který by se výborně osvědčil jako dělník, ale u policie není žádná výhra. Ten váš argument, že každý kdo řekne i jen banální příklad, kdy policie jedná jak by neměla je u vás nenormální a další obměny toho výrazu. Nezlobte se, ale  to umí každý méně inteligentní člověk a není to žádný argument k té které otázce. Co kdyby jste někdy také vysvětlil, proč to podle vás tak není a  alespoň jednou uznal, že i druhá strana může mít v NĚČEM pravdu? Na všechny argumenty, s kterými váš protivník nesouhlasí odpovíte že tomu nerozumí, je pitomej, blbej a ostatní obdoby toho slova.To je jednoduchý a zvládne to i každdej nenormální člověk jako já.

Nezlobte se, ale jak je znát z vašich názorů, jako policista ani nemůžete chápat stanovisko řidičů z povolání. Možná že policista v cicilu, který překročil rychlost by měl být podle zákona pokutován, v praxi ale pokud nenarazí na inspekci jen Řekne že je taky policista. Policisté jsou k němu loajální a pustí ho. Potom to od vás ale nevyzní tak jak by mělo. Vám může být jedno, že někomu jinému za 4X překročení rychlosti o 11km/h seberou řidičák. Kdyby se vás to ale týkalo, nikdy by jste s tím nemohl souhlasit.

10 Helena Helena | E-mail | 25. března 2007 v 5:03 | Reagovat

pS: vy jezdíte na kilometr přesně podle zákona?

11 Tomáš L. Tomáš L. | Web | 25. března 2007 v 10:39 | Reagovat

Karlos: V tom, že si lidi neuvědomují, že je trestné brát i dávat máte pravdu. Jenže pokud budou pokuty v takové výši jaké jsou, řekněte mi, kolik lidí z normálních rodin řekne NE, nenecháme to za 300, já to chci za 2000 a za 2 body.

Pokud nebudou body za hovadiny (politici se rádi odkazují na vyspělé státy, vezměme tedy v příklad Německo) a pokuty budou v lidské výši - respektive v rozsahu a výše bude záviset na uvážení policisty (např 300-1000, 500-2000, ...), pak část lidí řekne NE, nedám vám 300 ale na bloček 500 a půjde ho udat.

Zdrovna včera mluvil vševěd Jirka na sjezdu, že ODS nemá žádný sociální přístup ... v tomto případě ten svůj Paroubkovci moc hezky ukázali ... a lidi je ještě volí ... to jsme národ.

12 Miras Miras | 28. března 2007 v 21:37 | Reagovat

Nadáváte, že policajti berou úplatky, ale sami jim je cpete, nebo s tim souhlasíte, když se vás to týká. Jste normální pokrytci. Kdybyste s tim chtěli něco dělat, jsou tu možnosti - pokutu nemusíte zaplatit hned a stačilo by policajta nahrát na diktafon a hned s tim jít na inspekci. Aby to bylo podložený, stačilo by mít napsaný čísla bankovek,které policistovi předáte. Na tohle se dá připravit. Inspekce pak na váš popud může ty policisty sledovat a pak dopadnou jako ti na Kladně, jenže to byste jim ty prachy nesměli ještě rádi cpát, že? Já nesnáším obě varianty - brát i dávat, i když říct si o to je asi to nejhorší. Ale když už se na uplácení podílíte, tak pak neřvěte, jak jsme zkorumpovanej stát. Máte na tom taky podíl.

P.S. Maximálně mě SEROU kolegové, co berou a ještě si o to řeknou. Kdybych byl na inspekci, tak takoví by lítali jako první.

13 Helena Helena | E-mail | 31. března 2007 v 1:37 | Reagovat

To Tomáš- :)

14 Helena Helena | E-mail | 31. března 2007 v 1:39 | Reagovat

To Tomáš- Pardon, byl to překlep ve smajlíku, mělo to znamenat že s vámi absolutně souhlasím, vzhledem k tomu že to nemůžu opravit tak ještě jednou -//-!!!!!

15 Helena Helena | E-mail | 31. března 2007 v 1:55 | Reagovat

To Miras- Mirasi, ale zkuste se nad tím zamyslet z druhého pohledu.Tohle není možné!!!!! Většina lidí nepočítá dopředu s tím, že je zastaví policisté- v duchu doufají že ne  a  budou chtít "úplatek". Ani jim to nepřijde na mysl, takže je zastavení policistou samozřejmě překvapí. Ať už vědí, kde jsou radary a kontroly a překvapí je policisté na neobvyklém místě, nebo se snaží jet podle předpisů a zapomenou se - přece všichni řidiči v čr nebudou u sebe nosit připravený diktafon a označené bankovky.Když nebudu mluvit o tom, že mi může přijít dopis, že se důkazy ztratily a moje obvinění je neprokazatelné, o tom že nejsem žádný práskač a stejně bych toho policistu nepráskla- pokud nejde o závažný trestný čin je to proti mému přesvědčení- pak by bylo fér vzít body, odmítnout úplatek a nic neudělat což fakt neudělám také, ani o tom, že můžu narazit na policistu, který si naopak v takovém případě vymyslí něco na mě, a bude tvrdit že jsem to na něj nahrála proto, že jsem udělala tohle a tohle a chci ho zdiskreditovat- policista je důvěryhodnější svěděk. Tak je to o tom, že je mizivá šance že to tomu policistovi prokážu a i kdyby, pořád je tu dokázaná skutečnost radarem- že jem jela rychle. I když je to o 11 km a to jsou body,který mi budou chybět , když tak pojedu ještě 3x v roce . Takže policista který to navrhne má na mě páku abych to přijala, takový mini-vydíráníčko.A navíc s tím začne. Navrhne to.Přece neřeknete, že je víc vinen řidič.

16 Helena Helena | E-mail | 31. března 2007 v 1:58 | Reagovat

To Karlos- normální určitě nejsem a zakládám si na tom- normální je průměrnost a máte pravdu, určitě nejsem průměrná a máte pravdu že chlapi si nevybíraj nadprůměrně chytrý ošklivky, ale jde jim spíš o vzhled. Naopak můj názor na vás je, že by jste byl nadprůměrný dělník, ale podprůměrný policista.

17 Tonino Tonino | 1. dubna 2007 v 12:30 | Reagovat

Vážení přátelé,myslel jsem,že jsem našel konečně slušnou debatu o silničním zákoně,ale i tady se to nějak zvrtlo do osobního osočování atd. je mě to líto a tak budu hledat dále,přeji hodně štástných kilometrů bez nehod a bez bodíků

18 Tomáš L. Tomáš L. | Web | 2. dubna 2007 v 14:09 | Reagovat

Tonino: Pokud chcete serióní debatu, musíte začít sám komunikovat :) Jinak to je a bude o slovíčkaření a osobních věcech několika lidí :)

19 Jara Jara | 23. července 2008 v 1:14 | Reagovat

KECY KECY KECY

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama