Zatajení jména řidiče přijde na 50 tisíc

14. srpna 2006 v 14:13 | TL & Aktuálně.cz |  Bodový systém a silniční zákon
Zatajit jméno řidiče, který se dopustil přestupku, by už podle deníku Aktuálně.cz nemělo být tak snadné.

Aktuálně.cz ve svém článku na toto téma píše o nehodě, která se stala loni na podzim. U Rožmberku nad Vltavou vjel řidič felicie do protisměru a narazil do protijedoucího vozidla, které řídil cizinec. Český řidič ale policejní hlídce tvrdil, že auto řídil jeho příbuzný, který z místa nehody odešel. Jeho jméno odmítl sdělit.
Stejně zbaběle se choval i bývalý ředitel inspektorátu Michael Čaš, který boural v červenci pod vlivem alkoholu. Podle svědka nehody mu policie naměřila 3,65 promile. Pro Čaše znamenala jeho nehoda propuštění z řad Policie ČR, zabavení řidičského průkazu a jeho případ je stále šetřen. Doufám, že bude jeho chování trestáno jako trestný čin, nikoli jako přestupek.
Pokud se podobná událost stane teď, kdy už platí nové předpisy, a pokud úřady prokáží, že motorista lhal, dostane majitel vozu pokutu až padesát tisíc korun. Bude-li podnikatelem, pokuta se může vyšplhat až na sto tisíc.
Není to jediné opatření, kterým chce stát zabránit tomu, aby se neukáznění řidiči vyhýbali sankcím. Výrazně se zvýší i pokuty za to, když se motorista bez důvodu nedostaví ke správnímu řízení.
Dosud za to řidič zaplatil maximálně tisíc korun, od 1. července to je až pět tisíc korun, které navíc bude moci úřad udělovat opakovaně.
"Vymahatelnost práva je jedním z nejzávažnějších problémů zákona o provozu na pozemních komunikacích," zdůvodňovalo zpřísnění paragrafů ministerstvo dopravy, když nová pravidla na silnicích připravovalo.

Byla to blízká osoba ...

Motoristé mohou odmítnou sdělit jméno řidiče pouze v případě, že šlo o jeho blízkého příbuzného, třeba manžela/manželku, rodiče, sourozence nebo děti. Toto platí například i u soudu, kdy můžete odmítnout vypovídat, pokud byste tím "ohrozili" svého příbuzného, který by mohl být trestně stíhán.
Podle nových předpisů nesmí ale majitel auto půjčit nikomu, o kom nemá základní údaje, podle kterých by se případně dala určit řidičova totožnost.
Řidiči tuto kličku v zákoně využívali již řadu let, například při změření radarem, který ale pouze fotí. Pokud není jednoznačně zřetelný obličej řidiče a majitel vozu se "bránil" blízkou osobou, měl de facto "vyhráno".

... vyšetřování tím ale nekončí.

Ministerstvo dopravy s odvoláním na rozhodnutí Nejvyššího právního soudu uvedlo, že úřady mohou pokračovat ve vyšetřování přestupku, i když majitel auta neprozradí jméno řidiče.
"Z ustanovení zákona o přestupcích nelze dovozovat, že odpovědnosti za spáchaný přestupek je možno se zbavit pouhým odkazem na to, že přestupek spáchala osoba účastníkovi blízká," konstatoval před časem Nejvyšší správní soud.
Nejvyšší správní soud uvedl, že úřad může vycházet z ostatních důkazů - například z fotografie řidiče, pořízené při porušení dopravních pravidel, nebo z výpovědi řidičových blízkých příbuzných. A následně zhodnotit, jestli jsou tyto důkazy k identifikaci pachatele přestupku dostatečné.
Pokud by se prokázalo, že motorista odmítl vypovídat bezdůvodně, může podle deníku dostat vysokou pokutu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 induan induan | E-mail | 16. srpna 2006 v 19:51 | Reagovat

Prohlasit, ze ridila osoba blizka je stejne nemoralni jako vybirat pokuty za kazdou blbost. Neco jinyho je, kdyz vas chyti pri necem vaznym, pod vlivem alkoholu a podobne, ale co se týče blbostí jako že vás vyfotí radar, tam je to v pořádku - dokud vás nechytěj: zatloukat, zatloukat, zatloukat!

2 Vašek Vašek | E-mail | 16. srpna 2006 v 20:29 | Reagovat

Je dost poznat, že ty podivný zákony vymysleli sami pro sebe ti z horních deseti tisíc. Takže když nejsem uplnej Tydýt, budu se bránit stejným způsobem. To, že je to nemorální budu připomínat a mentorovat potom doma u kafe. A budu velice moralizovat. Hlavně když se ušetří nějaká ta kačka. Jak to potom vysvětlit manželce. Představuji si například  nekulturního ministra kultury, jak se řítí 170 km/hod po dálnici. To jen aby ušetřil čas a mohl být o několik minut dříve u nějaké důležité žranice. Když za to náhodou bude on a jeho řidič finančně potrestán, bude náš nárot vzápětí bez ministra. Manželka jej asi hned zamorduje. Kam potom přijde jejich chudá rodina? Moje mne taky potrestá. Tak co nevyužít perfektně vymyšlenou díru v zákoně. Že je ten zákon vlastně nahovno? A vždyť o to vlastně původně šlo. Jsme přeci koumáci z Cěch. Toho tlustýho frajera jsem si nevybral náhodou jako příklad. Před chvilkou to svinstvo tvrdě v televizi obhajoval. Je to doslova mafie. Kdo s nimi souhlasí a mlčí, má zřejmě vyhráno. Kdo se jen trochu ozve, dostane přes dršku. A vždy tak, až to zastraší okolí. Stejně tak bude nejspíš potrestán ten nešťastník, co si myslel že nafilmovat Husáka při porušení zákona jen tak projde. Neprojde.

3 Helena Helena | E-mail | 1. května 2007 v 0:46 | Reagovat

50 tisíc? To je sranda. Na to má každý bez mrknutí oka. Pod milión by jít neměli:)

4 wowgold wowgold | E-mail | Web | 28. března 2009 v 2:46 | Reagovat

very good...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama