Skóre: Odebrány desítky tisíc trestných bodů

13. srpna 2006 v 9:00 | TL & Právo |  Oběti silničního zákona
Desítky tisíc bodů strhli policisté a úředníci od 1. července řidičům za porušení dopravních předpisů. Žádný z nich ale dosud nepřišel o řidičský průkaz kvůli tomu, že by vyčerpal všech dvanáct bodů. Informovalo o tom Právo.

Nejvíce trestů padá podle policie za porušení zákazových nebo příkazových značek, mimo jiné za stání na zákazu zastavení nebo zákazu stání.
Dále velmi často následují tresty za neosvětlení vozidla a překročení rychlosti v obci o méně než 20 kilometrů v hodině, mimo obec pak o méně než 30 km/h.
V prvním případě následuje strhnutí jednoho bodu, v druhém případě přijde řidič o dva body. V obou případech však zaplatí až 2500 korun.
Naopak mezi nejméně trestané prohřešky patří nedání přednosti chodci, přetěžování vozidel, zneužívání modrého či oranžového majáku, nedovolená jízda ve vyhrazeném pruhu či zakázané vjíždění na železniční přejezd.
Celkové statistiky za republiku shromažďuje ministerstvo dopravy, které sestavuje přehledy týdně. Například v posledním červencovém týdnu policisté v ČR řešili téměř čtyři tisíce přestupků. Největší podíl májí města s největší koncentrací aut a největším provozem. Tudíž Praha a okolí, a po ní následuje druhé největší město, Brno.
Přesto podle šéfa dopravní policie Zdeňka Bambase žádný řidič nevyčerpal svoje dvanáctibodové konto úplně. Pražským rekordmanem je podle deníku řidič s osmi body. 5 bodů dostal za jízdu na červenou, další 3 pak za rychlost.
Podle Josefa Mihalíka, ředitele odboru dopravně správních agend (DSA) na pražském magistrátu řeší jeho lidé denně na 700 přestupků.

Vtipné tresty


Ne však každý přestupek je policisty dostatečně doložen, případně navrhovaný postih neumožňuje zákon. "Chtěli třeba potrestat řidiče, který prodával náramkové hodinky, a my mu za to měli přidělit body," uvedl Mihalík. Takové vtípky pak úředníci vracejí policistům k doplnění.
Od 1. července do 11. srpna řešil obor dopravně správních agend ve správním řízení více než 2000 přestupků, a téměř polovina z nich připadá na dopravní nehody. "Uložili jsme 122 zákazů řízení," konstatoval Mihalík. Policisté zaslali na magistrát k 10. srpnu 199 řidičských průkazů. Výše průměrně udělené pokuty v české metropoli je 4350 Kč.

Řidiči zaplatili několik milionů

Policisté uložili od 1. července, kdy začal platiti nový silniční zákon, za přestupky řidičů pokuty řádově v miliónech korun. Jen v Praze řidiči zaplatili přes dva milióny. Desítky potrestaných šoférů využívají možnosti si na poště nepřevzít v pětidenní lhůtě dopis o zahájení správního řízení. Mohou pak jezdit až do vyměření trestu příslušným odborem města či obce. Pražský magistrát takto vracel již 23 řidičáků.

Čtěte také:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hans hans | 13. září 2007 v 13:05 | Reagovat

body se přičítají a ne odebírají !!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama