Paroubek: Husák by měl za rychlost dostat běžný postih

16. srpna 2006 v 17:22 | TL & ČTK |  Bodový systém a silniční zákon
Policejní prezident Vladislav Husák by měl být za překročení povolené rychlosti potrestán, jako jsou podle zákona trestáni občané, prohlásil dnes odstupující premiér Jiří Paroubek. To podle něj znamená pokuta 22.500 korun a ztráta řidičského průkazu na jeden rok. "Pokud to takto dorovná, tak já budu spokojen zcela," řekl Paroubek.

Vladislav Husák jel dle novinářů, kteří ho sledovali cestou do práce, po dálnici rychlostí až 190 kilometrů za hodinu. Rychlost nedodržel ani v obci. Husák se za to, že jel příliš rychle, sám dobrovolně uložil řidičský průkaz na tři měsíce do úschovy na pražském magistrátu a odeslal na charitu 10 000 korun. Ministr vnitra František Bublan mu navíc udělil výtku.
Podle Paroubka je sice následné jednání policejního prezidenta chvályhodné, ale měl by pykat v plné výši.
Husák je nyní na dovolené po operaci kolene a odmítl Paroubkovo prohlášení komentovat. "Vyjádřil jsem se již dříve, a to několikrát," řekl ČTK. Zároveň odkázal na svůj komentář z 30. července z pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi, v němž uvedl, že si za rychlou jízdu vyměřil přiměřený postih. Výši sankce, která by byla udělena běžnému občanovi, prý konzultoval s právníky. "Ta sankce se mohla pohybovat v rozmezí jednoho měsíce až šesti měsíců zákazu řízení motorových vozidel a 1000 až 5000 korun pokuty," uvedl v televizi Husák.
Dal prý tehdy na doporučení právníků. "Myslím si, že můj závazek, že tři měsíce nebudu řídit vozidla, je v toleranci, která by odpovídala normálnímu trestu. U té částky 10.000 korun jsem šel na stoprocentní částku, protože se domnívám, že i ta charita, která je tímto způsobem podpořena, stojí za to," doplnil v červenci.
Policejní prezidium chce podle televize Nova potrestat redaktory MF DNES, kteří Husákovu jízdu zdokumentovali. Policie poslala kladenskému magistrátu podnět k zahájení správního řízení s reportéry a zároveň vše předali dopravnímu inspektorátu v Kladně.
Od července platí novela silničního zákona, která zavedla pro neukázněné řidiče přísnější tresty než v minulosti a nový bodový systém. Zákon by Husákovu jízdu ohodnotil přísněji. Husákovo jednání odsoudila řada politiků, podle kterých by měl okamžitě odstoupit. Někteří odborníci na dopravu zase tvrdí, že jeho jízda neměla skončit pouze výtkou ministra, ale tvrdým trestem jako u "normálních" řidičů.
Stejné sankce jako pro jiné řidiče by si přáli i občané.
Rozhodnutí ministra vnitra už tehdy napadl Stanislav Huml, podle kterého byla Bublanova výtka dostatečným uznáním Husákova přestupku a měl by ho tedy potrestat podle přestupkového zákona.

Je to celé politika a strategie ČSSD?

Vyvolává to ve mě dojem, že to celé je jen hra ČSSD. Paroubek měl dost času (bezmála měsíc), aby s tím něco udělal a ne, že se k tomu vyjádří až v posledních minutách své funkce premiéra. Připadá mi to jako nová strategie, kdy ČSSD pochopila, že předvolební pošpiňování ODS jim moc nepomohlo, tak se snaží táhnout s občany. Na to je ale trochu pozdě.
Čtěte také:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Český Honza Český Honza | 16. srpna 2006 v 19:51 | Reagovat

Zase nám vyrostli papaláši. Že by nastal čas vyjít do ulic? Sametová revoluce s nima nezatočila, je třeba přitvrdit.

2 Honza Honza | 16. srpna 2006 v 20:24 | Reagovat

Je to sice hezké, že se pranýřuje policie, která sama nedodržuje předpisy, ale já si myslím, že  nápor by měl HLAVNĚ jít na původce nového zákona. Na pitomce, kteří navrhovali za nesvícení jeden bod. Ministerstvo pana Šimonovského. K čemu jsou různé instituce jako ...silničního provozu, různé postkomunistické ÚAMK, když musím před vysokou trávou zarostlými kruhovými objezdy skoro zastavit. Když musím jet na dálnici na klopená světla, protože ještě nikoho nenapadlo, že by mezi svodidly mohly růst keře a tím odstínit oba směry. Herec 7. kategorie (ještě ministr kulltury) Jandák dnes v TV prrohlásil, že je samozřejmě jiný metr na vyvolené řidiče a na ty běžné. Takové hovado je opravdu ozdobou každé vlády.

3 Jan Stejskal Jan Stejskal | 16. srpna 2006 v 20:28 | Reagovat

Nepřipadá vám to jako nedodělek. Novým silničním zákonem se neomezila rychlost, přesto se na mnohých místech předělává (tedy ruší omezení nebo se vyšší rychlost dovoluje). Na to se muselo přijít až po celonárodním odporu k novému zákonu? Proč se nad tím zodpovědní (a placení) činitelé nezamysleli už dříve?

4 Vašek Vašek | 27. srpna 2006 v 20:38 | Reagovat

Zatím jsou bohužel ve vládě kreténi Jandákové a srabíci Bublanové. Nedá se s tím nic dělat. Dříve se to řešilo rázně Defenestrací. Dnes jen Blaničtí ritíři nebo Chocholoušek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama