Češi dostanou týdně 5000 bodů

26. srpna 2006 v 12:29 | TL & iDNES |  Bodový systém a silniční zákon
Správní úřady, které zaznamenávají a řeší přestupky českých řidičů nestíhají. Řidiči totiž dostanou za své prohřešky každý týden na pět tisíc trestných bodů. "Každý týden úřady potrestají zhruba 2500 řidičů. Každý dostane v průměru dva body," uvedla mluvčí ministerstva dopravy Marcela Žižková.

"Ukazuje se, že se objevují hlavně méně závažné přestupky. Řidiči tedy začali víc jezdit podle pravidel," řekla Žižková.
Nejčastějšími prohřešky jsou mírné překročení povolené rychlosti (do 20 km/h), nezapnuté pásy či zhasnutá světla.
Vysokého počtu přestupků a nestíhání na pověřených úřadech využívají především lidé, kteří spáchali závažný přestupek a policie jim na místě odebrala řidičský průkaz. Provinilci spoléhají na to, že pokud do pěti dnů nepřevezmou úřední oznámení, musí jim úřad jejich řidičský průkaz vrátit.
Někteří řidiči jezdí bez řidičáku. Například v Uherském Hradišti uložili sedm trestných bodů muži se čtyřmi promile v krvi. Přitom už měl zákaz řízení. Na takové chování je zákon stále krátký, přitom na normální řidiče je až příliš krutý.
Ministerstvo dopravy podle mluvčí nepředpokládá, že by někdo "nasbíral" všech 12 bodů. Mluvčí ministerstva Marcela Žižková to vysvětluje tím, že se mohou řidiči proti uloženým pokutám a trestným bodům odvolat. "Odvolání pochopitelně zabere určitou dobu. Nečekáme proto, že by už měl někdo na svém kontě dvanáct bodů," dodala Žižková.
Nemalé množství řidičů o své průkazy už přišlo. Jsou to ti, které policie přistihla při nejzávažnějších přestupcích, kterými jsou například vysoké množství alkoholu v krvi, ale i nedodržení přestávky u řidičů kamionu, nebo stání na místě pro invalidy. Řidiči, kteří se dopustili takového přestupku přišli o řidičáky okamžitě a nezáleží na tom, že dvanáct bodů zatím nenasbírali.

Řidiči hřeší na to, že úředníci nestíhají


Ještě na konci července si řada radnic stěžovala, že systém evidence přestupků má problémy. nemohli se do systému vůbec přihlásit, čímž měli potíže včas jednotlivé přestupky vyřešit. "I teď ještě počítačový systém občas padá. Je to ale spíše výjimečné," řekl Pavel Válek, šéf odboru správních činností teplického magistrátu. Podobně se vyjádřili i úředníci.
Města jsou zahlcena administrativou, kterou jim nový silniční zákon přinesl. Řada radnic již na jaře přijala nové pracovníky, aby se jim podařilo zvládnout nápor evidence přestupků.
Právě toho náporu se snaží využit někteří hříšníci. Chtějí tak uniknout trestu za své přestupky. Úředníci totiž musí dotyčnému do pěti dnů doručit oznámení, že mu řidičský průkaz zabavují. Když to nestihnou, musí řidiči průkaz vrátit. Ničemu tedy hříšníci neutečou, pouze svůj trest oddalují. V případě, že se prokáže jejich přestupek, trest je čeká za pár měsíců.
"Už jsme se s tím několikrát setkali. Oni si ale řidiči až tak nepomohou. Správní řízení kvůli jejich přestupku dál běží, takže jim papíry sebereme třeba definitivně za tři měsíce," řekla mluvčí radnice ve Vsetíně Eva Stejskalová.

Ministerstvo dopravy: Řidiči, děkujeme

U dálnic po celé České republice se příští týden objeví billboardy, na kterých ministerstvo dopravy děkuje řidičům, že začali jezdit bezpečněji. Jde o pokračování dlouhodobé reklamní kampaně, která zde probíhá k novému silničnímu zákonu.
"Poslední měsíce jsme pomocí billboardů řidiče upozorňovali na to, co jim od 1. července hrozí, pokud nezačnou jezdit podle pravidel. Teď jim chceme poděkovat, protože řada z nich své chování za volantem změnila," řekla mluvčí ministerstva dopravy Marcela Žižková.

Plýtvá ministerstvo dopravy svými prostředky?

Ministerstvo chce také částečně změnit i své webové stránky www.novapravidla.cz, kde jsou v současné době informace o novém silničním zákonu. Nově by se zde měly objevit i odpovědi na nejčastější otázky, kterými lidé ministerstvo zasypávají. "Budou se týkat třeba používání dětských autosedaček," dodala Žižková. Vize jako taková je to dobrá. Otázkou ale je, zda je to ekonomicky rozumné řešení. Ministerstvo už jedny stránky s touto tématikou má, a to www.iBESIP.cz. Možná by stačilo tyto dva projekty pouze propojit, resp. propojit obsah jejich databází.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama