Za alkohol i vězení

24. července 2006 v 0:00 | TL |  Rady pro řidiče
Řízení vozidla pod vlivem alkoholu je nově definováno jako trestný čin. Ne však vždy. Výše pokuty a body záleží na výši promile alkoholu v krvi a způsobilosti k jízdě. Kontrolovat mohou alkohol nově i strážníci obecní a městské policie.

Pokud Vám strážníci provedou zkoučku, ta bude pozitivní a víte, že jste nepil(a), braňte se a chtějte odběr krve. Fyziologická hranice organismu je kolem 0,2 promile.

Policejní prezidium, kancelář policejního prezidenta, preventivně informační skupina vydala v Praze dne 18.07.2006 tuto tiskovou zprávu:

Stanovisko k limitu hladiny alkoholu v krvi řidičů

reakce na diskuzi o hladině alkoholu v krvi
Požívání alkoholických nápojů bezprostředně před jízdou a během jízdy je v České republice zakázáno, ať už jde o jakékoliv množství (zákon č. 361/2000 o provozu na pozemních komunikacích v platném znění). Hranice mezi přestupkem a trestným činem je bezpředmětná pro ty řidiče, kteří respektují stanovená pravidla. Ti, kteří je nerespektují
a během jízdy jsou pod vlivem alkoholu, mohou být postiženi nejen za přestupek, ale také za trestný čin.
Policie při posuzování jednání podnapilého řidiče vychází ze skutkové podstaty trestného činu. "ohrožení pod vlivem návykové látky" podle § 201 trestního zákona.
V 1. odstavci tohoto paragrafu se uvádí:
"Kdo, byť i z nedbalosti, vykonává ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky, zaměstnání nebo jinou činnost, při kterých by mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem nebo zákazem činnosti"
Zákon tedy neuvádí žádnou číselnou hodnotu obsahu alkoholu v krvi řidiče. Posouzení "stavu vylučujícího způsobilost" je povinností orgánů činných v trestním řízení.
Hodnota 1 promile alkoholu v krvi, jak uvádí jedna z judikatur, byla stanovena podle poznatků lékařské vědy, neboť při této hladině alkoholu v krvi žádný, tedy ani nadprůměrně disponovaný řidič, není schopen bezpečně řídit motorové vozidlo. Není ovšem vyloučeno, že ke snížení řidičských schopností v rozsahu, jaký předpokládá ustanovení zmíněného § 201 trestního zákona, dojde i při hodnotách nižších. Způsobilost řidiče by měl jako první vyhodnotit policista, který provede orientační dechovou zkoušku, a následně by se měl opřít
o další úkony (např. lékařské vyšetření, případné výpovědi svědků, apod.). Až poté může rozhodnout o zahájení trestního řízení nebo o postoupení přestupku na příslušný dopravní odbor magistrátu nebo obce s rozšířenou působností.
Je však důležité jasně konstatovat, že v obou případech o potrestání řidiče nerozhoduje policie, ale správní orgán, resp. soud. Cílem Policie České republiky není zahlcovat státní zastupitelství a soudy zbytečnými spisy. Pouze se snažíme, aby naším jednáním nebyly zmařeny úkony v trestním řízení, což by mohlo vést k nepotrestání těch řidičů, kteří nerespektují stanovená pravidla a ohrožují životy a zdraví ukázněných účastníků silničního provozu.
npor. Bc. Roman Skřepek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ZBYNEK KUCHARIK ZBYNEK KUCHARIK | E-mail | 2. září 2007 v 22:29 | Reagovat

vazeny pane,stala se mi  takova nemila vec.zastavila me hlidka PCR,Pristroj pri dechove zkousce nevydeval zadny zvuk,prestal jsem foukat a ptal jsem jestly je to v poradku.Vzapeti mi bylo zdeleno ze jsem  nadychal 0,32.trval jsem na krevni zkousce a A MI BYLA ODMITNUTA,jedine ta by dokazala ze jsem naprosto strizlivy.policiste mi nutily podepsat dve dechove zkousky,odmytl jsem.bylo mi receno at podepisu jinak se to bude posuzovat jako odmitnuti dechove zkousky a odberu krve.trest 2roky zakaz rizeni a pokuta do 50 000.trval jsem na tom at me zavezou na krev,odmytli mi to.jeden policista,ten mladsi by nervozni a porad odbyhal  jako by se mu neco nelibilo.Moje hadka  s policisty dopadla tak ze nasedly do vozu a odjely i s doklady od vozu a mim občanskym prukazem.Volal jsem na policii co to je za jednani a bylo mi řeceno  že se to stava!Obcansky prukaz a doklady od vozu mi  vratily ale řp zadrzely.Jak  mam dokazat ze jsem pred jizdou nepil kdyz mi byla krevni zkouška odmitnuta policii čr.toto jsem zapsal do vysvětleni  pri silnicni kontrole.

2 zealous zealous | Web | 8. září 2016 v 1:03 | Reagovat

internetové aukce půjček 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama