Řidiči zneužívají modré majáky, trest je malý

30. července 2006 v 14:00 | Právo |  Bodový systém a silniční zákon
Jeden bod a maximální pokuta 2,5 tisíce korun. Takový je postih pro řidiče, který si na silnicích vynucuje houkáním přednost v jízdě s neoprávněně namontovaným modrým majákem. Má-li nelegální zařízení vypnuté, sankce jsou minimální. Dnes o tom informovalo Právo.

"Body se zaznamenají tehdy, pokud by byl neoprávněný maják aktivně užit," sdělila Právu mluvčí Ministerstva dopravy ČR Marcela Žižková.
(S tím je spojen další problém, v případném správním řízení je slovo policisty silnější než slovo řidiče, takže i kdyby řidič měl maják vyplý, může dostat trest za zapnutý (okolnosti si jistě každý domyslí). Ovšem to nic nemění na tom, že nelegální používání je přinejmenším neohleduplné.)

Maják musí být zapsán v technickém průkazu, což zajišťují určené odbory městských a obecních úřadů. Jeho používání u policistů, záchranky a hasičů je prý přísně sledováno, mimo jiné navigačním zařízením GPS. U jiných "speciálních" účastníků silničního provozu, mj. zdravotních služeb, tato povinnost není, píše Právo.

Jiným typem majáku jsou tzv. magnetické majáky, které si řidič na střechu umístí, kdy se mu to hodí. "Ty nemusejí být zapsány v techničáku a nikdo vlastně moc neví, jak to postihovat," řekl deníku policista Michal Procházka.

Tvrdý postih za nelegální maják? Ano!

Šéf dopravní policie Zdeněk Bambas jednobodový trest za zneužívání modrého majáku označuje za nevyváženost sankcí v silničním zákonu. Sazbu prý zpřísní jeho novelizace. Zneužití majáku by podle něj mělo být trestným činem.
K tomu se přiklání i ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz. "Řidiči odebrat řidičský průkaz a firmě licenci při opakovaných porušeních," doplnil další možné sankce. Trestným činem je prohřešek například ve Velké Británii, kde viník riskuje zabavení auta a nevyhne se soudu.
Pro vozidla se zapnutým modrým majákem neplatí:
  • značky
  • světelná signalizace
  • jízda vpravo
  • přednost chodcům
  • mohou jet po kolejích tramvají
  • mohou jet po vyhrazeném pruhu
  • a jiné..
Nesmějí však ohrozit ostatní účastníky provozu. Policista je zastavit může. (Ještě aby ne, to by měl pak maják každý, protože by je nesměl nikdo zastavit a pokutovat ostatně ani za ten nepovolený maják :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomáš Smrž Tomáš Smrž | E-mail | 15. října 2006 v 13:50 | Reagovat

Já si otom myslím že to nic není mýt to na střeše.A ještě ktomu mýt to vypnutý.Za to že je maják vypnutý a je na střeše auta bych pokuty nedával je to nesmysl a nechápu jakej debil to mohl vymislet.To je vše co si o tom myslim.

2 Karlos Karlos | 24. března 2007 v 9:24 | Reagovat

Další negramot...

3 Martin Martin | 13. července 2007 v 22:43 | Reagovat

No je problem,ze dopravni predpisy opomenuli treba dobrovolne hasice,kteri se musi dostavit v casovem limitu do hasicarny a vcas vyjet a pouzit treba magneticky majak k vcasnemu dojezdu na svem vozidle nemohou,vlastne nesmeji.Tod dilema kdyz nekdy jde do tuheho.

4 tomas bojko tomas bojko | E-mail | Web | 8. října 2007 v 21:33 | Reagovat

robim hasiča a ja by som modre majaky nedaval do predaja obycajnym ludom iba na obiednavku firiem alebo mestskymi uradmi to by nam mat hocikdo nieje to sranda a aj ked to mas na streche vypnute  naco ti to na tej streche je ?

5 tomas bojko tomas bojko | E-mail | Web | 8. října 2007 v 21:35 | Reagovat

Na silnicích jezdí auta s majáky, jejichž řidiči na ně nemají povolení. Zneužívání výstražných světel vyvolává apatii řidičů, kteří často nechtějí pouštět spěchající vozidla záchranářů.

V pražských ulicích se prohánějí stovky aut s blikajícími modrými majáky a na tisíce lze počítat ta, která jsou vybavena oranžovými.

Kolik jich dohromady po jezdí, nikdo neví. Silniční zákon sice vymezuje, kdo smí užívat výstražnou signalizaci, ale kompletní evidenci nemá ani ministerstvo dopravy, ani magistrát.

"Nevíme, kolik vozů vybavených modrými majáky má pražská policie nebo záchranka, oranžové majáčky také neevidujeme,“ přiznal Karel Hanzelka z kabinetu ministra dopravy.

"V evidenci máme vozy, které byly dodatečně vybaveny majáčkem, ale pokud auto bylo vyrobeno už pro potřeby policie, záchranné služby nebo hasičů, tak to v evidenci zaneseno nemáme,“ řekl i Ladislav Krtička z odboru dopravně správních agend pražského magistrátu.

Výstražné světlo má kdekdo

Modré majáky mohou ze zákona kromě policistů, záchranky a hasičů užívat také celníci, Vězeňská služba, armáda, plynaři, energetici, kynologická služba, Hradní stráž, Dopravní podnik a sanitky převážející pacienty a zdravotníky.

Dohromady jde o stovky vozů. Například pražští celníci mají deset zásahových vozidel, pražská záchranka 120 vozidel a Dopravní podnik používá dvacet aut s modrými majáčky.

Ještě větší chaos vládne v provozu vozidel vybavených oranžovými výstražnými světly. Zatímco používání modrých výstražných světel musí povolit ministerstvo dopravy, oranžové majáčky a nápisy "pohotovost“ si na auta může dát kdokoli.

Často tak činí firmy s nonstop provozem. Jen pražský Dopravní podnik  jich má téměř dvě stě. Další stovky oranžových světel blikají na střechách stavebních strojů, vozidel bezpečnostních agentur nebo čisticích vozů.

Kolik řidičů těchto vozidel používá majáčky neoprávněně, si netroufá nikdo odhadnout. Hustý pražský provoz k zapnutí majáčku a sirény často láká a policisté podle slov jejich ředitele Zdeňka Bezoušky řeší desítky případů ročně, kdy řidič použil výstražné znamení neoprávněně.

Problémy jsou zejména se sanitkami, které převážejí pacienty na kontroly nebo zdravotnický materiál do nemocnic. Ty jsou vybaveny modrými majáky, přestože nepatří do integrovaného záchranného systému.

"Mě to hodně zlobí. Každé ráno mě cestou do práce míjejí sanitky z Berouna nebo Kladna se zapnutými majáčky, které nechtějí čekat v kolonách. Chápu, že mají na odvoz pacienta omezenou dobu, ale nejde o ohrožení života,“ zlobí se ředitel městské policie Vladimír Kotrouš.

Podle ministerstva dopravy od začátku července zneužilo modrý majáček v celé republice 14 řidičů. "Dalších 23 řidičů neoprávněně užilo oranžový maják,“ řekl Hanzelka.

Nachytat řidiče je problém

Policisté přiznávají, že nachytat řidiče, který zapnul maják neoprávněně, je problém. "Děláme pravidelné kontroly a odhalíme desítky případů ročně,“ řekl ředitel pražské policie Zdeněk Bezouška s tím, že nejčastějšími hříšníky jsou řidiči sanitek převážejících zdravotnický materiál nebo pacienty na kontrolu.

Policie prý sirénu nezneužívá

Policejní vozy jsou podle Bezoušky vybaveny systémem, který každé zapnutí majáčku zaznamená.

"Každé zapnutí je evidováno a policista ho musí zdůvodni. Je to zpětně dohledastelné," potvrzuje Bezouška.

Takové zařízení soukromé sanitky nemají. "Proto by jim měli modré majáky zakázat, povolil bych jim maximálně oranžové. Vždyť jsou to jen bílé taxíky,“ tvrdí ředitel záchranky Zdeněk Schwarz.

Neoprávněnému užívání výstražných světel u ostatních vozů by měla zabránit důkladná evidence. "Pokud policista vidí přespolní sanitku se zapnutým majákem, měl by mít možnost ověřit si na dispečinku záchranky, zda řidič majáček zapnul oprávněně,“ navrhuje náměstek primátora Rudolf Blažek.

Řidiči všech sanitek by tedy měli mít povinnost informovat pražskou záchrannou službu při každé jízdě se zapnutými majáky.

6 Jonnie Jonnie | 16. října 2007 v 3:43 | Reagovat

# Zvláštním zvukovým výstražným zařízením doplněným zvláštním výstražným světlem modré barvy mohou být vybavena vozidla:

    * Ministerstva vnitra používaná policií a označená podle zvláštního právního předpisu

    * Vězeňské služby,

    * vojenské policie označená podle zvláštního právního předpisu

    * obecní policie, která určí obec,

    * hasičských záchranných sborů,

    * důlní záchranné služby,

    * poruchové služby plynárenských zařízení,

    * zdravotnické záchranné služby a dopravy nemocných, raněných a rodiček,

    * ozbrojených sil používaná u vojenských záchranných útvarů pro plnění humanitárních úkolů civilní ochrany.

# Vláda může stanovit nařízením další vozidla, která pro plnění úkolů souvisejících s výkonem zvláštních povinností mohou být vybavena zvláštním zvukovým výstražným zařízením doplněným zvláštním výstražným světlem modré barvy.

7 Jaroslav Jaroslav | E-mail | 6. ledna 2008 v 18:06 | Reagovat

Jsem hasič a při dojíždění z pohotovosti na stanici musím dodržovat časový limit max. do 5-ti minut. Modrej magnetickej maják bych fakt potřeboval. Jenom se po cestě modlím, aby mě někde nechytla policejní hlídka protože za 90-100 km/h po městě je docela velká pokuta a taky dost bodů.. Ale boužel v těchto situacích 50ti kilometrová rychlost vážně dodržovat nejde. Jde vůbec pro tyto případy získat nějaké povolení, nebo vyjímku ?

8 Trady Trady | 16. února 2008 v 20:38 | Reagovat

Jaroslave, taky sem u hasicu a take mame vyjezd jednotky (vyjeti z garaze do 5ti minut). Je to docela problem se do nasi haciarny dostat a navic mezi 14-15 hod.

Kdyby se v novelizaci silnicniho zakona myslelo i na dobrovolne hasice na ktere je jiz v dnesni dobe brany metry jak na profesionaly tak by mohli zavest povolujici zakon.

Např. že povoleni dostane jen ten kdo bude v dany den mit pohotovost... u nas je pohotovost monitorovana primo obecnim uradem a silne podporovana (dokonce muzeme mit i vlastni vyhrazene parkovaci misto pred domem) avsak zakon NEUMOZNUJE POUZIVAT modrych majaku

9 Fanda Fanda | 15. června 2008 v 16:51 | Reagovat

5eknu že větší hovadinu jsem neslyšel .Protože nekteří řídiči tot zařízení nerespektují at jeto sanitka nebo hasiči

10 jan jan | 22. září 2008 v 14:13 | Reagovat

Majaky modre barvy by se nemeli zneuzivat protoze davaji prednost zachranne sluzbe policii a hasicum ale ne jenom tem ale i napr.vladnim vozidlum.Za to bych bral ridicaky na miste.Ridici kteri nerespektuji modry majak by si meli udelat ridicak znovu.Protoze treba sanitku budete potrebovat zitra vy.

11 Jarda Jarda | 8. října 2008 v 16:57 | Reagovat

To je sice pravda ale nechápu proč mají modrej maják i vládní vozidla ?? Proč bych jim měl dávat přednost ??!!! Podle mě by modrý majáky pouze vozidla IZS a né žádný poslanci !! Co vposlance opravňuje mít modrý majáky ?? Jedou snad někomu zachraňovat život ??!!!!

12 Fanda Fanda | 17. října 2008 v 12:26 | Reagovat

To by mě zajmalo který kreten toto vymyslel  že  bych  to klasifikoval jako blbost a a zajmavý je že vláda si zapíná majá kdy se jím to hodí stím jsem se přímo setkal v praze jsem stál v koloně  zamnou stálo černé auto a zničeho nic začlo houkat ani  nemělo zaplý maják

13 Tomaš vymazal Tomaš vymazal | 26. března 2009 v 8:13 | Reagovat

John lenon

14 Honza Honza | 26. července 2009 v 19:38 | Reagovat

zdravim,

jak slozite je si vybehat modry majak na urade? na jaky urad clovek musi podat zadost? jezdim pro kynologicke sluzby..

15 karel karel | E-mail | 27. července 2009 v 21:18 | Reagovat

jasem taktez v jednotce jpo2 v sdh,ptal jsem se nekolika dopr.poslicistu jak to je a bylo mi receno ze pokud si pouziti magnetickeho majaku obhajim jakozto bud sms zpravou od OPIS nebo po vysilacce tak nevidi nikdo problem modry majak pouzit...nezbyva mi jen si ho poridit...

16 Antal Antal | 17. srpna 2009 v 13:03 | Reagovat

[2]: "Já si otom myslím že to nic není mýt to na střeše."

To je fakt, já ten maják myju každou chvíli - a je to naprostá pohoda.

17 Kam Kam | 15. prosince 2009 v 16:27 | Reagovat

Ano, majáky na převozových sanitkách se často zneužívají, ale nepřevážejí se jen pacienti na kontrolu, ale také převozy zraněných či jinak nemocných pacientů, a těm opravdu hodinové čekání v koloně příliš nepřidá. Taky musím zmínit například dialyzované pacienty, kterým bývá po těchto úkonech velmi špatně...atd.

18 Syny Syny | 29. prosince 2009 v 21:54 | Reagovat

Asi takhle... Mam v garazi Skodovku 120tku a rad bych ji udelal jako dobove hasicske auto (PO) samozrejmosti toho auta je majak. Ac bych ho nepouzival, rad bych zachoval jeh funkcnost... A prislo by mi zbytecny, abych dostal pokutu za to, ze na aute je majak ac ho v provozu na verejnosti nikdy nepouziju...

19 Jarda Jarda | 6. ledna 2010 v 0:26 | Reagovat

Asi takovej "debil" který je schopný napsat MISLET!!! :-)))

20 Funst0rm Funst0rm | E-mail | 24. dubna 2010 v 21:30 | Reagovat

A co oranžové majáky?

21 Lukáš Lukáš | 26. července 2010 v 10:20 | Reagovat

[11]:To je svatá pravda, jediný co spěchají poslancové sloavní aby rychle nasypali do svých koryt. Hrají si na polobohy a kolikrát ohrozí i vozy IZS

22 Lukáš Lukáš | 16. května 2011 v 20:36 | Reagovat

[14]: musí ti to schválit sám ministr dopravy....

23 Mojmír Mojmír | 8. dubna 2012 v 20:05 | Reagovat

[1]: Nechápu, jak někdo může udělat v jednom příspěvku tolik pravopisných a gramatických chyb. A co se týče toho prvního příspěvku - normální člověk, který nemá v úmyslu porušovat tento předpis o upravení používání modrých výstražných znameních pro záchranné složky a jiné, tak takový to člověk si nebude montovat na střechu "heblo," které nechce používat, protože ho podle zákona používat nesmí ! Už vidím takového blázna, který si dá majáky, ale nebude je používat jenom, aby vypadal jako VIP... nebo jak si to představujete ?

24 Kamil Kamil | 16. srpna 2012 v 11:32 | Reagovat

No, jsem také u Hasičů a pokud jedu do hasičárny na výjezd, tak předpisově bych to nestíhal NIKDY! Buď ať posranci zajistí všem ubytování hned vedle hasičárny nebo povolí nějaké vyjímky. Jasně, že modrý je blbost, oranžový také. Já bych volil červený. Všichni by věděli, že se jedná o hasiče a policisté by je lehce rozeznali od "tuningářů"

25 Mojmír je postižený Mojmír je postižený | 25. září 2012 v 18:40 | Reagovat

[23]: Mojmíre, jsi hlupák, nicnedělák co má čas vypisovat se o tom jak by měl být svět nádherný. S tim svym heblem se jdi zakopat.

26 pavel P pavel P | 13. července 2014 v 23:08 | Reagovat

Přemyšlím jestli jsi ho mám koupit jsem u jsem  ve výjezdové jednotce SDH a kolikrát jsem měl zprávu o výjezdu k ohni a lidi na mě koukaj jak na blázna a na hasičárnu přijedu za dlouho a co teď

27 FERNANDA FERNANDA | Web | 18. června 2015 v 15:58 | Reagovat

sms půjčka ihned praha :-)

28 Pula Pula | 3. března 2016 v 11:03 | Reagovat

Parádní hodiny do auta, které obsahují také teploměr či voltmetr

https://www.puhy.cz/digitalni-teplomer-hodiny-voltmetr-do-automobilu-3v1-12v-125010.html

29 Nelona Nelona | 11. května 2016 v 8:03 | Reagovat

Majáky především pro vjezdy a garážová vrata:

http://www.probrany.cz/majaky/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama