Pasivní antiradary používat můžete

21. července 2006 v 0:00 | TL |  Rady pro řidiče
Několik let jsou antiradary velmi diskutovaným tématem. Tomáš Beran, specialista na dopravní právo ve své knize Neplaťte (zbytečně) pokuty píše, že zákon nově definuje pojem antiradar. A to jako technické prostředky a zařízení, které znemožňují nebo ovlivňují funkci technických prostředků používaných policií nebo vojenskou policií při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Z definice je patrné, že takové zařízení aktivní antiradar, neboli rušička. Pasivní antiradar pouze registruje vlny radaru - radar může měřit a výsledek je přesný. Aktivní antiradar mít v autě můžete, ale nesmíte ho používat.
Tzn. že ve správním řízení by záleželo, jak by to řidiči policie dokázala.Ve správních řízeních (příp. soudních řízeních) má slovo policisty i v případě tvrzení proti tvrzení o něco větší váhu, protože policista narozdíl od řidiče (viníka) nemá potřebu ve své výpovědi lhát. Podobně malou váhu výpovědi má i výpověď řidičovi blízké osoby.

Autor knihy také píše, že čistě formálně tedy antiradary zakázány jsou, nicméně ta zažízení, která jsou běžně používaná (pasivní antiradary), antiradary z hlediska uvedené zákonné definice antiradary nejsou, a proto nejsou ani zakázána.

Podle autora knihy je v zákonu skulinka, která zapomněla na obecní (městskou) policii, a tedy měřící zařízení městské policie je možno aktivně rušit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Majkl Majkl | E-mail | Web | 31. října 2016 v 12:10 | Reagovat

Přesně tak, málokdo ví že použití pasivních antiradarů zákon neupravuje ani nezakazuje.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama